Oversoul
30.11.17,23:45
Pri vyberaní dieťaťa zo škôlky ma nik neinformoval, že veľká časť triedy bola dnes izolovaná kvôli zvracaniu, pravdepodobne spôsobeným virózou. Dieťa po cca troch hodinách (náhodou, hneď po vystúpení z auta) začalo divoko zvracať. Najprv sme upodozrievali kinetózu, avšak keď sa zvracanie po hodine vrátilo, bolo nám jasné, že príčina je inde. Keď ma po cca 6 hodinách od vybratia napadlo pozrieť ich fejsbuk, bolo to tam. Toto však nepovažujem za informovanie, keďže ubehlo niekoľko hodín, kým bolo dieťa pravdepodobne infekčné ale ešte nezvracalo. Považujem to za hrubú komunikačnú chybu škôlky (nedbalosť) a rád by som sa informoval o možnosti žalovať škôlku za náhradu mzdy v prípade, že by rodič bol vypísaný, pretože to chytil od dieťaťa.

Inými slovami, ak by som vedel preukázať, že mi škôlka neinformovaním spôsobila práceneschopnosť, mám šancu uspieť? Vďaka.
kukučka
30.11.17,23:37
Žaluj a buď taký láskavý, zverejni žalobu aj tu na Porade, rada sa poučím, ako by si tej prípadnej chorobe zabránil, keby si o nej vedel o šesť hodín skôr. Nevybral by si dieťa zo škôlky? Alebo by si mu zapchal ústa? Čo keď to nie je viróza, ale otrava? Možno úmyselná! Bol si už na vyšetrení? Príznaky sú zjavné, volaj záchranku.
Tvoje dieťa je dúfam v poriadku, aj keď si ho z tej škôlky domov viezol tri hodiny...
jslancik
01.12.17,05:04
Ak tomu dobre rozumiem, ty chces zažalovať skolku za to, že ta neinformovali, ze môžeš byť PN. Nie za to, ze ťa "nakazili".
Co na tom, ze by si nijak nevedel ovplyvniť svoj stav.

Jasne, chod do toho. Právnici su od toho, aby ti pomohli. Vlastne aj od toho, aby z teba vytiahli co najviac €€€ bez ohladu na vysledok.

Cim som starší, tym menej chápem...
evuš
01.12.17,05:18
Tuším niekto chytá "maniere" z Ameriky - zažalovať všetkých, aj keď Ti ujde do gatí:D:D:D....toto naozaj nemôžeš myslieť vážne, či ??? :eek:
karka
01.12.17,05:40
Toto nemôžete myslieť važne.....
Dav
01.12.17,06:35
Čo škôlku, priamo jednotlivé vírusy!
A teraz vážne. Ak máte pocit, že škôlka zanedbáva svoje povinnosti,podceňuje situáciu a choré dieťa ráno nevráti naspäť domov, čím sa od neho môžu nakaziť ďalšie deti, informujte riaditeľa zariadenia a zriaďovateľa.
buchač
01.12.17,06:44
Hohohohohoho.....tak to teda prŕŕŕŕŕŕ...

To odkedy je Fejsbuk oficiálna stránka školy ???
To má každý rodič byť registrovaný a drbať sa na hentú priblbú a jebnutú stránku ?

Som rozhorčený ?
Kurwa, že som .... lebo vnučka kvôli jebnutému riaditeľovi nechodí už týždeň do školy. Čo vnučka, celá škola je zavretá....


...a áno, riaditeľ školy vedel, že aká je situácia v škole, no a aj napriek tomu urobil verejnú akciu...
Lebo čo ? Lebo pán riaditeľ je pridziganý a pojebabraný kariérista.
========================
K otázke o práceneschopnosti sa nemá význam vyjadrovať...považujem za solídnu špekuláciu.
taiko
01.12.17,06:58
chcem ta ubezpecit ze to nechapanie nie je vekom.
Ak by som to mal prehnat, tak je to podla mna ako v tom pribehu o tom kralovi, co sa ako jediny nenapil z otravenej studne :)
dmc
01.12.17,07:42
Hohohohooooo ---som sa uz zlakol ze ide Mikulaaas.

