Nada 2
27.11.17,09:26
Dobrý deň. Riadnym dedičským konaním v r. 2014 som zdedila 1/16 pozemku značnej rozlohy. Moje vlastníctvo bolo opakovane potvrdené notárkou v r. 2016. Dnes ja, ako zástupca ďalších súrodencov, nie som uvedená na liste vlastníctva. Prosím o radu. Čo mám ďalej podniknúť, ak pozemok z Osvedčenia o dedičstve nie je zaznamenaný v Lv? V 1956 bol predmetný pozemok predaný našimi predkami v polovine rozlohy. A to si zrejme nevšimli kupujúci. Kópiu zmluvy z r. 1956 mám. Aký postup mi poradíte? Ďakujem za odpoveď.
Chobot
27.11.17,08:36
A dala si zapísať vlastníctvo do katastra nehnuteľností na základe osvedčenia o dedičstve? Ako sa vyjadril kataster? Odmietol vklad, alebo vklad povolil?
Katy a R
27.11.17,08:38
ona sama si to nemusí chodiť zapisovať na kataster.
Katy a R
27.11.17,08:41
Ak máš právoplatné osvedčenie - tak najskôr choď na kataster - že kde vlastne je chyba? (tak mohlo sa stať všeličo - ši zapotrošili ??)...
Ale neviem - prečo spomínaš predaj pozemku z roku 1956 ... veď predmetom dedičstva bolo len to, čo mal tvoj rodič na LV napísané.
Nada 2
27.11.17,12:00
Dakujem za odpovede. Bola som na katastralnom urade. Pre nich plati Osvedcenie o dedicstve,ale nie som uvedena v liste vlastnictva ako majitel. Cely prededeny pozemok patri inym majitelom nezostala ani ta 1/16 tina bez majitela. A preto neviem co robit dalej.
misoft
27.11.17,12:09
Ako ste mohli dediť niečo, čo nepatrilo vašim predkom? Sama píšeš, že v 1956 bol PREDANÝ - takže OoD k týmto pozemkom je neplatné - nemôžete dediť niečo, na čo nie je právny nárok, resp. ku dňu úmrtia už zosnulým nepatril
Katy a R
27.11.17,12:10
ja to celkom nechápem, že o aké dedičstvo ide? (upresni trošku zrozumiteľnejšie). Lebo ak ani tvoj rodič (alebo ten, po kom si dedila) na tom LV nebol napísaný? nemôžeš zdediť cudzí majetok.
Nada 2
27.11.17,12:14
Ved ani nechcem cudzi majetok. Mam prededenu 1/16tinu pozemku ale na liste vlastnictva nie som uvedena ako majitel tejto casti pozemku. Preto neviem kde hladat pomoc.
vicktor
27.11.17,12:21
Nada: "V 1956 bol predmetný pozemok predaný našimi predkami v polovine rozlohy. A to si zrejme nevšimli kupujúci." - kupujuci si nevsimli ze kupuju, ci ako to myslis???
Na zaklade coho bola druha polovica predmetom dedicskeho konania? Bol predlozeny VL s vlastnikmi vasimi predkami? To su stari rodicia?
Na LV nie si len ty alebo ani surodenci?
Na LV su ti kupujuci ako vlastnici celku hoci zmluva hovorila o polovici?
misoft
27.11.17,12:22
Na základe čoho prededený? Od koho prededený? Patril ten prededený majetok poručiteľovi? Viď popis hore a rok 1956!
