Palcinko
23.11.17,08:50
Dobrý deň,

po prečítaní príspevkov a nenájdení presnej odpovede sa obraciam na vás, milí radcovia.

Chcem sa opýtať či je možné napísať nepriestrelnú dohodu o vykonaní práce (ďalej len DVP), do ktorej by som chcel ideálne zahrnúť nasledujúce body:


výpovednú lehotu 15 dní (viem, že zo zákona to vyplýva iba z dohody o prac. činnosti, je spôsob ako to dať aj do DVP?)
je možné dohodára nejakým spôsobom sankciovať ak napr. nedá vedieť aspoň 24 hod vpred, že nepríde do práce? (dohodu mám napísanú na minimálnu mzdu 2,5€/hod., nie som si istý, či ju ešte môžem znížiť, ak človek nepríde do práce, resp. má neospravedlnenú absenciu)
akým spôsobom do dohody zakotviť bod, že ak nie som ako zamestnávateľ spokojný s vykonávanou prácou dohodára, môžem ju kedykoľvek ukončiť, resp. začať spomínanú výpovednú lehotu 15 dní

Správne chápem, že dohoda je postavená najmä o dohode dvoch ľudí? Čiže ak si tieto body pridám do DVP a dohodár ju podpíše, tak DVP je platná, nakoľko obaja súhlasíme s jej znením?
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď!
Mila123
23.11.17,08:58
Brrrrrr, nechcela by som byť Tvojim zamestnancom
kopretinka
23.11.17,10:02
ja sa mu ani nečudujem....aj u nás sú takí dohodári.....jednoducho nepríde do roboty a keď zisťujeme,že čo sa deje,tak je chorý a ani sa neunúva to dať vedieť.My ostatní potom robíme aj za neho.Alebo ani telefón nezdvihne,zatajuje sa....vedia,že nič nemôžeme,akurát tak ukončiť dohodu,ale im to je fuck.
Mila123
23.11.17,10:04
AK zvládate práce aj za neho, prečo ho vôbec ZĽ prijal????
kopretinka
23.11.17,10:08
sú to pokladníci........príď na nákup a stoj dlho v rade,potom povedz,že prečo ich prijali.......
ivka70
23.11.17,10:10
Dohoda o vykonani prace sa uzatvara na konkretnu ulohu, nie na to, aby zamestnanec chodil pravidelne do prace vykonavat nejaku cinnost.
Takze najskor si ujasni ,co vlastne chces a uzatvor spravny typ dohody, lebo vsetko, co chces zakotvit do dohody, sa tyka cinnosti, nie konkretnej pravonej ulohy.
Potom mozes v zmysle Zakonnika prace aj pozadovat to, co ti ZP umoznuje pre dohodara.
Palcinko
23.11.17,10:17
Chápem, čo hovoríte, avšak nakoľko sa naša firma venuje podnikaniu v gastronómii, tak ľudia majú tendenciu len tak neprísť a potom je veľmi náročné naháňať ich a dávať im podpisovať výpoveď. Čiže dávame mesačnú skúšobnú dobu na dohodu. Ale aj tu je veľa spekulantov, ktorým by som chcel trocha pristrihnúť krídieľka a zakotviť tam výpovednú lehotu, poprípade sankcie zato, že sa len tak neukážu.

