IvanPatay
04.12.17,14:19
V októbri prebehla schôdza vlastníkov bytov v našej bytovke, nehlasovalo sa o ničom zásadnom tak som to ďalej neskúmal. Teraz som si však vytiahol zápisnicu zo schôdze a vidím, že sa hlasovalo o zmene pomerov rozpočítavania kúrenia, čo je zásadná zmena a bude mať výrazný finančný dopad. V zápisnici je dokonca uvedené že hlasovali všetci za, nikto nebol proti, nikto sa nezdržal, keďže som tam bol viem, že k ničom takému nedošlo a už vôbec by som nebol za. Ako mám najlepšie postupovať ak chcem dosiahnuť zrušenie tejto zápisnice ? Ďakujem za pomoc.
ivka70
04.12.17,13:23
zapisnica je overena overovatelmi?
vicktor
04.12.17,14:01
Zda sa podvodne nebolo hlasovanie samotne, ale znenie zapisnice je podvodne.
V com bola podstata ked vies ze by si bol proti?
sito
04.12.17,17:27
Aaa, zasa repa? No, čo ti poradiť? Toto si, 182/1993, si to prečítaj! A ako bubkoch vie napísať, " ... s porozumením ... " Zápisnicu nie je možno zrušiť, ale uznesenie spoluvlastníkov domu schválené na schôdzi zvolanej v súlade so zákonom je možné zrušiť. :D
IvanPatay
04.12.17,18:16
Áno, zápisnica je overená dvoma overovateľmi.
IvanPatay
04.12.17,18:21
Ano, mohol som to lepšie formulovať, jednoducho k hlasovaniu vôbec nedošlo. Zmenil sa pomer rozdelenia nákladov na vykurovanie v prospech malých bytov na ktoré teraz budú väčšie byty ktorých je menej doplácať. Ale podstata je, že táto zmena nebola vykonaná tak ako je uvedené v zápisnici.
IvanPatay
04.12.17,18:39
ako ? obrátiť sa na súd do 30 dní už nie je možné, keďže k schôdzi došlo v októbri, je tam síce možná lehota 3 mesiace pokiaľ som sa nemohol o výsledku dozvedieť ale to neviem či obstojí. A tu ani nejde o prehlasovanie ale vyslovene o podvod. Takže jedine podať trestné oznámenie na zástupcu a overovateľov ?
sito
05.12.17,05:40
V § 14, ods, 1 je povinnosť uviesť program schôdze, ktorý by mala schôdza schváliť a rozhodovať o veciach v ňom uvedených. Samozrejme, že pokiaľ je nejaká závažná vec prejednaná na schôdzi, nič sa nedeje. No ak je aj schválená už je to v rozpore s programom a to by sa už dalo pokladať za podvod, pretože vlastníci neboli vopred upozornení v pozvánke, ozname o konaní schôdze, ktorého súčasťou musí byť aj program schôdze.

Schôdzu môže zastúpiť vyhlásenie písomného hlasovania na ktorom je tiež možné hlasovať o uvedených otázkach.

Iné. V čom spočíva podľa teba ten podvod? V podvode merania spotreby tepla v jednotlivých bytoch a spôsob rozpočítania spoločných nákladov domu za teplo na jednotlivé byt? Aký pomer ste mali dohodnutý 30 : 70 %? V takom prípade peniaze vlastníka bytu pôsobili tak, že pre vysoký podiel úhrady bytu zo spoločných nákladov domu ho núti znížiť spotrebu tepla cez spoločný vykurovací systém domu, jeho časť v jeho byte. Ak vlastníci rozhodli o opačnom pomere 70 : 30 %. Teda nie 30 %, ale o 40% viac sa rozdelí rovnakým dielom na m2 v dome, v bytoch, v byte! Samozrejme, že čím väčšia základná zložka, tým menší tlak spôsobujú peniaze vlastníka bytu na znižovanie spotreby tepla v jeho byte, Veď sa mu zníži úhrada podielu zo spoločných nákladov domu. A znížený podiel predsa uhradí dom, dodávateľovi tepla na vykurovanie domu, teda jeho spoluvlastníci, spolu a všetci, aj ten, ktorého zbavili tlaku jeho peňazí na zníženie spotreby tepla na vykurovanie domu.
ivka70
05.12.17,09:11
A ti overili jej spravnost?
Ako chces potom dokazovat, ze to tak nebolo? okrem toho, ze ty sa nepamatas, je este niekto, kto to potvrdi?
Zacala by som overovatelmi, to musia byt vlastnici niektoreho z bytov, ist sa ich spytat na to, kedy sa ten bod, ktori overili svojim podpisom, na schodzi prerokovaval
vicktor
05.12.17,09:14
Podvod nespociva v zmene pomeru, ale v tom, ze vec sa neprerokovala a zapisnicu ktosi zmanipuloval.
Ani netreba zrusit uznesenie (ktore sa nestalo), ale napadnut neplatnost casti zapisnice.
sito
05.12.17,09:33
A mohol by si vysvetliť ako menšie byty poškodia väčšie byty? Veď základná zložka sa rozpočítava podľa m2 nie podľa počtu bytov. Spotrebná podľa meračov. Takže ako?
IvanPatay
05.12.17,11:17
sito, skús porozmýšlať, že na čo tie pomery v prvom rade sú, ak by zmena pomeru nikomu nepoškodila a nikomu nepohoršila stačil by jeden pomer povedzme 50:50 a nemuselo by sa predsa nič riešiť. Ten pomer musí zohľadňovať viacero parametrov, hlavne stav domu a zateplenie, čím lepšia izolácia tým by mala byť spotrebná časť menšia a vyššiu zložku by mali tvoriť celkové náklady podľa výmery bytu. My však bývame v dosť slabo zateplenom dome. Ale toto tu rešiť nebudem, to je druhoradá vec.
IvanPatay
05.12.17,11:27
sito, v čom spočíva podvod som myslím dostatočne vysvetlil a k pomerom som ti napísal vyššie. V programe ten bod nie je, program je zapísaný hned v úvode zápisnice ale potom na konci sú rôzne body ktoré sú predtlačené bytovým družstvom a sú tam od začiatku roka, v minulosti sa ten bod zmeny pomerov jednoducho preškrtol a neriešilo sa to. Mňa neštve samotná zmena pomeru i keď s ňou nesúhlasím ale to, že sa o tom bode nehlasovalo a vo výsledku to vyzerá že sa to prerokovalo, hlasovalo a i JA som tomu dal súhlas. Veď týmto spôsobom si ktosi môže i v budúcnosti schváliť čo bude chcieť. Preto sa pýtam čo urobiť a či je na mieste trestné oznámenie.
vicktor
05.12.17,11:30
To co teraz pises je sice pravda, lenze co si predtym vyhlasil vyzera ze sa to nevztahuje na vsetkych, resp. "velke byty budu doplacat na male".
Ja tiez nerozumiem preco by mali.
IvanPatay
05.12.17,12:28
vicktor: zase moja chyba formulácie, zabudni na slovo doplácať, jednoducho väčšie byty budú po zmene platiť viac.
vicktor
05.12.17,13:02
Viac budu platit tie vacsie byty, kde mali priskrtene radiatory. Kde kurili nadpriemerne, budu platit menej.
IvanPatay
05.12.17,16:30
no ved to je jasné