Dancúľ
31.07.06,09:22
Vie niekto poradiť ako mám zaúčtovať faktúru zo zahraničia ,ktorá nám dobropisuje uznané vratky DPH. Je na nej čiastka v eurách s mínusom.Je to príjem ovplyvňujúci základ dane? Účtujem v ALFE.ďakujem
Tweety
31.07.06,07:24
Vie niekto poradiť ako mám zaúčtovať faktúru zo zahraničia ,ktorá nám dobropisuje uznané vratky DPH. Je na nej čiastka v eurách s mínusom.Je to príjem ovplyvňujúci základ dane? Účtujem v ALFE.ďakujem PÚ:Nárok na vrátenie dph 378/648. Vrátenie dph 221/378.
V jednoduchom účte: príjem OVZD.:cool:
Doplním: Je to v usmernení MF/014716/2006-721.:eek:
Dancúľ
14.08.06,09:12
Tweety ďakujem za odpoveď,ale vie mi niekto ešte poradiť či zaúčtujem došlý dobropis v pohľadávkach s mín.znamienkom a či sa samozdanuje aj vratka DPH zo zahraničia?Ako to zaúčtovať v ALFE,lebo dobropis sa netýka opravy žiadnej faktúry?Ďakujem
auctovnicka
19.08.06,19:39
Vie mi prosim Vas niekto poradit, ked mne na zaklade dohody zahranicna firma preplaca niektore moje N spojene s dodanim sluzby, som platca dph, mam ju vystavovat zaklad+dph, kedze je to dodanie sluzby do zahranicia pre reg.platitela dph v danej krajine?

Mozem si tieto preplatene N narokovat ako dph na vystupe?

Zahr. firma mi ju potom zaplati na moj BU.

A vie mi niekto poradit, ako mam uctovat tuto fa+ked mi ju uhradia na BU, uctujem v ALFE.

Dakujem vsetkym
Jana Acsová
20.08.06,08:16
PÚ:Nárok na vrátenie dph 378/648. Vrátenie dph 221/378.
V jednoduchom účte: príjem OVZD.:cool:
Doplním: Je to v usmernení MF/014716/2006-721.:eek:V tejto súvislosti ešte upozorním zadávateľa, že tak ako je vratka dane účtovaná výsledkovo (výnos, príjem) v čase vzniku účtovného prípadu, tak DPH iného ČŠ je nákladom (výdavkom) účtovného obdobia, v ktorom účtovný prípad vznikol. Z hľadiska účtovného musia účtované náklady a výnosy vecne a časovo súvisieť s účtovným obdobím.
Jana Acsová
20.08.06,08:22
...ale vie mi niekto ešte poradiť či zaúčtujem došlý dobropis v pohľadávkach s mín.znamienkom...Ak je predmetom fakturácie iba vratka dane, nárok účtujete tak ako uvádza Tweety 378/648 ... a prečo mínusovým znamienkom, keď sa jedná o reálnu plusovú pohľadávku? Alebo máte na mysli niečo iné?

... či sa samozdanuje aj vratka DPH zo zahraničia?Ako to zaúčtovať v ALFE, lebo dobropis sa netýka opravy žiadnej faktúry?Predmetom dane je intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, resp. ostatné dodávky riešené zákonom o dani z pridanej hodnoty a daň sa odvádza v prípadoch, keď je osoba povinná platiť daň v zmysle § 69. Vratka dane nie je predmetom ďalšieho zdanenia. Predmetom zdanenia môže byť len dodávka. Do slovenského daňového priznania sa predmetná vratka dane nepremietne. Zaúčtovanie sme už uvádzali. Bolo by rovnaké v akomkoľvek type softvéru. Z hľadiska DPH sa jedná o typ "mimo DPH" (prípadne obdobná softvérová formulácia).
Jana Acsová
20.08.06,08:23
Vie mi prosim Vas niekto poradit, ked mne na zaklade dohody zahranicna firma preplaca niektore moje N spojene s dodanim sluzby, som platca dph, mam ju vystavovat zaklad+dph, kedze je to dodanie sluzby do zahranicia pre reg.platitela dph v danej krajine?