Buchac: spravi si cajicek....do neho Rumicek........ ono to prejde...neboj.
bjuty smis
01.12.17,08:56
Obavam sa, ze to naozaj myslis vazne....
A najdi si skolku blizsie k bydlisku.....3 hodiny je daleko..
Oliwa
01.12.17,09:36
No zase, aby sme boli objektívni, nikde nepíše, že išiel zo škôlky rovno domov. Mohli byť na návšteve, na nákupoch...
Oliwa
01.12.17,10:13
O taký prípad sa budú právnici iste trhať... o dôkaznej núdze ani nehovoriac...
Ak si zamestnanec, máš nárok na OČR § 7 dní v roku na dieťa + na seba. Je síce platený len priemerkou, ale finančná strata by bola určite menšia ako by si zapýtal právnik /ak by sa taký našiel/... Ak Ti teda ide "len" o peniaze...
Nezavesili náhodou učiteľky oznam v škôlke na nástenku, aby si ho rodičia prečítali, ak nestihnú s každým hovoriť osobne?
Ak by si cestoval autobusom/vlakom a ochorel by si, budeš žalovať prepravcu, pretože si to chytil od nejakého cestujúceho?
PS: Prajem skoré uzdravenie - celej rodinke...
A môžeš byť rád, že si nemusel čistiť auto... aj keď dieťa za nič nemôže...
Čas a peniaze venované potencionálnemu súdnemu sporu venuj radšej - rodine...
evuš
01.12.17,10:16
Oliw, to mi ani nespomínaj...mne sa syn vyzvracal raz do šaltpáky :D
alaya1
01.12.17,11:08
Otazka hodna navstevy advokatskej kancelarie s hodinotou taxou 66 eur. Tak ti daju adekvatnu odpoved.
lujza.j
01.12.17,11:11
A zvracal aspon divoko:eek::D
bodliak
01.12.17,11:28
Zažaluj každého, kto v MHD kýchne a neinformuje ťa o potenciálnej viróze.
ivka70
01.12.17,11:32
Nie kychajuceho, zazalovat treba dopravny podnik, ten mal predsa informovat o potencialnej moznosti virozy :)
Mila123
01.12.17,11:40
pobavila som sa......
evuš
01.12.17,11:43
No, ja som potom skoro gr...la divoko :D :D
Oversoul
01.12.17,11:56
V skolke prebehne viroza, kde 70% z deti z jednej triedy zacne v jeden den zvracat, moje dieta je z tych, co nie. Ked si ho vyberam zo zbernej triedy som tam sam, s ucitelkou sa pozdravime a ja obliekam dieta a odchadzame, obliekanie trva typicky 5 minut. V tom case uz je kazdemu normalnemu cloveku jasne, ze kazde dieta z tej triedy je nakazene a len prebieha inkubacia. Informovat rodicov, ze preberaju prave vysoko infekcne dieta chapem ako elementarnu povinnost. Po takom dietati neoblizete lyzicku, obmedzite kontakt s druhym dietatom a podobne opatrenia. Btw, dieta divoko zvracalo do druhej rano kazdu pol hodinu. Vam sa teda zda postup skolky ok?
Oversoul
01.12.17,11:57
Zavesili to len na fb;
Iba kopirujem znenie mojho vysvetlenia z ineho komentara:
V skolke prebehne viroza, kde 70% z deti z jednej triedy zacne v jeden den zvracat, moje dieta je z tych, co nie. Ked si ho vyberam zo zbernej triedy som tam sam, s ucitelkou sa pozdravime a ja obliekam dieta a odchadzame, obliekanie trva typicky 5 minut. V tom case uz je kazdemu normalnemu cloveku jasne, ze kazde dieta z tej triedy je nakazene a len prebieha inkubacia. Informovat rodicov, ze preberaju prave vysoko infekcne dieta chapem ako elementarnu povinnost. Po takom dietati neoblizete lyzicku, obmedzite kontakt s druhym dietatom a podobne opatrenia. Btw, dieta divoko zvracalo do druhej rano kazdu pol hodinu. Vam sa teda zda postup skolky ok?
Oversoul
01.12.17,12:01
uzaver, ze som dieta vozil tri hodiny je nespravny (ale uznavam, je vtipny)
Ak by som vedel, ze dieta je s velkou pravdepodobnostou prave v infencej faze rychlej virozy, urcite by som sa spraval inak a myslim si, ze kazdy rodic ma pravo na tento typ informacie pri preberani dietata, priestor tam vzdy je.
taiko
01.12.17,12:09
.
1. co by si robil inak ?
2. ako vies ze v case preberania dietata uz bolo jasne ze sa jedna o prepuknutie nejakej virozy ?
3. ak to vedeli, tak Ti to povedat mohli, to je pravda, ale sudit sa s nimi, ze tak neurobili a tym sposobili Tvoju PN/OCR ? Ako by si dokazal, ze si sa nakazil v skolke, resp ako by si dokazal, ze Tvoje dieta od ktoreho si sa nakazil sa nakazilo v skolke ? Ak by Ti to povedali a Ty by si urobil opatrenia, aby si sa nenakazil, ale aj tak by si musel ostat s dietatom na OCR, tiez by si sa sudil ? Zaujimave otazky, vedel by si ich na sude zodpovedat ? ;)
Oliwa
01.12.17,12:21
Treba sa spýtať Harabina... ten je fanjšmeker na také špecialitky - že atentát lampou na hlavu... :D
Oliwa
01.12.17,12:32
Že Ťa mali informovať, je pravda. Riešiť potenciálnu práceneschopnosť spôsobenú ochorením svojho dieťaťa v škôlke súdnou cestou je, prepytujem, sprostosť. Ak by ochorelo v nákupnom centre alebo vo vianočnom mestečku, koho by si žaloval? Prevádzkara/obchodný reťazec/primátora? Čas strávený tu venuj radšej dieťaťu - aby dodržiavalo pitný režim, aby nebolo dehydrované, určite je oslabené a vystrašené. Moje raz po príchode zo škôlky takto skončilo na infekčnom... Volala som vtedy riaditeľke škôlky, ale len preto, aby som zistila, čo deti jedli... ani mi nenapadlo súdiť sa s nimi...
Oversoul
01.12.17,12:33
re 1 & 2:
V skolke prebehne viroza, kde 70% z deti z jednej triedy zacne v jeden den zvracat, moje dieta je z tych, co nie. Ked si ho vyberam zo zbernej triedy som tam sam, s ucitelkou sa pozdravime a ja obliekam dieta a odchadzame, obliekanie trva typicky 5 minut. V tom case uz je kazdemu normalnemu cloveku jasne, ze kazde dieta z tej triedy je nakazene a len prebieha inkubacia. Informovat rodicov, ze preberaju prave vysoko infekcne dieta chapem ako elementarnu povinnost. Po takom dietati neoblizete lyzicku, obmedzite kontakt s druhym dietatom a podobne opatrenia. Btw, dieta divoko zvracalo do druhej rano kazdu pol hodinu.

