romanica16
04.12.17,10:13
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať ohľadom rozsahu voľnej živnosti - uskutočňovanie stavieb a ich zmien . V zozname opdorúčaných označení voľných živnostíí, je pri tomto druhu uvedená poznámka:
„Živnostenské oprávnenie zahŕňa výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie a nie jednotlivé remeselné živnosti.“

Viete mi poradiť, či toto znamená, že firma, ktorá má oprávnenie na uskutočňovanie stavieb, ale nemá oprávnenie na výkon remeselných živností (napr. murárstvo, strechár, vodoinštalatérstvo, podlahárstvo), a chce v rámci realizácie konkrétnej stavby uskutočňovať aj tie činnosti, ktoré spadajú pod tie remeselné, či si musí rozšíriť predmet podnikania aj o tieto remeselné živnosti?
Pretože keď pozriem do OR, tak stavebné firmy časstokrát majú iba toto uskutočňovanie stavieb v predmete činnosti a vykonávajú všetko ostatné bez toho, aby mali na to remeselnú živnosť.

Máte niekto s tým skúsenosti? Lebo podľa mňa tá veta len znamená, že osobitne pri podnikaní nie je možné ponúkať služby vrácmi remeselnej živnosti, ale pri realizácie jednej konkrétnej stavby kde zastrešuje 1 firma všetko , môžu robiť aj tieto remeselné činnosti. Či to zle chápem?

Prosím Vás o akúkoľvek pomoc či radu. Ďakujem.
leskovskysami
05.01.18,13:07
Stavebnú spoločnosť som mal a v súčasnosti niekoľkým vediem účtovníctvo. Pri každom sa stretávam len s uskutočňovaním stavieb a ich zmien. Nieje potrebné mať samostatne remeselnú činnosť iba v prípade že by ste vykonávali len tú. Ale samozrejme je to aj o tom ako sa zobudí kontrola a čo od Vás budú požadovať ale verte mi že aj keby ste to mali tak ako to má byť niečo si nájdu keď budú chcieť. A čo sa týka stavebnej činnosti dobrá rada do budúcna - keď nemusíte nerobte to. Je to prekliaty biznis a jediný kto z neho profituje sú konatelia vahostavu, strabagu a pod. Ešte som nevidel šťastného podnikateľa v stavebnej oblasti bez silných kontaktov ani ja som ním sám nebol. Veľa šťastia.
marleau
06.01.18,11:07
ak si dáte urobiť v subdodávke to, čo je na viazanú činnosť, tak by to nemal byť problém.
ozaj, prečo chcete voľne robiť to, na čo my poctiví potrebujeme viazanú živnosť a teda máme na to vzdelanie, prax, odporúčanie?
to fakt my rodení stavbári máme pozerať na to, ako nám kdejaký zmrzlinár kurví ceny, kvalitu, meno?
romanica16
19.01.18,22:35
Ďakujem za info. Som študentka a potrebovala som si prezistiť tuto info kvoli diplomovej praci. Medzicasom som vsak dostala stanovisko aj zo zivnostnskeho uradu. Dakujem vsak za odpoved.
romanica16
19.01.18,22:37
Ďakujem za odpoved. Ja sa nechystam v nicom podnikat, som len študentka a potrebovala som si prezistiť tuto info kvoli diplomovej praci. Medzicasom som vsak dostala stanivisko aj zo zivnostenskeho uradu.
tatra128
16.07.19,07:41
Dobrý deň. Viete sem prosím vás to oficiálne stanovisko skopírovať?