Nada 2
27.11.17,12:56
Tak ako moji predkovia predali polovicu pozemku novemu majitelovi ktoreho meno poznam a dnes tuto polovicu vlastnia ich dedicky. V druhej polovici pozemku su vlastnici novi kupili ju v r. 2000. A v 2014 a 2016 stale notarka potvrdila nasu 1/16 pozemku. Ja zastupujem aj mojich 2 surodencov. Vyjadrenie notarky som povazovala za zavazne. Po nadobudnuti pravoplatnosti Osvedcenia o dedicstve som list vlastnictva v 2016 nekontrolovala. Jeden vlastnik pozemok kupil v r 2000 druhy vlastnik podla Lv ziskal pozemok rozhodnutim OÚ o PÚ v roku 1997. Cely pozemok ma vlastnikov. Len ja som len na Osvedceni. Predavajuci v r 1956 boli moj otec a jeho surodenci spolu s matkou.
vicktor
27.11.17,13:08
Tak sa domnievam ze kataster zhodnotil ze pozemok vlastnia (vlastnili) 1/2 + 1/2 a teda dalsi podiel 1/16 je chyba a vklad nevykonal.
Mas aj zmluvu z roku 2000?
Preco / na zaklade coho notarka zaradila do dedicstva extra 1/16...? Dala si jej LV kde stale boli rodicia aj v roku 2014?
Katy a R
27.11.17,13:19
Ak má celý pozemok iných vlastníkov - tak neviem, ako to mohla notárka pri prejednávaní dedičstva v roku 2014 prehliadnuť?? môžeš sama ísť nahliadnuť do tých dokumentov (z roku 2000, resp 1997) - že či tam nenájdeš dáku chybu ? - ale to už si predpokladám spravila?
Nada 2
27.11.17,13:24
Ja som nemala ziadne listiny vlastnictva. Len na pozemkoch kde bol vlastnikom otec a jeho surodenci som predpokladala ze budeme dedicmi a poziadala som sud o zistenie majetku. Vsetci su uz nebohi. Zmluvy datumy a majitelov som vycitala z Lv na ZBGIS.
Nada 2
28.11.17,07:24
Mili priatelia. Ak mam prededenu cast pozemku a nemam ju na liste vlastnictva poziadam prislusny katastralny urad aby cast pozemku zapisal dodatocne so spatnou platnostou. Vsetko formou pisomnej ziadosti. Mam dobry plan?
vicktor
28.11.17,07:37
A komu z existujucich vlastnikov vezmu 1/16? Alebo kazdemu proporcne?
Jednu polovicu predkovia predali v r. 1956, druhu v 2000. Kde sa vzala 1/16 v dedicskom konani? Precitaj si Osvedcenie. Notarka nemala k dispozicii aktualny LV? Poziadala si sud o zistenie majetku - dodal LV? Su tam tvoji predkovia ci len ti kupujuci?
Neviem ci kataster dokaze vyhotovit "histoticke" LV, take by pomohli.
Nada 2
28.11.17,08:00
Alebo sa obratim na notarku nech mi definuje odkial vzala podiel na pozemku. Opieram sa o fakt ze jeden pribuzny na celom pozemku podnika ma ho v prenajme a druhy sa snazi svoju cast predat ale zmluva je stale na sude. Tak je to uvedene v liste vlastnictva. Mozno to bude cesta dopatrat sa pravdy.
branislavp
28.11.17,23:25
Najskôr prever, či si oprávnene zdedila 1/16. Či poručiteľ mal vo vlastníctve 1/16 podielu určitého pozemku, na základe čoho si bola oprávnená dediť tento podiel. A to zistíš cez kataster, keď preveríš celú historickú genézu Tvojich predkov, od prvotného zápisu konkrétnej nehnuteľnosti na pozemnoknižnej vložke až po doterajší stav zápisu v katastri nehnuteľností. To znamená cez kataster zistíš všetky prevody, ktoré na danej nehnuteľnosti boli vykonané podľa skutočných právoplatných listín. Musíš to dať do právneho stavu Ty, pretože tým, že si podpísala Osvedčenie o dedičstve, tým si potvrdila, že prijímaš oprávnene konkrétnu nehnuteľnosť. Podľa môjho názoru kataster podľa riadneho právoplatného a vykonateľného osvedčenia bol povinný, zapísať vlastníctvo v zmysle tohto uznesenia. Kataster by nemal svojvoľne pozmeňovať úradné listiny. A ak zistil nezmyselnosti v úradnej listine, o tom mal upovedomiť notára, ktorý robil ded. konanie a samozrejme tiež aj osobu, ktorá neoprávnene nehnuteľnosť dedením nadobudla, aby sa chyby takéhoto charakteru dali na poriadok. Notár podľa môjho názoru nenesie za chybu zodpovednosť, ale Ty, že si prijala svojim podpisom majetok, podľa Osvedčenia o dedičstve, ktorý Ti po právnej stránke patrí podľa Osvedčenia o ded. patrí. A či nepatrí, toto musíš zistiť.. Preto prever a konaj, tým zistíš kde došlo k pochybeniu a dôvody, prečo nemáš zdedený pozemok na LV, ktorý Ti z právneho hľadiska patrí, alebo nie. Rozhodne musíš spolupracovať s notárom, ktorý vydal Osvedčenie o dedičstve a s katastrom. Podľa Osvedčenia o dedičstve ktoré je právoplatné a vykonateľné, nikto ho úradne nespochybnil a ani nezrušil, majú byť vykonané všetky zmeny na nehnuteľnostiach z poručiteľa na nového nadobúdateľa nehnuteľnosti - môj názor. Ak dôjde ku chybám, tie sa musia odstrániť a dať vec na poriadok.
