vieraminarikova
29.11.17,08:31
Dobry den,

moja dcera ma nejake dlhy v zdravotnej poistovni v Rakúsku. Mozu od nej vymahat dlhy aj tu na Slovensku? Moze to nejako postihnut moj a manzelov majetok, kedze dcera ma trvaly pobyt u nas?

Dakujem pekne za odpoved
ivka70
29.11.17,07:37
Vymahat mozu, dlh v Rakusku tym, ze odtial odide, nezanikne.
Je to trochu komplikovanejsie ako v ramci jednej krajiny, ale nie je to nemozne.
Napr. tu info: Európsky exekučný titul pri vymáhaní pohľadávok v rámci Európskej únie https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2115/category/vymahanie-pohladavok/article/vymahanie-pohladavky-v-eu.xhtml
alebo http://hnporadna.hnonline.sk/poradca/301728-vymahat-dlh-sa-da-aj-za-hranicami

Trvaly pobyt ma len evidencny charakter, tvoj a manzelov majetok to postihnut nemoze, niekedy vsak treba exekutorovi preukazat, ze majetok nepatri dcere (ak by doslo az k exekucii konkretneho majetku v dome)
vieraminarikova
29.11.17,07:49
dakujem :D A ako dlho to priblizne trva kym pride k exekucii? Asi pred mesiacom jej prisla upomienka, ze ak to nezaplati budu to vymahat exekucne.
ivka70
29.11.17,07:51
Tazko povedat, tym skor, ze exekuciu musi zacat rakuska ZP
Idealne by bolo zaplatit este ped jej zaciatkom, kedze poplatky na exekuciu mozu dlh dost navysit. A to, ze ich zaplati veritel, je fakt.
vieraminarikova
29.11.17,07:54
Mysllim si ze ona by to aj zaplatila ale vraj teraz nema z coho, tiez sa bojim aby neplatila este viac. Moze jej dlh nejak vyrazne narast?
ivka70
30.11.17,09:23
moze narast o exekucne poplatky, naklady exekutora, pri cezhranicnom vymahani naklady na SK exekutora .... nech si skusi dohodnut splatkovy kalendar alebo pozicat peniaze na splatenie
Oliwa
30.11.17,10:21
Radšej si požičať a zaplatiť teraz a menej, ako si neskôr požičať a zaplatiť oveľa, oveľa viac... Samozrejme, nie od nejakej pôžičkárne/nebankovky... Ak je to "len" upomienka a nie exekúcia, treba to ihneď riešiť, kým to nedajú na exekúciu. Aj Rakúsko je v EÚ rovnako ako my-
európska legislatíva. Dlh by na ňu počkal a narastal, aj keby sa odišla schovať do Austrálie...
vieraminarikova
30.11.17,10:29
Uz jej prislo z rakuskej zdravotnej poistovne ze uz je to v exekucii. Bojim sa aby to neprisli vymahat ku mne domov a nezobrali nam veci. Dcera s nami nezije.
Oliwa
30.11.17,11:11
Včera si písala ešte len o upomienke...
vieraminarikova
30.11.17,11:27
Ved prave nevedela som o tom, ona vsetko taji
milanig
26.09.20,05:25
A ako to dopadlo s tou rakúskou exekúciou?
kn-alka
29.09.20,09:06
Nakoľko je to 3 roky stará téma a vieraminarikova tu bola naposledy pred rokom, tak ti asi na tvoju otázku neodpovie :D