Nikol555
25.11.17,06:25
Ako postupovať ďalej keď som ako živnostník oznámila že som chorá a idem na Pn a zamestnávateľ mi to nedovolí? Proste povedal že to zvládnem a vydržím.
Dav
25.11.17,05:42
Ako živnostník nemáš zamestnávateľa, ale obchodného partnera a v zmluve,napr. o dielo, na základe ktorej spolupracujete, by malo byť dohodnuté všetko - ako dodržať lehoty atď.
ivka70
25.11.17,05:46
Zivnostnik nema zamestnavatela, zivnostnik ma zmluvu s odberatelom a tu zabezpecuje. Akym sposobom, je jeho vec. Odberatela skutocne ziadna PN zaujimat nemusi. Postupojete podla zmluvy, ktoru ste uzavreli.
Na druhej strane: ak chodis "do prace" a tvoj odberatel ti diktuje podmienky, ze tam napr. musis byt kazdy den (ako zamestnanec) moze ist o zavislu cinnost, ktora je v rozpore so zakonom.
profesional
28.11.17,17:59
Z tvojej otázky je zjavné, že režimom živnosti nelegálne obchádzaš so zamestnávateľom pracovnoprávny režim. V takom prípade je zmluva medzi tebou a zamestnávateľom od prvopočiatku absolútne neplatná. A to so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú.

Živnostník je podnikateľ. Nie zamestnanec. Nič ako PN voči odberateľovi uplatňovať nesmie.

Ak Vám na toto príde Inšpektorát práce, priprav sa na mastnú pokutu pre zamestnávateľa a samozrejme tiež aj pre teba.