Viiila76
28.11.17,13:35
Dnes mi prisla odpoved so Socialnej poistovne. Zamietli mi narok z garancnceho fondu. Ako hlavny dovod uviedli, ze nebola splnena podmienka platobnej neschopnosti zamestnavatela na ucely naroku na davku GP.

Vraj:
Navrh na vyhlasenie konkurzu explicitne smeruje voci spolocnosti 2, teda voci inemu subjektu, ako je zamestnavatel navrhovatelky. Navrh na vyhlasenie konkurzu vyvolava pravne ucinky ex nunc, teda len smerom do buducnosti.Z celkoveho kontextu pravnej upravy pojmu platobna neschopnost v zakone o SP (osobitne par. 12 a par 184 ods 6 zakona) je zrejme, ze ide o aktualnu nepriaznivu ekonomicku situaciu konkretneho zamestnavatela, ktora znemoznuje zamestnavatelovi uhradzat zamestnancovi jeho pracovnopravne naroky. Tuto vynimocnu situaciu je potrebne riesit bez zbytocneho odkladu, v realnom case a voci konkretnemu zamestnavatelovi, nie neskor, voci jeho pripadnym pravnym nastupcom. Preto aj zakon o socialnom poisteni stanovuje v par. 184 ods. 6 60 dnovu lehotu na uplatnenie naroku na davku GP, co nema analogiu pri inych davkach SP. Institut platobnej neschopnosi v zmysle zakona o SP nemozno vztuahnut spatne na pravnych predchodcov zamestnavatela.


Platobny neschopnost zamestnavatela musi byt v priebehu davkoveho konania objektivne dana a preukazana. Zamestnavatel navrhovatelky nebol platobne neschopny v zmysle par. 12 zakona, a to ani ku dnu podania ziadosti o davku GP, ani kedykolvek neskor az do svojho zaniku.

Ja si myslim, ze som postupovala tak rychlo ako to islo, podla zakona a davka mi mala byt priznana.
ukonecny pracovny pomer 27.6.2017
vyplatenie dohodnute k 15.7.2017
zlucenie s nastupcom k 10.7.2017
zaslana urgenaici o vyplatenie 19.8.2017 doporucenym listom bez odpovede
navrh na konkurz na nastupcu 19.9.2017 (moze sa podat po 30 dnovom omeskani)
ziadost o davku z GF podana dna 19.9.2017

Volala som s pravnikom so SP, ktory to vybavoval a ten mi povedal, ze tento pripad je ojedinely a mam sa odvolat na Krajsky sud.

Ta postupnicka firma ma sidlo na SK a ma pod sebou dalsich X firiem. :(

Vie sa mi niekto, kto tomu rozumie, k tomu vyjadrit?

Vychadzala som i z tejto informacie SP:
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwjg2rqM2cnVAhVFCcAKHSM9DQQQFgg5MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.socpoist.sk%2Fext_dok-04-uspokojovanie-narokov-z-garancneho-poistenia%2F54859c&usg=AFQjCNE5OO9_w3HURxqO_Ivmswybta91yg
ivka70
28.11.17,13:38
Viiila76
28.11.17,13:40
Dakujem. Neslo mi do tej starej vkladat.
ivka70
28.11.17,13:47
dobre, ze je to oddelene, len ak niekto bude chciet, ma tam este doplnujuce info :)