marek.kral
19.11.17,14:55
Mlada rodina 2+2.

Mame (splacame hypo) 3 izbak, je nam tesny, ale asi si za to mozeme sami, nijak sme ho nerekonstruovali a ulozne priestory nevyuzivame optimalne. Inak lokalita skvela, aj ked ma svoje chyby (aj zasadne - napr. hluk zvonku z garazi plnych domacich kutilov, hlucne stupacky) a svoje pozitiva (kopec detskych ihrisk, deti nam tu zoberu do skolky kusok od domu, garaz, les za domom, ...).

Najma kvoli hlucnosti a potreby investicii sme hladali najom, az sme nasli na prvy pohlad uplnu pecku - rodinny dom za rozumnu cenu. Povedali sme si ze nechceme deti ukratit od zahrady + bude jednoduchsie deti vypustit na dvor ako ich nahanat po sidlisku, ... a uz sme sa aj skoro nastahovali.

Ale ukazalo sa ze aj ten dom potrebuje urcitu rekonstrukciu (v navale nadsenia podla zmluvy na nase naklady - prenajimatela z toho naozaj nevinim), s hlucnostou je to sice urcite lepsie ako panelak ale tiez ziadne terno (pre zmenu cirkularky, kosacky, zastavka autobusu priamo pred domom ...), lokalita dobra ale mierne horsia (vec zvyku). Povodny plan bol nastahovat sa do prenajmu, predat byt (po vyplateni hypo tam ostane nejakych 30-35 tisic), ktore by sme neskor pouzili na kupu lepsieho vlastneho bytu (snad raz ceny klesnu)

Naklady (hypo+energie+garaz...) na byt su okolo 650 eur, na dom (najom+energie(zatial velka neznama) okolo 900 eur. Rekonstrukcia domu by vysla tak do 2000 (pri odstahovavani by sme sa s majitelom dohodli, cast by sa vratila), bytu tak do 6000-7000. Novy nabytok treba do oboch, to neratam.

Riesili ste niekedy niekto nieco podobne? Z vlastneho do drahsieho najmu? Co vas k tomu viedlo? Ako ste sa rozhodli?
kopretinka
19.11.17,15:27
marek.kral
19.11.17,16:03
Prestahoval silne slovo, zle som to napisal. Podpisal zmluvu, zacal pripravovat stahovanie, zacal premyslat ci robime dobre.
ivka70
19.11.17,16:22
Ja by som taku nevyhodnu vymenu nerobila.
Nsklady na dom su ovela vyssie ako na byt s hypotekou a to tie peniaze vrazate stale do cudzieho.
Pocitat s tym, ze ceny bytov pojdu dolu je dost naivne.
Co sa tyka hluku, domy su casto hlucnejsie ako byty, prave kvoli pracam v zahrade. Nemas sice suseda hned za murom, ale aj za plotom uplne ticho nikdy nedosiahnes. A naroky na udrzbu domu vzdy budu vyssie a narocnejsie.
Detom je jedno, ked im venujes dost casu, ci su vonku na ihrisku a pieskovisku pri bytovom dome alebo na dvore.
Ja by so za takychto okolnosti radsej uvazovala o vymene bytu za vacsi, presunula hypoteku na ten.
A optimalizovat ulozne priestory musis aj v dome, lebo ti o chvilu bude zasa maly.
jslancik
19.11.17,17:37
No neviem... Zásadné veci - hluk máš tak či tak, to sám vravíš. Aj keď považovať hlučné stupačky za hluk... Detto prácu v garážach... Hľadajte samotu kdesi pri lese. Ale tam zas bude ten hnusný šum lesa, vietor, ručanie jeleňov... A ešte nejaký potok, fuuuj....

Rekonštruovať tiež "potrebuje" jedno aj druhé. Vrážať peniaze do cudzieho, neviem, neviem...

čo keby ste počkali? Skúste sa rozumne rozložiť vo vašom byte, zabývať sa. Pošetriť...

druhá možnosť - ísť do toho vysnívaného domu do prenájmu. byt si ale nechajte, dajte ho do prenájmu, nech sa spláca. ak sa bojíte, že spľasne bublina, tak snívajte ďalej.

tretia možnosť nadväzuje na druhú. choďte do prenájmu a byt predajte, nájdite si niečo vlastné. Lebo platiť nájom cudzím ľuďom je strata peňazí. Rovnako si môžete splácať vlastný dom. Akontáciu by ste mali z predaného bytu.
buchač
19.11.17,17:50
Otázka :

...a Ty mi prečo (telepaticky a na diaľku) myšlienky...hááááá ?
jslancik
19.11.17,17:57
veru, musíš si dávať pozor, na čo myslíš. nech sa nemusím furt červenať :D
buchač
19.11.17,17:58
Hehehehe...poniektorí by si rovno mašľu hodili...
Ale aspoň by mi prácu ušetrili...;)
kopretinka
19.11.17,22:21
to si mal urobiť naopak.........najprv Porada,potom premýšľať,i to bude dobre,potom sa chystať a zmluva až nakoniec.........
branislavp
23.11.17,05:05
Popremýšľaj nad Tvojim konaním, keď si podpísal zmluvu, si sa aj niečim zaviazal, t.j. musíš plniť podmienky zmluvy. Keď si to všetko dáš do súvisu zistíš, ako si sa zamotal a či sa vôbec z toho môžeš aj vymotať, aby to bolo v Tvoj prospech a k tomu ešte aby to nemalo dopad na dobré fungovanie rodiny. Takéto veci sa musia riešiť s nadhľadom do budúcna a predovšetkým racionálne, zvažovať všetky možnosti za a proti. Osobne ja by som nemohla takto riešiť tak náročné na financie zložitosti-motaniny a ísť do neznáma, už len kvôli rodine. Môj názor.