branislavp
28.11.17,23:38
Nada 2 osobne choď na príslušný okresný súd - archív v danom meste, kde nájdeš podľa čísla ded. konania po Tvojich predkoch všetky listiny aj s Osvedčením o dedičstve. Z toho vyčítaš, aké mala notárka listiny, z ktorých vydala to osvedčenie. Bezplatne si môžeš prečítať, aj z toho by si sa dozvedela viac. Za to sa neplatí. Ak by si chcela fotokópie určitých listín, to je spoplatnené, to sú centové poplatky. Ale si prever úradné dni a hodiny..
Nada 2
29.11.17,07:27
Milý priateľ, urobím tak ako mi radíš. Želam Ti za skvelé rady veľa zdravia a úspešné dni.
branislavp
29.11.17,08:55
Nada 2 ďakujem za želanie, potešilo ma.
Ak si v tom probléme laik, musíš byť trpezlivá pri Tvojom riešení problému. Nedaj sa na úradoch znechutiť-odplašiť, lebo môžeš pri riešení problému natrafiť aj na ústretových úradníkov, aj nie. Na katastri sú povinní Ti dať nahliadnuť v tejto veci zdarma. Využi info zákon o slobodnom prístupe k informáciám tuším to je č. 211/2000, najlepšie písomnou formou, ale aj osobne, či telefonicky. Ty máš právoplatnú listinu - to osvedčenie, preto musia s Tebou spolupracovať, aby sa zistilo, kde nastala chyba, ako mohla notárka riešiť ten podiel 1/16, musela mať dôkaznú lilstinu o vlastníctve po poručiteľovi v tom čase, či? Aj to by sa malo zistiť v tých archívnych listinách, alebo ak sa v tom spise nenachádzajú, tak notár všetko do spisu nezaložil na uschovanie do archívu príslušného OS. Ešte si prever aj ROZHODNUTIE PU z roku 1997, ktoré spomínaš v Tvojom príspevku, či je to v poriadku. na základe ktorého bolo zapísané vlastníctvo na niekoho - ten ďalši podiel pozemku. Ale predovšetkým poriadne si doma prečítaj a prever všetky zmluvy, ktoré sa týkajú problematického pozemku. Podľa katastrálneho zákona zápisy na katastri sú záväzné, pokiaľ sa nepreukáže opak. Prajem veľa trpezlivosti, nech sa Ti darí vo všetkom, branislavp.
Nada 2
29.11.17,18:37
Ďakujem za povzbudenie. Zatiaľ som pre mňa a mojich súrodencov získala zatajené pozemky a urbariát. Som laik, ale viem čítať s porozumením a keď mám takých ako si Ty a ďalší poraďáci, povzbudí ma to zistiť reálne fakty. Ďakujem Tebe a priateľom z Porady za Váš čas. Dám vedieť ako sa mi darilo.