Mozem si tieto preplatene N narokovat ako dph na vystupe?Veľmi málo informácií na zodpovedanie otázky. Doplňte o aké služby sa jedná, kto a čo si objednal.
Dancúľ
25.08.06,10:16
Ak je predmetom fakturácie iba vratka dane, nárok účtujete tak ako uvádza Tweety 378/648 ... a prečo mínusovým znamienkom, keď sa jedná o reálnu plusovú pohľadávku? Alebo máte na mysli niečo iné?
Predmetom dane je intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, resp. ostatné dodávky riešené zákonom o dani z pridanej hodnoty a daň sa odvádza v prípadoch, keď je osoba povinná platiť daň v zmysle § 69. Vratka dane nie je predmetom ďalšieho zdanenia. Predmetom zdanenia môže byť len dodávka. Do slovenského daňového priznania sa predmetná vratka dane nepremietne. Zaúčtovanie sme už uvádzali. Bolo by rovnaké v akomkoľvek type softvéru. Z hľadiska DPH sa jedná o typ "mimo DPH" (prípadne obdobná softvérová formulácia).

Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.
Tweety
25.08.06,10:23
Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.
Správnu odpoveď som ti predsa napísala v príspevku č.2.:cool:
apo
27.08.06,20:47
Mám na mysli,že mi prišla faktúra z Čiech na ktorej je napísané,že mi dopropisujú vratku DPH zo zahraničia ale s mínusovým znamienkom, čiže oni mi ju zaplatia.Jedná sa o to že som celý rok nakupovala PHM v zahraničí,aj som ju účtovala s DPH podľa bločku a cez agentúru som si nárokovala vratku DPH a teraz mi ju idú vrátiť.

Mám skúsenosť s úhradou faktúr za účasť na veľtrhu v Brne. Brnenské výstavisko vyfakturovalo služby s DPH v zmesle zákona o DPH v ČR. SLovenská firma na konci roka po dosiahnutí stanovenej sumy v Euro požiada MF ČR, alebo Finančný úrad v PRAHA 1 (už si to presne nepamätzám) a DPH sa vŕáti na základe oprávnenej požiadavky na slovensko. Vrátená DPH sa účtuje do výnosov mám pocit v tom roku v ktorom je poukázaná.

