peter 85
26.11.17,12:18
Dobry den chcem sa spytat mam priatelku a ta ma malu dcerku s byvalim a ten o nej nevedel tri a pol roka a teraz sa zacal o nu zaujimat a priatelka si nezela aby sa s nou stretaval a stale jej vyvolava a neda jej pokoj a ako by mala dat zakaz sa k malej priblizit a aj k nej dakujem
ivka70
26.11.17,11:45
je otec dietata zapisany aj v jej rodnom liste?
plati nan vyzivne?
peter 85
26.11.17,11:52
nie nie je ani v rodnom liste moju priatelku opustil ked bola este tehotna a boji sa ze mi nieco spravi, ked budeme spolu byvat preto chce dat zakaz
ivka70
26.11.17,11:56
Kedze oficialne nejde o otca dietata a priatelka s nim nechce mat kontakt, treba mu to jasne dat dat najavo.
Telefonaty ignorovat, zmenit si telefonne cislo a v pripade, ze sa budete citit ohrozeni, obratit sa na policiu.
Pokial ale sa ale o nic nebezpecne nepokusi, neda sa len tak ziadat o zakaz priblizenia.
peter 85
26.11.17,12:00
nie je uvedeny v rodnom liste a neplati ani vyzizne
majkii
26.11.17,15:00
Peter, toto je naivná predstava, že sa dá len tak vydať zákaz priblíženia k dieťaťu. Na základe čoho by sa malo dať (súdom) zakázať priblížiť sa k maloletej? Len na základe toho že sa nepohodli s tvojou súčasnou priateľkou a rozišli sa? Alebo na základe toho, že nevedel resp. tvoja priateľka mu zatajila tri a pol roka, že má dcérku? Žiaden súd podľa týchto dôvodov nezakáže styk maloletej s biologickým otcom a už vôbec nie zákaz priblíženia (úplne iný inštitút). Naopak, biologický otec sa môže domáhať určenia otcovstva k dcérke a následne sa domáhať aj styku (stretávanie) s maloletou. Či sa to tvojej priateľke - matke dieťaťa páči alebo nie, ide o právo dieťaťa na biologického otca a právo dieťaťa plnohodnotne rozvíjať vzťah so svojim biologickým otcom. Je teraz na tvojej priateľke - matke dieťaťa ako čo najmenej bolestne tieto veci riešiť či teda podajú spoločné vyhlásenie o otcovstve, alebo súd rozhodne o otcovstve.
jslancik
26.11.17,15:53
len aby si otec nenašiel šikovného právnika... lebo matka nemusí dopadnúť dobre...
misomiso
26.11.17,16:10
Repelent?
ivka70
26.11.17,17:04
otec by najskor musel ziadat dokazanie otcovstva
dmc
26.11.17,18:45
absolutny suhlas. Kedze sme uplne rovnaku zazili vo vzdialenejsom rodinnom pribuzenstve. Sud nariadil test DNA - nasledne upravil stretavanie sa s dietatom.

Ved si uvedomte ze je to aj jeho dieta. To ze sa on biologicky otec zaujima je pre dieta len dobre. Je to JEHO dieta - ma na to narok.
A vy mu chcete dat zakaz sa priblizit k vlastnemu dietatu. Chcete aby bol uplne bez sance byt so svojim vlastnym dietatom?????? Prave to ze to matka pred nim zatajila je problem a nie to ze on ma o svoje vlastne dieta zaujem, To ze vztah medzi rodicmi nevysiel je jedna vec - ale jeho dieta ma narok stretavat sa so svojim bio otcom.

Pokial preukazatelne nieje psychopat alebo podobne ze by to bolo proti zaujmu dietata sa s nim stretavat tak ma na to narok. A to urci sud - ked to matka obsolutne odmieta.
jslancik
26.11.17,20:34
To by bol začiatok. Ta najjednoduchšia časť.
ZahradnikAmater
26.11.17,21:16
Ale nie najlacnejšia. A k tomu doplatenie výživného.
ZahradnikAmater
26.11.17,21:19
Peter, prečo hľadáte laické rady? Ak máte vážny záujem, mal ste už dávno navštíviť právnika a s ním hľadať všetky dostupné riešenia,. Vrátane "vyplatenia" chlapa čo o dieťa nemá záujem, len chce robiť problémy bývalej. A možno by pomohli štyria dobrí kamaráti ;)
korela
26.11.17,21:25
jslancik, mňa by zaujímal napr. dôvod rozchodu, veľa by napovedal, možno by to bola práve tá najťažšia časť nejakého dokazovania, ale stála by možno zato.
Peniaze totiž nie sú všetko. Ani biologické otcovstvo. Väčšina mužov nedokáže pochopiť ženskú intuíciu.
Vieš, ani muž nemusí dopadnúť dobre ...
Nič ti toto nehovorí? "peter 85 (Dnes 13:52) nie nie je ani v rodnom liste moju priatelku opustil ked bola este tehotna a boji sa ze mi nieco spravi, ked budeme spolu byvat preto chce dat zakaz"
Anika61
26.11.17,22:21
Áno suhlas .....ak sa niekto nezaujíma 3,5 roka,že má dieťa a zrazu sa chce stať otcom,keď sa dozvie,že má bývalá partnera.......a nefiguruje ani v rodnom liste....:-(.....minca"má dve strany....a kto vie ako to vlastne v skutočnosti je....
dmc
27.11.17,06:01
a vedel ze bola tehotna??..-- jaaaj tie vztahy..... "koplikejsn".....co napise zivot.
taiko
27.11.17,06:04
@dmc to je ta prava otazka na zaciatok.
profesional
28.11.17,17:50
1. Rodičovské PRÁVA a povinnosti vznikajú okamihom narodenia dieťaťa. Za istých okolností aj skôr.

2. Je právom rodiča stretávať sa so svojim dieťaťom. A to aj vtedy, ak by si vo vzťahu k nemu neplnil povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Napr. vyživovaciu povinnosť.

3. To, že nie je uvedený v rodnom liste dieťaťa neznamená, že nemá vo vzťahu k dieťaťu rodičovské práva. Rodičovské práva vznikajú právnou udalosťou, ktorá je narodenie dieťaťa a nie okamih zápisu do rodného listu dieťaťa. Rodný list dieťaťa je iba verejná listina s deklaratórnymi účinkami a nie konštitutývnymi. Tj. iba deklaruje nejaký stav, avšak ten stav nezakladá.

4. Ak neexistuje zákonný dôvod, pre ktorý by mohol alebo mal byť obmedzený styk dieťaťa s rodičom, tak musí byť druhým rodičom tento styk umožnený.

5. Svojvoľné odopieranie práva na styk s dieťaťom zo strany druhého rodiča je nezákonné.

6. Iba subjektívne prianie matky dieťaťa nie je dôvod na zamedzenie styku otca s dieťaťom.