vedette
01.12.17,10:54
Poprosím Vás o radu v súvislosti s čerpaním neplatenej dovolenky, keďže mi zamestnávateľ nariadil povinné čerpanie celofiremnej dovolenky v dĺžke 5 dní počas vianočných sviatkov, ale mám k dispozícii len 3 dni platenej dovolenky (som zamestnanec). Musím teda povinne čerpať 2 dni neplatenej dovolenky. Od marca 2018 nastupujem na materskú dovolenku, chcem zistiť, či mi to: po 1. neovplyvní nárok na materské, po 2. či je pre mňa výhodnejšie čerpať neplatenú dovolenku tak, že by som si ju rozložila do 4 dní v zmysle: 1/2 dňa platená + 1/2 dňa neplatená x 4 (z čoho vyplýva, že by som bola každý z týchto štyroch dní aspoň pol dňa nemocensky poistená) alebo po 3. bude pre mňa najlepšie prihlásiť sa ako dobrovoľný platca do sociálnej poisťovne na tie dva dni počas neplatenej dovolenky. Ďakujem za radu, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá a možno pomôžem aj iným, ktorí majú podobný problém.
ivka70
01.12.17,10:03
Neplatena dovolenka neexistuje.
Bud si poziadas o neplatene volno (preco by si to ale robila?)
alebo ti zamestnavatel, ak pre teba nema pracu na tie 2 dni, musi zaplatit prekazku v praci na strane zamestnavatela.
Alebo nech ti da nahradne volno, ktore si odpracujes predtym v decembri alebo potom v januari docerpas novu dovolenku.
Vobec by som s neplatenym volnom nespekulovala.

A nerada radim taky postup, ale ked nic z toho nepojde dohodnut, daj sa medzi sviatkami vypisat na PN, na 3-4 dni.
V ziadnom pripade ty neziadaj o neplatene volno a zamestnavatel nema zakonny sposob ako by ti ho mal nariadit.
vedette
01.12.17,10:11
Už piaty rok ma zamestnávateľ núti čerpať celofiremnú dovolenku počas sviatkov, nedá sa s ním inak dohodnúť a všetci moji ostatní kolegovia majú podobný problém. My máme dokonca v evidenčnom systéme uvedené: "neplatená dovolenka", preto sa vyjadrujem v termínoch, ako nám zamestnávateľ eviduje neprítomnosť v práci. Náhradné voľno nám zamestnávateľ neponúkol, zvážim teda to vypísanie na PNku, aby som nemala zbytočné komplikácie. Ďakujem veľmi pekne za radu.
ivka70
01.12.17,10:21
Zamestnavatel ma pravo planovat celu dovolenku, ale musi planovat to ,na co ma zamestnanec narok. Ak vam dovoli vycerpat dovolenku skor, musi on riesit, co urobi v pripadoch, ako je tento. Neplatena dovolenka by mu pri kontrolo z IP nepresla, ide o neplatene volno, ktore ale on nema pravo nariadit. moze ho len schvalit, ak o to zamestnanec poziada.
to zjavne zneuziva a tvari sa ,ze o neplatene volno ziadate (asi vam to tou neplatenou dovolenkou aj da podpisat).