apo
Silvia123
13.02.07,13:59
Pripájam sa k príspevku, keďže sa rieši refundácia DPH, sme dopravná firma a vratky DPH zo zahraničia nám vybavuje firma Shell - máme Shell karty, na ktoré vodiči tankujú a firma nám do 2 týždňov vráti DPH zo zahraničia - vracia nám ju prostredníctvom DBS - pošle nám súhrnné vyúčtovanie, ktoré obsahuje tento DBS vratky DPH. Vediem jednoduché účtovníctvo a chcem vedieť či si v priebehu roka túto vratku DPh nemôžem zaúčtovať so znamienkom mínus do výdavkov??? Bol by to potom podobný systém ako slovenská DPH, zdá sa mi to byť logickejšie ako si navyšovať zdaniteľné príjmy. Každý rozpráva len o tom, že v novom roku vrátia DPH za starý rok - to je jasné, že keď v starom roku šlo o výdavok, v novom to už musí byť príjem, ale keď ide o ten istý rok nemôžem zaúčtovať: Daň.výdavok:nákup PHM 1190,- EUR a o 2 týždne keď mi príde DBS DPH -190,- EUR -daň.výdavok s mínusom. Výsledok toho celého bude, že v daňových výdavkoch na PHM budem mať 1000 EUR. Ďakujem vopred za odpoveď
ANNA
20.02.07,03:43
Vrátim sa k tejto téme. Podľa usmernenia PHM celé s DPH na 501 a vrátenie DPH na 648. Chcem sa spýtať na praktickú stránku. Ak to budem takto účtovať len na základe faktúry a dobropisu stratím prehľad koľko DPH mám na vrátenie. Mohlo by účtovanie byť nasledovné:
faktúra PHM celá čiastka 501/321 a DPH 378/648
dobropis DPH 321/378
na 378 bude vždy zostatok k vráteniu DPH.
Torhorc
08.03.08,07:47
Vrátim sa k tejto téme. Podľa usmernenia PHM celé s DPH na 501 a vrátenie DPH na 648. Chcem sa spýtať na praktickú stránku. Ak to budem takto účtovať len na základe faktúry a dobropisu stratím prehľad koľko DPH mám na vrátenie. Mohlo by účtovanie byť nasledovné:
faktúra PHM celá čiastka 501/321 a DPH 378/648
dobropis DPH 321/378
na 378 bude vždy zostatok k vráteniu DPH.
Z mojej skúsenosti viem, že sa mi nevracia 100% zaplatenej dph. A tak o tom radšej účtujem až v momente prijatia dokladu o vrátení dph 378/648.
kalkulka
26.03.08,08:11
Prosím vás a ako to odsúhlasujete na konci roka? Veď ja vôbec neviem, čo mi vlastne vrátia cez Shell. Môžem sa vlastne pridržiavať iba došlých dobropisov zo Shell. Teraz to mám zaúčtované následovne: faktúry z čerpania zo zahraničia normálne do nákladov 111/321. A dobropis vo výnosoch 378/648.
A ako mám odsúhlasiť, že je to dobre? Či mám čakať, ak mi príde dobropis v ďalšom roku, naúčtujem to do ďalšieho roka. Všetky dobropisy, ktoré mi došli a týkali sa roka 2007 so zaúčtovala do r.07. Je to takto v poriadku?
Silvia123
16.04.08,14:12
Nám chodia tiež faktúry zo Shellu a tiež moja kamoška robí v inej dopravnej firme a Shellka jej vybavuje refundáciu DPH. My sme sa o tom bavili - obe máme jednoduché účtovníctvo a myslíme si že máme účtovať na základe dokladu a ako doklad o vrátení DPH mám dobropis - takže účtujeme to do výdavkov so znamienkom mínus. Samozrejme len faktúry počas roka, -teda okamžite vybavenú DPH. Ak ide o náklad starého roka a DPH nám vrátia v novom - musím to zaúčtovať do príjmu v novom roku. Nám to tiež pripadalo nelogické dávať dobropisy do príjmu a navyšovať si nereálne príjmy - tak to riešime prakticky podobne ako slovenskú DPH.
Silvia123
16.01.10,19:35
Prosím vás aké je správne účtovanie refundácie na konci roka? Počas roka účtujem na 378, pretože zaúčtujem v dobe keď podám žiadosť, ale na konci roka ešte žiadosť nebudem mať podanú za 4.štvrťrok, tak sa radšej spýtam.
Žiadosť o refundáciu si podáme v roku 2010, ale výnosy z refundácie patria do roka 2009, neviem ale či je správne zaúčtovanie:
378/648 alebo je správne 385/648???
apo
16.01.10,22:13
Prosím vás aké je správne účtovanie refundácie na konci roka? Počas roka účtujem na 378, pretože zaúčtujem v dobe keď podám žiadosť, ale na konci roka ešte žiadosť nebudem mať podanú za 4.štvrťrok, tak sa radšej spýtam.
Žiadosť o refundáciu si podáme v roku 2010, ale výnosy z refundácie patria do roka 2009, neviem ale či je správne zaúčtovanie:
378/648 alebo je správne 385/648???

