Jan Hrko
02.12.17,10:18
Ide o neprednostnú zrážku. Výška dôchodku je 450 eur. Mám jednu neplnoletú dcéru. S manželkou máme /opravujem/ zrušené BSM. Bude mi priznaná čiastka životného minima aj na manželku, či iba na dcéru?
profesional
02.12.17,18:55
Iba na dcéru. Na manželku sa prizná len rozdiel životného minima a jej príjmu, ak jej príjem nedosahuje výšku životného minima, nakoľko v tom prípade ide o odkázanú osobu. Ak má manželka príjem aspoň na úrovni životného minima, tak na ňu nebjdeš môcť uplatniť nič.
Priamo na príjem manželky exekútor siahnuť nebude môcť. Ale akonáhle tento nabehne na jej alebo tvoj účet, exekútor siahne aj na takéto prostriedky. Ak siahne na takéto prostriedky, tak z tej časti uplatní aj životné minimum na manželku, bez ohľadu na výšku jej príjmu.
willma
03.12.17,12:22
zle píšeš, pri exekúcii sa uplatňuje na povinného 198 aj nejaké drobné a na každú vyživovanú osobu vrátane manželky cca 50€
profesional
03.12.17,20:17
Lenže manželka je vyživovanou osobou len v tom prípade, ak jej príjem nepresiahne hodnotu životného minima.
Jan Hrko
04.12.17,05:30
a môže exekútor siahnúť na účet manželky, ak máme súdne zrušené BSM? a môžem si ja na manželku uplatňovať z dôchodku pri exekúcii životné minimum?
willma
04.12.17,08:21
pre účely exekúcie vždy
Jan Hrko
04.12.17,08:54
takže môže siahnúť na účet manželky, aj ked máme zrušené BSM...dobre tomu rozumiem?