Nejko
19.11.17,10:28
Dobry den, prosim Vas, mozem dat okamzitu vypoved najomnej zmluvy, ked prenajimatel porusil niekolko clankov v zmluve? Prenajimatel predava byt bez nasho vedomia, odovzdal nahradne kluce od bytu realitnemu maklerovi, ktory vchadza do bytu bez nasho vedomia a ukazuje ho zaujemcom. Prisli sme nato tak, ze som bola doma a odrazu bez zaklopania vosli do bytu tri cudzie osoby. Kebyze nie som doma, tak to ani nevieme. V najomnej zmluve je napisane, ze prenajimatel za zavazuje, ze pocas najmu byt nemoze predat. Ako mozem v tomto pripade postupovat. Mozem dat okamzitu vypoved za porusenie jednotlivych clankov v zmluve? Dakujem
Mária27
19.11.17,09:38
Prenajímateľ môže disponovať so svojím vlastníctvom, teda ho predať, v čom ho nemôže obmedziť dohoda s nájomcom. Nový vlastník musí strpieť nájom.

Vstup do obydlia je zakázaný ústavou. Môžeš ho žalovať a vymeniť zámky.
Podľa § 687 občianskeho zákonníka Prenajímateľ je povinný odovzdať nájomcovi byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu.

Prenajímateľ môže vstúpiť do bytu so súhlasom nájomcu, alebo vyžadovať vstup ak to ukladá zákon, napr.
§ 695
Prenajímateľ je oprávnený vykonávať stavebné úpravy bytu a iné podstatné zmeny v byte iba so súhlasom nájomcu. Tento súhlas možno odoprieť len z vážnych dôvodov. Ak prenajímateľ vykonáva také úpravy na príkaz príslušného orgánu štátnej správy, je nájomca povinný ich vykonanie umožniť; inak zodpovedá za škodu, ktorá nesplnením tejto povinnosti vznikla.
Nejko
19.11.17,09:56
Dakujem za rychlu odpoved. Co by som tou zalobou docielila? Mam skor zaujem odtial odist a nemat s tym ziadne opletacky. Nechcem cakat na nejaku vypovednu lehotu, rada by som odisla hned, nepaci sa mi, ze niekto nerespektuje moje sukromie a chodia mi po byte cudzi ludia, kedy chcu a bez mojej pritomnosti. Ake by som mohla mat nasledky, ked porusim zmluvu aj ja a odidem zo dna na den?
mareko
19.11.17,10:26
Na tvrde vrece, tvrda zaplata. Zalezi na tom, ci ma prenajimatel tvoje peniaze (depozit). Ak nie, zbal sa a odid. Este mu napis, ze podavas zalobu. Kludne si mozes "doplnit", ze ti nieco z bytu zmizlo.
Slusny a seriozny prenajimatel si nieco take v zivote nedovoli. Zakon citovala Maria.
Mária27
19.11.17,10:28
Dajú ti zaplatiť ešte 3 mesiace nájomné, môžeš sa súdiť aj o to. Zákon nedáva možnosť z tohto dôvodu ukončiť nájom. Pozri aj § 710.
Nejko
19.11.17,10:49
V paragrafe 710 som sa len docitala, ze pri vypovedi sa musi dodrzat 3 mesacna lehota. To akoze prenajimatel ma pravo porusovat zmluvu, zasahovat do sukromia a ja ako najomca musim zostat v byte este tri mesiace a este mu aj platit? Nie je to trochu mezmyselne?
mareko
19.11.17,17:31
Výpovedná lehota platí pre obidve strany rovnako.
Nejko
20.11.17,05:36
Ano, len v tomto pripade pozitivne pre prenajimatela a pre mna nekompfort. Co uz. Ale aj tak dakujem pekne
Nejko
20.11.17,09:15
Este otazocka. Ako velmi je platna najomna zmluva, ked nie je potvrdena ziadnym notarom? Dakujem
misoft
20.11.17,09:35
Veľmi! Nie je povinnosťou, aby nájomná zmluva bola potvrdzovaná notárom. Musí len spĺňať potrebné náležitosti.

P.S.
To by sa mestá, ktoré vlastnia obecné byty, zbláznili, keby museli KAŽDÚ nájomnú zmluvu robiť pred notárom - a sú ich tisíce! Veď to by notári čoskoro boli miliardári!
Katy a R
20.11.17,09:50
Ak máš záujem čo najskôr odísť - možno sa bude dať s prenajímateľom DOHODNÚŤ (ukončiť skôr) - veď vyskúšaj!
Podľa mňa by mohol byť ochotný, keď robil obhliadky bytu bez tvojej prítomnosti ... s týmto by si mohla operovať (a robiť trošku bu, bu, bu).
Čo sa týka nájomnej zmluvy - tak tá nemusí byť ani písomná! Ale pozor - ak budeš dávať výpove´d, tá musí byť písomne! ( a pomaly je koniec mesiaca..)
dmc
20.11.17,09:56
Je platna. Nespekuluj.