Mám pocit, že som niekde čítal, že výnos sa v tomto prípade účtuje až v roku keď peniaze prídu. Nemáme istotu, že pohľadávka sa zmení na peniaze, respektíve v celej výške.

apo
Silvia123
17.01.10,10:45
Ahoj Apo, my vybavujeme refundáciu len zo SI a ČR si sami a to len z PHM a dialnic faktúry zo Shell, takže nie je dôvod aby nám nebola táto DPH vrátená a ešte mi Shellka dobropisom v roku 2010 vracia daň z ostatných krajín z posledných 2 faktúr zo Shell roka 09-takže tam mám už úplnú istotu že ju mám vlastne vrátenú, ale až v roku 2010. Rok dozadu som sa pýtala tu na porade do ktorého obdobia túto nevrátenú DPH zaúčtovať a poradili mi že do starého roka, ako protiúčet som sa vtedy nepýtala ale použila som 385, ale to sme s účtom ešte len začínali, tento rok som všetky pohľadávky z daňového úradu zo zahr. zapisovala do ostatných pohľadávok a účtovala na 378, tak neviem či má zmysel to preúčtovávať na 385 -pri tých pohľadávkach pri ktorých ešte nemám žiadosť.
apo
17.01.10,13:56
Účtu 385 lepšie svedčí súvzťažnosť s účtom 60x. Aspoň v súvzťažnostiach je uvedený iba takýto príklad.

Takže potom účtu 378 by podľa mňa lepšie svedčila súvzťažnosť s účtom 648 a je uvedená aj v súvzťažnostiach.

Pozeral som súvzťažnosti od pani Cenigovej.

Pozdravujem.

apo
Silvia123
17.01.10,21:58
Ďakujem za odpoveď, tak nebudem vymýšľať, len som nevedela či to náhodou nemám rozlíšiť, vzhľadom k tej nepodanej žiadosti som to brala tak, že mi pohľadávka v roku 2009 vlastne zatiaľ nevznikla, ale viem že mi vznikne ak tú žiadosť podám, takže mám zatiaľ len v roku 2009 očakávaný príjem. Ale v podstate nemá to žiaden vplyv na účtovníctvo, tak to nechám ako si písal pekne na 378.
NEILOS
25.01.10,14:15
da sa uplatnit DPH z blockov za naftu tankovanu a platenu v zahranici?

Konkretne - tankoval som v ČR, Rakusku, Nemecku - viem si uplatnit DPH z tychto PHM?

Vdaka
Lucia951
01.03.10,16:32
Ahojte,
ja mám tiež nejaký chaos s celou refundáciou DPH. Mám klienta, ktorý si dával opraviť auto v Poľsku a faktúry mu vystavili s DPH. povedal, že si bude žiadať DPH naspäť. To bolo v roku 2008. Všetky tieto DPH som k 31.12.2008 zúčtovala 378/648, on však o vrátenie nepožiadal. teraz mám zostatok na tomto účte a neviem, čo s tým.... vypýtať to už asi nemôže.
Lucia951
01.03.10,16:33
a tiež mám takéto faktúry aj v roku 2009. Tieto som účtovala celá suma 511/321, suma DPH 378/511. ale ako som sa dozvedela, musím túto DPH (z r.2009) už pýtať ja cez DU SR. Je to tak? mám ešte niečo k 31.12.2009 zúčtovať? a ako to je DPH nakupovanou v Poľsku? ja som to vždy účtovala celé na 501. ďakujem
zuzka011
10.03.10,14:43
mozem poprosit o odsuhlasenie zauctovania pokladnicneho dokladu za nakup PHM v Cechach? cela suma aj s dph 501/211, samostatne dph 378/648?
juskam
15.02.11,22:36
Vie mi niekto poradiť ako mám zaučtovať v ALFE došlý dobropis na ktorom je vrátka DPH zo zahraničia a zároveň provízia za tieto služby
Vratka DPH : - 5 000 Eur
Provízia: 100,00 + 19% DPH = 119 Eur
K úhrade - 4881,00
Dph je príjem ovplyvň ZD. Keď to učtujem cez záväzky, neviem to dostať do príjmu a keď to dám cez pohľadávku tak mi zase nejde uplatniť DPH z provízie.
Prosím poraďte mi.

A ešte sa chcem spýtať, predchadzajúci účtovník účtoval nákup PHM cez výdavok na material. Je to správne, ale mám všetko opraviť na prevadzkovú réžiu.
juskam
17.02.11,23:02
Nemá s tým nikto skúsenosť?
detektív
12.05.11,07:58
Ahojte, ako riesiť refundaciu od 01.01.2011?