re3:
Sudit sa je krajna moznost. peniaze su len jeden z miernych dosledkov; pouzil som ich ako priklad, kedze som nechcel zniet prilis cierno. Totiz pri prudkom zvracani su dva problemy, najma pri detoch: dehydratacia a udusenie zvratkami v spanku (od unavy sa nezobudi) Pri tychto typoch situacii je nenulova moznost, ze dieta zomrie. Chcel som sa preto verejne spytat, ako by to bolo s dokazovanim kauzality, (ak by napriklad zomrelo druhe dieta nakazene tym prvym)
Oversoul
01.12.17,12:35
kardinalny rozdiel je vo veci moznosti ukazania pricinnej suvsislosti: ak by som vedel, spraval by som sa inak.
evuš
01.12.17,12:36
Ako inak ? Zvracal by si za dieťa ??
Oliwa
01.12.17,12:42
Ono niekedy aj v správach býva info o chrípkovej epidémii a tí ľudia si nedajú povedať a len idú do tej roboty a idú... :D
Oversoul
01.12.17,12:55
maximalne by som obmedzil by som kontakt dietata s okolim; zvysena hygiena, ... Vy by ste to neurobili, ak by ste vedeli, ze dieta je s velkou pravdepodobnostou infekcne, aj ked sa este neprejavuje?
majkii
01.12.17,13:14
Vyhláška č. 306/2008 Z. z. Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky o materskej škole v §7 ods. (7) hovorí "Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Ak dieťa v materskej škole počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor ním poverenou osobou z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa."

