Alexandra Duchonova
22.11.17,18:18
Dobry den prajem. Prosim o radu. Prebehlo dedicske konanie po mojej babke kde som zastupovala moju mamu(ma zial demenciu) Dedicky boli 3 sestry. Po porucitelke sa nadobudlo vsetok majetok (byt zahrada auto ...)1 dcere lebo mi bolo povedane ze je to najednoduchsie riesenie aby nemuseli vsetky 3 sestry behat okolo uradov a podpisalo sa ze z realnych predajnych sum z majetku kt.sa predava prerozdeli na tretiny. Alebo druha moznost ze vsetko bude na 3 sestry dalej ale bude to zdlhave a komplikovane ledze 1 z tych dediciek je v zahranici.Doverovala som teda tete ktora to nadobudla ze byt mozem od nej odkupit. Podpisala som tym padom suhlas o nadobudnutie majetku tej tete a este aj pravo vzdania sa odvolania. No a moja otazka je ci mozem odvolanie este podat pripadne to dat na sud kedze mi zrazu ten byt nechce dat odkupit ze uz ma zaujemcu.Este som chcela dodat ze mam sestru ktora sa nemohla zucastnit dedicskeho tak splnomocnenie bolo len na mna pisane. Prosim pomozte mi.
draik
22.11.17,20:39
Dedič nie je povinný predať majetok konkrétnej osobe.
vicktor
23.11.17,07:22
Musim sa len domyslat - teta odmieta predat byt tebe ako bola povodna dohoda?
Nuz velka chyba. Ona byt nechce, ty ho chces, tak preco ste pri dedicskom konani nekonali inak?
Co tie dalsie dve dedicky? Porozpravaj sa s nimi. Jedna by mohla byt matka...?
Ked dedili 3 setry, aku rolu si hrala v dedicskom konani ked si podpisala majetok na tetu?
Zial ohladne paragrafov ti neviem poradit.
vicktor
23.11.17,07:43
Aha, ano, v zadani je rola ... dakujem pozornej kontrolorke za upozornenie. :)
misoft
23.11.17,08:07
Je rozdiel roľa a rola (úloha).....;)
Oliwa
23.11.17,10:09
Dalo by sa pochopiť, že bola snaha vyhnúť sa spoluvlastníckym podielom... Ale prečo všetko "musela" nadobudnúť 1 osoba, keď dedičky boli tri - jedna mohla zdediť byt, druhá záhradu, tretia auto... ? Principiálne, odhliadnuc od ich hodnoty...
Tvoja sestra mala byť tiež účastníčkou dedičského konania? Z akého dôvodu? Kto sa vlastne mal zúčastniť konania - 3 dcéry = Tvoje dve tety a namiesto Tvojej mamy Ty, nie? Alebo si len chcela povedať, že máš sestru, a keďže nemohla ísť namiesto mamy ona, išla si Ty?
Chobot
23.11.17,12:51
Na toto sa dá napísať jedine jedna vec: Sľuby sa sľubujú a blázni sa radujú. Neviem, prečo si bola tak naivná a verila tete. Ty si sa, možno nevedomky, plne vzdala v mene mamy dedičstva a aj možnosti odvolania. Mali ste v Osvedčení o dedičstve uviesť, že teta je povinná ťa vyplatiť z bytu, alebo že pri predaji je povinná ti vyplatiť nejakú časť, napr. tretinu. Ak to nie je uvedené, tak si jej jednoducho darovala byt aj všetko ostatné. Nemáš sa na na čo odvolať. Tak si sa vtedy rozhodla a to sa už nedá zmeniť. Dala si jej všetko. Veľmi drahá skúsenosť.

Môžeš sa skúsiť súdiť, ale budeš musieť dokázať, že ste sa tak dohodli, že ti predá byt. Skôr si myslím, že súd takú žalobu zamietne, lebo byt je jej majetok a ona si s ním môže nakladať ako chce. Teda pokiaľ sa niekde písomne nezaviazala (napr. Zmluvou o budúcej kúpnej zmluve) k tomu, že ho predá tebe.
Alexandra Duchonova
23.11.17,17:40
Zdravim. Je v uzneseni napisane ze je jej povinnostou vyplatit po 1/3 obom sestram z predajnej realnej sumy. Uvidim ako to dopadne. No skola zivota. Dakujem ze odpoved.
vicktor
24.11.17,07:40
Fajn, aspon to, tretina je zachranena, len ci a kedy to preda, resp. kto po nej zdedi.
Oliwa
24.11.17,10:30
Ak je v osvedčení o dedičstve napísané, že má vyplatiť obe sestry, tak o čom je potom zadanie? Vzdala si sa majetku po jeho nadobudnutí v dedičskom konaní či...?
Alexandra Duchonova
24.11.17,13:25
Dakujem vam vsetkym. Uz nemusite komentovat. Uz som zistovala u pravnika a neda sa to nijako odvolat. Takze 1/3 by mala vyplatit z dedicstva. Je to kvazi pohladavka ktoru ma ale su tam rizika. Je to citliva tema pre mna. Komunikujem s rodinou nadalej a uvidim co bude :) majte pekny den
Oliwa
24.11.17,13:55
Držíme palce... každému, co jeho jest...
Alexandra Duchonova
25.11.17,07:06
Dakujem velmi pekne