Účtovanie:

DF 501/321 PHM
501XXX/321 DPH danej krajiny

Ak splnime limit na vratienie v priebehu roka 2011 tak potom: ID 378/648

A ako riesiť pripad, ak ideme žiadat o vratenie DPH až v roku 2012 na rok 2011?
Nechame vsetko v nakladoch / prkl. účet 501 / v roku 2011 a v roku 2012
zauctujeme ID 378/648.
Nemate nietko nejake usmernenie z Min.financií?

Mam doklad z Francuzka, tankovanie PHM, platba v hotovosti, ale nie je na doklade daňové číslo?
Je tam iba vycisleny ZD a dan?
A čo s dokladom z hotela, tiež tam nie je daňové číslo? Tento doklad mam súčasťou ces.príkazu? Tiež
musím žiadať o refundaciu? Zauctujem to potom ako 512xxxx/331 /výška DPH/?
alicacka
30.05.11,06:32
Ja som zisťovala na DR SR, ako účtovať samozdanenie atď. a povedali mi, čo bude odpoveďou aj na tvoju otázku. Nezáleží na tom, či mám na doklade IČ DPH alebo názov alebo DPH krajiny zo zahraničia, vždy sa sleduje to, či je to zdaniteľná služba alebo nie, keďže nie je povedané, čo majú obsahovať doklady zo zahraničia, keďže každá krajina má svoje zákony na to, ako má byť daňový doklad vyhotovený.
apo
30.05.11,07:41
Ahojte, ako riesiť refundaciu od 01.01.2011?

Účtovanie:

DF 501/321 PHM
501XXX/321 DPH danej krajiny

Ak splnime limit na vratienie v priebehu roka 2011 tak potom: ID 378/648

A ako riesiť pripad, ak ideme žiadat o vratenie DPH až v roku 2012 na rok 2011?
Nechame vsetko v nakladoch / prkl. účet 501 / v roku 2011 a v roku 2012
zauctujeme ID 378/648.
DPH/?

Zmena v roku 2011 je o tom, že DPH zo zahraničia sa účtuje ako pohľadávka.

Na konci roka riešim či môžem žiadať o vrátenie.

Ak nežiadam potom zúčtujem pohľadávku ako náklad.
Ja použijem účet 548 lebo bolo bu hodne smiešne, aby som na koci roka zisťoval či DPH je zaplatené za službu, alebo tovar.

:DKde sa dá tam si robotu zľahčím. Vo firme o ktorej som presvedčený, že DPH zo zahraničia nepresiahne limit účtujem DPH hneď ako náklad.

apo
Zuzanak1
06.06.11,08:16
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.
Jana Acsová
06.06.11,08:42
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.DPH sa nežiada uplatniť ako náklad. Žiada sa k vráteniu. Neuplatnená/nežiadaná DPH, ktorá sa žiadať mohla je nedaňový náklad.
apo
06.06.11,10:54
Naši auditory nám zasa povedali, že nemám nárok si DPH, ktorú nepožiadam uplatniť ako náklad, musí to byť nedaňový náklad.

Audítori majú pravdu, ale až od sumy dane viac ako 50 Euro.

Ustanovenie zo zákona o DPH
§ 55c


(1) Žiadosť o vrátenie dane sa podáva za obdobie najviac jedného kalendárneho roka a suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, musí byť najmenej 50 eur.