Ja tomu rozumiem tak, že ak by sa u tvojho dieťaťa prejavili známky choroby, škôlka ťa je povinná informovať ako zákonného zástupcu.
U tvojho ďieťaťa sa choroba v škôlke neprejavila, tak ťa nemali o čom informovať.
Ak by ťa informovali o chorobe iných konkrétnych detí mohli by porušiť ustanovenia zákona o ochrane osobných údajov, týkajúce sa zdravotného stavu.

Informácie na ksichtoknie (fejsbuku) môžu byť len informatívne a nesplňajú povinnosť informovať zákonného zástupcu.

Samozrejme a chápem, že bolo by vhodné rodičov informovať o viróze v škôle bez konkrétnych údajoch o zdravotnom stave detí, ale nedostatok tejto informácia nemôže byť podkladom pre žalobu.
Ďieťaťu to nepomôže a tebe tiež nie, prajem dieťaťu skoré uzdravenie
Oversoul
01.12.17,13:19
Vdaka, prvy skutocne uzitocny komentar.
Jarka 1
01.12.17,14:20
Budem objektívna. Áno, myslím, že pri takom počte zvracajúcich detí v jeden deň a v jednej triede ťa mohli upozorniť na to, že si dieťa treba viac všímať, lebo je veľké riziko ochorenia.

Na druhej strane tvoje prípadné riešenie s tou PN je fakt blbosť. A to aj v prípade, že by si teda napr. nedojedal po dieťati a pod.
bjuty smis
01.12.17,14:31
a ja píšem, že chcem byť objektívny ? :)
to je ťažko...pri takejto otázke...
arizona
01.12.17,14:41
Mna by zaujimalo,ako by si chcel dokazat, ze ten virus si chytil urcite v skolke a nie niekde inde
Oliwa
01.12.17,15:17
Však totok...
BXLmiami
01.12.17,15:34
Nedá sa to dokázať.
kukučka
01.12.17,16:05
Oliw, ale totok lampa sa dá aspoň dokázať...
kukučka
01.12.17,16:12
Samé dohady. A čo ak práve tvoje dieťa nakazilo celú triedu a u neho samého sa choroba prejavila neskôr?
kukučka
01.12.17,16:22
Už sme tu zažili kadečo, tvoja otázka je jedna z najkurióznejších, neupadne do zabudnutia. Som zvedavá na odpoveď právnika. Tiež to bola za tie roky jedna z mojich najsprostejších odpovedí, to z toho šoku, ktorý som utrpela z tvojej otázky. Poraďákom sa ospavedlňujem, že som ich pohoršila. Náhradu od teba nebudem požadovať.
taiko
01.12.17,18:10
@oversoul ja si myslim, ze si z nas robis srandu. Toto nik nemoze mysliet vazne. :(
Este raz sa pytam, co by sa dialo, ak by Ti to povedali ?(stale predpokladam, ze to vedeli). To by znizilo mozno udusenia a umrtia Tvojho dietata na nulu ?
Pocuvaj chod k svojmu dietatu a ospravedln sa mu, ze na porade predcasne diskutujes o jeho hypotetickej smrti a pripadnej penaznej nahrade.
Dav
01.12.17,19:16
Minule čakala so mnou na autobus jedna pani, oči a nos červené, hlas ako starý hrniec - a že ide do roboty, jej nič nie je, má iba chrípku. Takže som sa zasnívala na tému senzor pri vstupe do autobusu a chorých rovno poslať domov a nepustiť medzi zdravých.
buchač
01.12.17,20:31
Tststststststststs.....tak vravíte, ako keby ste nikdy a nikde s chrípkou nešli.

Druhá stránka veci je aj to, nie každý si môže dovoliť byť maródom, takže si nedá povedať a sa hrnie do práce...normálne s radosťou ho káre ísť do roboty.

Tiež by som doplnil, že nie každý pracuje z domu, sedí za PC pekne v teple a poíja čajíček s rumíkom...a keď ho káre, tak si dá oraz...
misomiso
01.12.17,21:35
Vsetko plati, co ste tu napiseli, zaloba je uplne od veci.