Čiže zakotviť do DVP body ako výpovedná doba môžem?
Mila123
23.11.17,10:25
Kopretinka, ja som teba nechcela a ani nemám dôvod osočovať.....
len niekto kto zarobí 2,50 € v hrubom a iba na dohodu o vykonaní práce (v gastronómii)? a ešte chce zrážať za chybnú prácu (dobre, že to škrtli v ZP) nečudujem sa ľuďom, že nerobia......
a to podotýkam, že žijem v okrese s druhým nelichotivým miestom v nezamestnanosti.....nešla by som pracovať za takých podmienok!!!!!!!!!!
avalik
23.11.17,10:34
nechápeš ... ako je vymedzená pracovná úloha, ktorú má dohodár vykonať?
kopretinka
23.11.17,10:40
tá minimálka je otras,to je fakt.......u nás majú viacej...no ehm,že viacej,majú toľko čo my,oveľa viac to teda nie je.....nebude robiť za takú sumu Slovák,tak dovezú rumunov,poliakov,ukrajincov....u nás to už nastalo...namiesto zvýšenia platu doviezli ľudí.......ktorí robia za tie peniaze a možno aj menšie...
ivka70
23.11.17,11:40
co ma ten dohodar urobit? upiect tortu ci uvarit jeden obed?
nemozes s nimi uzatvarat dohodu o VP, ak nevies v dohode vymedzit ulohu, ktoru maju naplnit.
Ak chces, aby chodili do prace a varili obed, tak musis uzavriet dohodu o pracovnej cinnosti

a ked uz, preco s nimi neuzavries TPP hoci aj na kratsi pracovny pomer? a mas po problemoch ....
Palcinko
23.11.17,11:47
"Zamestnanec sa zaväzuje vykonať prácu čašníka, podľa pokynov zodpovedného vedúceho prevádzky, ako aj dodržiavať povinnosti vyplývajúce z pracovného poriadku a zákonníka práce. " - týmto spôsobom
kn-alka
23.11.17,11:52
týmto spôsobom je to DOHODA O PRACOVNEJ ČINNOSTI !!!!
Mila123
23.11.17,11:59
žijem pod hranicami Poľska, ani jeden tu nie je (Poliak), ak prídu tak sa rekreujú v Tatrách, robia tržbu......Poliaci pracujú inde, tam kde im dajú poriadnu mzdu ......
Palcinko
23.11.17,12:35
Čiže mám prácu čašníka opísať vetami, ako obsluhovanie zákazníkov a udržiavanie poriadku na prevádzke?
veronikasad
23.11.17,12:47
Nie, s ciasnikom nemôžeš uzatvoriť dohodu o vykonaní práce. Ide o opakovanú činnosť, len dohodu o pracovnej činnosti s výkonom práce max.10 hod.tyzdenne.

Nebolo by oveľa jednoduchšie uzatvoriť hneď pracovnú zmluvu a v prípade nespokojnosti pracovný pomer kedykoľvek ukončiť v skúšobnej dobe?
Palcinko
23.11.17,12:52
Jednoduchšie by to určite bolo, avšak aj drahšie...
veronikasad
23.11.17,12:56
V čom drahšie? Veď odvody sú rovnaké, zamestnanec si nezaslúži pri minimálnej mzde stravny lístok? Radšej riskujes sankcie IP za porušovanie Zákonníka práce?
Mila123
23.11.17,13:01
v čom drahšie? neplatíš podľa počtu odpracovaných hodín?
kopretinka
23.11.17,17:43
vyprávajú po poľsky,to snáď ešte rozoznám......kradnú.....
Mila123
23.11.17,17:55
nie je to goralčina?
kopretinka
23.11.17,19:27
tak policajti asi rozoznajú,kto to je,keď ich legitimujú.
Palcinko
24.11.17,11:09
Odvody na zamestnanca v rámci trvalého pracovného pomeru sú vyššie ako na dohodára. Zamestnanci majú obedy úplne zdarma v podniku a tí, ktorí u nás pracujú sú spokojní. Toto všetko sa týka nových ľudí a predchádzaniu situáciám s problémovými zamestnancami. Ďakujem, za pomoc.
kn-alka
24.11.17,12:03
odvody na dohodára už nie sú nižšie ako u pracovného pomeru, sú rovnaké

sú nižšie len u študentoch a dôchodcoch
Mila123
24.11.17,12:07
Kopretinka, ja píšem o cudzincoch - Poliakoch ako zamestnancoch, ty ako o zákazníkoch (spomínaš policajtov) ?
kopretinka
24.11.17,15:37
a to sa vylućuje?nemôže by zamestnanec a potom po pracovnej dobe zákazník?