apo
andzeliiina
08.07.11,22:14
Už mám z toho trochu chaos...mňa sa tiež týka vrátka DPH v JÚ prostredníctvom firmy Shell a účtovanie dobropisov... doteraz som to účtovala tak, že faktúru za PHL v zahraničí som dala priamo do prevádzkovej réžie a dobropis tiež do prevádzkovej réžie s mínusom, vôbec som neriešila o ktoré roky mi vrátku poslali, mám na mysli, že som to brala tak, že keď bol raz výdaj na PHL, tak som tento výdaj znížila o vrátku DPH a je jedno z ktorého roka...lenže na DÚ mi povedali, že ich nezaujíma, že faktúru mi vystavuje firma Shell so slovenským IČ DPH, pretože PHL bola spotrebovaná v zahraničí...(na každej faktúre je vedené, z ktorej krajiny mi bloky za PHL faktúrujú)... po dohovore s kolegyňou som faktúry za PHL zo zahraničia začala účtovať cez samozdanenie...lenže teraz sa neviem vysomáriť z toho, ako zaúčtovať v JÚ dobropis - cez samozdanenie je to logicky blbosť, pretože nebudem samozdaňovať iba sumu vrátenej DPH (z DPH nesamozdaním DPH)...takže čo s tým? mám ten dobropis zaúčtovať ako ostatné príjmy s nulovou DPH-tabuľkou? či ako? na DÚ mi hovoria vždy tak, ako sa v ktorý deň vyspia...vopred ďakujem za radu...
emma01
06.12.12,10:32
My sme v r. 2012 podali žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia zaplatenú v r. 2011. V rámci uzávierkových prác, sme účtovali nárok na vrátenie DPH ako pohľadávku - 378/648. Teda v r. 2011 sme DPH účtovali ako daňový výdavok. Prišla nám odpoveď z daného štátu, že žiadosť v plnom rozsahu zamietajú a z iného štátu nám DPH vrátili len čiastočne. Ako by ste účtovali takúto nevrátenú DPH? Zostane táto nevrátená DPH daňovým výdavkom, alebo ju treba preúčtovať do daňovo neuznaných nákladov?
apo
06.12.12,12:48
Už mám z toho trochu chaos...

...lenže na DÚ mi povedali, že ich nezaujíma, že faktúru mi vystavuje firma Shell so slovenským IČ DPH, pretože PHL bola spotrebovaná v zahraničí...(na každej faktúre je vedené, z ktorej krajiny mi bloky za PHL faktúrujú)... po dohovore s kolegyňou som faktúry za PHL zo zahraničia začala účtovať cez samozdanenie...




Pohonné látky nakúpené v krajinách EU nesamozdaňujeme, lebo tieto NEboli spotrebované na Slovensku.

Postup má byť taký, že do nákladov účtujeme PHM bez DPH a DPH z nákupov v EU evidujeme oddelene, aby sme si ju mohli vyžiadať ak celková DPH v konkrétnej krajine prekročí stanovenú sumu 50 Euro. Základ dane z príjmu vrátená DPH ovplyvní v čase keď dôjde k jej vráteniu - refundácii. Ak som to dobre pochopil tak je jedno či vedieme JU alebo podvojné účtovníctvo.

apo
mimi
07.01.13,14:38
My sme v r. 2012 podali žiadosť o vrátenie DPH zo zahraničia zaplatenú v r. 2011. V rámci uzávierkových prác, sme účtovali nárok na vrátenie DPH ako pohľadávku - 378/648. Teda v r. 2011 sme DPH účtovali ako daňový výdavok. Prišla nám odpoveď z daného štátu, že žiadosť v plnom rozsahu zamietajú a z iného štátu nám DPH vrátili len čiastočne. Ako by ste účtovali takúto nevrátenú DPH? Zostane táto nevrátená DPH daňovým výdavkom, alebo ju treba preúčtovať do daňovo neuznaných nákladov?

Aj nám neuznali DPH v zahraničí. Vie niekto či je to daňový náklad? Lebo ako som tu čítala...podľa audítorov je potrebné vyžiadať DPH. My sme vyžiadali , ale zamietli vrátenie dane.
Betina2
13.01.13,19:51
Dobrý večer, ako mám chápať pojem v pokynoch k žiadaniu o vrátenie dane zapletenej v Rakúsku
- nie je nárok na vrátenie dph "viažúce sa kúpu a nájom osobného automobilu a jeho udržiavanie v prevádzke;

počíta sa do toho aj tankovanie a nákup PHL alebo nie ? Ako je to teda vlastne s tým Rakúskom ? A umytie auta alebo oprava sa zrejme neráta, ale patrí nákup PHL a spotrebného materiálu typu kvapalina do ostrekovača, motorový olej do kategórie nákupov viažúcich sa na udržiavanie v prevádzke ? už si neviem rady :( V Nemecku, Čechách a Maďarsku by to nemal byť problém, ale najviac bločkov mám práve z Rakúska :(

