dede22
22.11.17,08:32
Dobry den,sme mala bytovka so 4 bytmi tzv,4 vlastnici a nemame zalozene SVB.Dvaja chceme a dvaja nechcu zalozit,ako prinutit k zalozeniu SVB ostatnych??kedze zo zakona je to nutnost ale nie je to trestne (ziadna pokuta nehrozi).Ako dalej?Ma niekto skusenosti?
sito
22.11.17,08:11
SVB? Hm... A toto?

182/1993, § 7c, ods. (2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony, je vlastníkom alebo spoluvlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome a je bezúhonná.

ods. (5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

ods. (6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky.

ods. (9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak chcete byť právnická osoba, SVB, všetci,každý musíte byť ... orgán ! :D
dede22
22.11.17,08:47
Potrebujeme este minmalne jedneho vlastnika na zalozenie,ale ti dvaja to nechcu zalozit,toto co ste mi napisali mi je jasne,ale ako ich prinutit? Co mam udavat nasu bytovku na uradoch??ze nemame revizie ? Alebo?
ivka70
22.11.17,09:07
a mate spravcu, ktory aktualne spravuje bytovy dom (kedze ide o bytovy dom s viac ako 3 bytmi)?
sito
22.11.17,09:13
Ako spravujete dom?

"(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „spoločenstvo“), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len „správca“), najmä s bytovým družstvom."

Niekto bol vlastníkom bytovky, ten vám byty nechal len tak, bez prevodu do osobného vlastníctva?

Druhá možnosť. K nej potrebujete toho tretieho.

"§ 8a, ods. (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. "

Ak aj v tomto máš jasno, škoda sa ti tu pýtať. :D
dede22
22.11.17,10:05
Nemame a pokial nebude nadpolovicna vacsina suhlasit,tak ho asi aj tazko zozenieme alebo sa mylim??Ako to vlastne je so SPRAVCAMI?
dede22
22.11.17,10:08
Ja som tam novy,ale pokial mam spravne informacie,tak to boli Druzstevne byty,takze neviem,ci druzstvo malo povinnost spravovat byty alebo ako to vlasnte bolo ale viem,ze ked ich odkupovali,druzstvo im dalo povinnost zalozit SVB,ale pokial ho nezalozili,tak spravcom by malo byt nadalej druzstvo ci ??Vies mi v tomto poradit?
sito
22.11.17,10:47
Ak to bolo JRD, nie bytové družstvo, a v zmluve o prevode, predaji sa dohodli na povinnosti založiť SVB, tak do registra ho malo zapísať JRD. To bolo vlastníkom bytovky.

"§ 7, ods. (2) Návrh na zápis do registra je povinný podať vlastník domu ... " ( JRD )

Alebo mal dohodnúť správu domu správcom v blízkom okolí, ktorý by vykonával správu vášho domu.

A keď si byt kupoval od pôvodného vlastníka bytu na správu domu, aká je si sa nepýtal?
dede22
22.11.17,11:27
Kedze som byval v rodinnom dome,tak toto som ani neriesil teda nevedel soom o tom,ze ma byt SVB zalozene, JRD to nespravilo takze budem musiet pockat az na daku vacsiu oravu aby som mohol pritlacit na vlastnikov,ze to ozaj potrebuejeme
sito
22.11.17,20:43
Ale ktosi musí minimálne vodu a elektrinu na osvetlenie domu zabezpečiť, vybrať zálohy a uhradiť faktúry. A kúrite si každý sám, či spoločne?