Ale napriek tomu by som ocakaval od normalneho slusneho pedagogockeho pracovnika: "BTW, mame tu sracku, ak by sa dieta spravalo nejako nestandardne, aby ste vedeli..."
jelalim
01.12.17,22:06
Ak to bol ten pripad z Damborskeho, tak podla mna tam urobili co sa dalo. Decka ktore boli OK boli izolovane. Volalo sa rodicom, deti ktore maju problem nech si pridu pre dieta. Sam neviem co vlastne od skolky pozadujes,ak to nebolo z jedla, skolka nemala ine riesenie ako toto riesit. Rodicia boli infomovany tak ako to slo,
kukučka
01.12.17,22:07
Od každého, máš pravdu. Nemám rada dohady, napriek tomu si jeden neodpustím. Možno povedali všetkým a jemu naozaj zabudli, alebo "zabudli".
korela
02.12.17,00:12
Mohli jednoducho sedieť iba v aute. Viac v texte
https://www1.pluska.sk/Krimi/PRAVE-TERAZ-Hrozostrasna-nehoda-pred-Dunajskou-Luznou
Nehoda sa stala pred 19. hod., ľudia zablokovaní v kolóne ešte po polnoci. Minulý týždeň.
Údajne ako teraz nasnežilo, tak ráno išli zo Šamorína do BA 3 hod.
misoft
02.12.17,11:33
...alebo "prepočul" - jedným uchom dnu a druhým von....
Oversoul
02.12.17,13:55
Detsky lekar sa vyjadril, ze konali velmi hlupo, akoby nevedeli, ako funguju infekcne choroby. Spravny postup je informovat vsetkych rodicov z danej triedy okamzite, ako je zrejme, ze sa siri infekcia, nech si pridu zobrat deti domov. Maju telefonne cisla ale namiesto toho vypisuju na fejsbuk.
Oni sice spravili to, co im zakon prikazuje, ale ze pri vyberani dietata nic nepovedali, nad tym rozum zastava.
ivka70
02.12.17,14:08
Kedze nie su zdravotnici a podavali by takuto informaciu bezdovodne ( vobec nemuseli mat v tom case nejako potvrdene, ze ide o virozu), tak by si ich pre zmenu zaloval pre sirenie poplasnej spravy?
Detsky lekar tvoje deti tiez hned isolovsl, aby ostatne deti v cakarni neochoreli? Ak nie, zaluj aj jeho, ved vie ako funguju infekcne choroby ....
Telefonne cisla maju na to, keby bolo treba rodicov surne volat do skolky, nie na to, aby vyvolavali, ked uz deti su davno pod dohladom rodicov.
Keby si si dieta vsimal a nevozil ho 3 hodiny autom, nastupujucu virozu zistis ovela skor.
profesional
02.12.17,18:45
1. Vedenie škôlky porušilo zákon. A to zanedbaním všeobecnej prevenčnej povinnosti. Tj. každý je povinný predchádzať vzniku škod, a to v rozsahu v akom je od neho spravodlivé s ohľadom na okolnosti požadovať. Mali ťa o situácii včas a primerane informovať.

2. Aj napriek tomu, že porušili zákon, na súde neuspeješ. A to z veľmi jednoduchého dôvodu. Ako žalobca budeš znášať dôkazné bremeno. V rámco dôkazného bremena musíš povinne preukázať kauzálny nexus. Ten musí byť priamy a neprerušený. V tomto prípade by to bolo možné len laboratórnymi testami. Avšak vírus už asi nemáte. A tie deti v škôlke tiež nie. Takže súd ti zamietne žalobu pre neunesenie dôkazného bremena.
profesional
02.12.17,18:47
Okrem tebou citovanej právnej normy sú tu aj iné. Napr. Občiansky zákonník a ním definovaná všeobecná prevenčná povinnosť. Ale aj napriek porušeniu zákona, na súde nemá šancu.
Oversoul
02.12.17,21:18
Dakujem za vyjardrenie
Oversoul
02.12.17,21:29
hlupy komentar, nepochopenie textu
Oversoul
02.12.17,21:34
Mozem poprosit o zakon, o k tory sa opierate? Mojim cielom je presvedcit skolku komunikovat sposobom, ktory by bol v sulade ... so zdravym rozumom.
profesional
02.12.17,23:33
Občiansky zákonník.