Ďakujem za každé info alebo link, ktorý pomôže. Refund bude treba prvý raz :(
Iva1
20.02.13,13:32
Prosím Vás o radu:
r.2011
služby zo zahraničia fakturované s DPH, ktorú si môžeme refundovať
518au/321 základ
518au/321 DPH
na konci roka sme zaúčtovali 378/648

v roku 2012 bola podaná žiadosť o vrátenie DPH.
Dostali sme odpoveď, že žiadosť zamietli, neviem z akého dôvodu. Ako máme účtovne a daňovo vysporiadať zostatok na 378 v roku 2012 ???
emma01
21.02.13,07:18
Na ťarchu účtu 648 so súvzťažným zápisom 378.
apo
21.02.13,09:16
Na ťarchu účtu 648 so súvzťažným zápisom 378.

Nie som účtovník od špiku kosti. Robím túto prácu už 20 rokov a nikdy nie som celkom istý na ktorej strane sa účtuje keď sa uvedie "Na ťarchu" a "V prospech" účtu. Lebo máme aktívne, pasívne, nákladové a výnosové a ešte aj uzávierkové účty.

:eek:Poprosím o malé školenie kedy je na ťarchu a kedy v prospech účtu.

Ďakujem.

apo
emma01
22.02.13,07:23
na ťarchu - MD v prospech - dal
apo
22.02.13,21:58
na ťarchu - MD v prospech - dal

No a to je ten problém.
Ak platí pre aktívne aj pasívne účty info z hora potom to nemá logiku.

Dosť dlho trvalo kým som v účtovníctve našiel obľubu a našiel som obľubu lebo som sa dopracoval k poznaniu že účtovníctvo má logiku. A keď má logiku tak som sa začal v účtovníctve realizovať aj ako programátor.

Aby som mohol mať dobrý pocit z toho, že účtovníctvo je logické tak som si vytesnil zo svojej databázy poznaní pojmy na ťarchu a v prospech účtu.

Pre mňa by bolo logické
pre aktívny účet MD je v prospech
pre pasívny účet DAL je v prospech.

:rolleyes:ALe radšej to nebudem rozvádzať, aby som niekoho nepriviedol do omylu.

Pozdravujem.

apo
renka12
06.03.13,08:56
Na ťarchu účtu 648 so súvzťažným zápisom 378.

Toto je účtovné vysporiadanie.
Ale v daňovom priznaní by sa to malo vrátiť do základu dane - je to nedaňový výnos.
Súhlasíte?
Silvia123
14.04.13,00:17
Ahojte, chcem sa spýtať na Váš názor, či môžem pri účtovaní refundácie DPH postupovať aj týmto spôsobom:

Došlá faktúra z DKV za PHM
501/321 1000 EUR
378/321 200 EUR (DPH zo zahraničia) -samozrejme analytika podľa štátov
Došlý dobropis z DKV na DPH z PHM -predfinancovanie vystavený v ten istý deň ako faktúra
378/321 -200 EUR (DPH zo zahraničia)
563/378 (prípadné kurzové rozdiely, ak je faktúra v HUF, alebo v PLN)

Moja otázka spočíva v tom, či môžem obísť účtovanie 378/648 (teda nebudem účtovať na výnosový účet 648? a teda ani robiť zbytočnú AE na 501 základ+DPH ) Zahraničná DPH sa mi v účtovníctve prejaví ako naša slovenská!
Zdá sa mi to byť logické a prehladné! Lebo v mojom prípade mám tú DPH vrátenú ihneď, stav na 378 sa mi hneď vynuluje, nemám zostatok ku koncu roku k vráteniu! Ďakujem za každý názor.