Iamyty
28.11.17,22:26
Pekný deň prajem.

Potrebujem sa poradiť ohľadom kúpy nehnuteľnosti. Vybrala som si nehnuteľnosť,ktorú chcem kúpiť ale stav je nasledovný:
Vlastník bytu chce byť spoločník vo firme makléra,ktorý je konatel danej firmy. Ako vklad do firmy je predávaný byt. Aktuálne je stav taký, že majiteľ je súkromná osoba ale na katastri je podaný návrh na zmenu majiteľa (v prospech s.r.o.čky makléra).
Maklér ma o všetkom informoval, ukázal mi aktuálne LV a poskytol mi náhľad na zmluvu,ktorá išla na vklad do katastra.
Prosím viete mi poradiť na čosi dávať pozor a či je to košer?
Idem do toho cez hypotekárny úver.
Veľmi pekne ďakujem.za každú odpoveď.
misoft
29.11.17,13:17
Chceš radu - logickú? Utekaj od toho!
Priveľa pohybov, prevodov. A nakoniec by problémy ostali len tebe.
Byt je zatiaľ súkromný, ale ako vklad do spoločnosti už bude v majetku spoločnosti - už nebude patriť pôvodnému majiteľovi. Ty by si uzatvárala KPZ s majiteľom, ktorý by už byt nevlastnil - on by mal prachy, ty by si "mala" byt, ktorý by patril už S.R.O.-čke a tá by ti ho nedala. Víťazom by bol pôvodný majiteľ, tebe by ostali len oči pre plač.
Keď kupovať, tak právne čistá nehnuteľnosť, bez akýchkoľvek nejasností, čachrov (lebo toto hore spomínané sú čachre!).
Iamyty
29.11.17,13:29
Zdravim, Váš postoj chápem...Tiež som opatrná, nič nie je dohodnute. Aby som to upresnila...Ja by som KPZ podpisovala už s s.r.o.čkou. Ide len o to,že sa čaká na predpis. Len stále sa bojím,že to bude vlastniť firma, či je to štandardné (lebo som videla viac bytov predávaných a písaných na s.r.o.) alebo to nedokážem ošetriť, tak aby som bola kľudná. Ďakujem.za komentár.
Katy a R
29.11.17,13:36
ja si myslím, že tebe môže byť jedno či kupuješ firmy, alebo od súkromnej osoby. Len teda aby si to kupovala od skutočného vlastníka ;)
Nikde nie je zakázané novému majiteľovi predať byt hneď na druhý deň po nadobudnutí. :)
Iamyty
29.11.17,13:41
Ide o to,že ja to budem.kupovat už od firmy nie súkromnej osoby. Ale neviem ako to ošetriť aby som sa nemusela báť,že nejaké ich dlhý padnú na ten byt aj keď ho vlastnili len deň. Firmu som na internete nenašla na dlznikoch a podobne. V KPZ bude jedna časť kde bude predávajúci (firma) prehlasovať,že nemajú dlhy,ťarchu a neviem čo ešte. Len mi to príde neštandardná situacia,ktorej sa bojím.
Ďakujem za komentár.
Katy a R
29.11.17,13:45
rovnaké riziko máš aj pri súkromnej osobe. ale ak sa naozaj bojíš prípadne sa ti tí ľudia nezdajú (asi vieš niečo viac, ako píšeš? či?) - tak nájdi iný byt.
Iamyty
29.11.17,13:51
Ľudia sa mi zdajú seriózny. Stav a postup mi bol vysvetlený. Sú ochotný dať kupujúcemu náhľad do celého spisu o firme a konatelovi,kde žiadali o hypo. Keďže nie je štandardný zamestnanec musel banke všetko dokazovať. Jednanie je na úrovni. Dostala som aktuálny LV dostala som aj zmluvu ktorú podávali na kataster,zmena majiteľa.... Viem,že má chráni aj moja banka,ktorá si všetko preverí. Skôr som chcela zistiť či niekto kupoval byť od SRO alebo niekto vie na čo si dávať obzvlášť pozor.
Ale viacerí mi povedali,že je jedno či kupujem od fyzickej alebo pravnickej osoby. Len sa necítim komfortné keď nepoznám nikoho kto podobne riešil.
Ešte skúsim osloviť právnika nech zhodnotí situáciu.
Katy a R
29.11.17,13:54
len ešte - že aktuálny stav si vieš skontrolovať (katasterportál) - môžeš mrknúť aj každý deň, či už je tam nový majiteľ
Iamyty
29.11.17,14:06
Áno to viem. Pozrela som to aktuálne je LV ešte na súkromnú osobu a jeb tiarch. 15.12. je deň kedy vklad na nového majiteľa je 30 deň. Dohoda je aj taka,že v deň môjho vkladu na kataster a vyžiada výpis kde už bude figurovať firma a budem vidieť,že tam nie sú žiadne ťarchy a pod.. Ja som len veľmi paranoid a,čo sa tohto týka.
misoft
29.11.17,14:47
Veď píšem - právne čisté. Pokiaľ bude nehnuteľnosť vo vlastníctve S.R.O. - tak by mala byť zmluva s nimi - a nechápem, čo sa potom do toho pôvodný majiteľ montuje.
Takže - POČKAŤ, až to bude prevedené a POTOM sa jednať o byt.
Ale v tejto situácii (dalo sa, bude, nebude, má byť. nie je) - radil som - vycúvať.
buchač
29.11.17,14:55
Iamyty (Dnes 15:41) Ide o to,že ja to budem.kupovat už od firmy nie súkromnej osoby. Ale neviem ako to ošetriť aby som sa nemusela báť,že nejaké ich dlhý padnú na ten byt aj keď ho vlastnili len deň. Firmu som na internete nenašla na dlznikoch a podobne. V KPZ bude jedna časť kde bude predávajúci (firma) prehlasovať,že nemajú dlhy,ťarchu a neviem čo ešte. Len mi to príde neštandardná situacia,ktorej sa bojím.

Veľmi neštandartná situácia, dosť veľmi...teda aspoň podľa mňa.
Jasné, že je pravdou aj to, čo tvrdí Katy@R.
Ale otázkou je aj to, že prečo sa dáva byt v podstate do zálohy - vklad budúceho spoločníka. Veď aký je a pre koho je problém predať byt bez medzičlánku.
Veď tie termíny na katastrofálnom úrade sú rovnaké v oboch prípadoch...presnejšie sa predlžia v neprospech konečného kupcu.
Ja by som do toho veru nešiel...UŽ veru nie, stačilo sa mi popáliť len raz. Dodnes ani len exekútor nemá šancu vytlačiť z (bývalej) realitky - majiteľa ani len cent.
...a tu ide o pekných pár desiatok tisíc éčky, nie ako v mojom prípade, že pár stovákov.
Ak máš eminentný záujem, byt sa kúpiť oplatí, tak jediná istota je v tomto prípade je využitie notárskej alebo právnickej kancelmárie. Táto potom ručí zo zákona (nájdeš na nete, mne sa nechce) za prípadny neúspech a náhradu všetkých súm.