tlou
05.12.17,22:44
zdravím,

po letnom semestri 2017 som prerušil štúdium bakalárskeho ročníka. 3. ročník, a teda posledný, ma ešte len čaká, no neoznámil som to poisťovni, pretože som bol popritom normálne zamestnaný.

problém je, že som si neuvedomil, na akú zmluvu som zamestnaný. Ide o zmluvu o dielo, ktorá zo mňa robí samoplatiteľa. Síce pracujem ako každý iný, no zamestnávateľ mi nezráža dan z prijmu a samozrejme za mna neplati ani ziadne odvody.

uvedomil som si to az koncom novembra, kedy som už bol v zahraničí a nebudem doma na Slovensku až do januára.

Vec je, že som prerušenie štúdia poisťovni neoznámil, a po správnosti by som mal platit odvody (je to tých 60 eur, že? Prosím, opravte ma ak sa mýlim) mesačne. Samozrejme, to sa mi nechce, kedze prakticky nie som dobrovolne nezamestnany a spatne to pekne naskáče za tých par mesiacov.

otázka je, vie o tom, že som prerušil studium, aj poistovna? nahlasila im to škola? doteraz mi od poistovne neprišiel ziadny papier ze mam nedoplatky alebo niečo podobne.

bojim sa tam aj isť popytat popravde a trochu naivne dufam, že sa to da nejako ututlať/vyriešiť bez toho, aby som platil nejake pokuty plus nedoplatky. Zamestnavatel mi inu zmluvu neda, a aj keby ano,s tale mam tych par mesiacov ako samoplatitel.

A teda, čo mám podľa vás robiť? stretol sa už niekto s niečím podobným? vie o mojom preruseni studia aj poistovna a niekedy mi proste tne pozdrav s nedoplatkami pride?

Je možne predožiť nejaky doklad o zdravotnej nesposobilosti pre pracu z dlhodobeho hladiska, aby som sa vyhol povinnosti zaplatit si odvody sam? Alebo som to mal urobiť niekedy v lete a jednoducho tie mesiace musim doplatiť a bude mi taky papier od doktora o zdravotnej nesposobilosti platit až dajme tomu od januara?

Dakujem za vas čas a rady, dosť tápem, takže sa mi pomoc hodí.
taiko
06.12.17,06:26
ked nechcess, aby Ta exekutor dobehol o par rokov s dlhom x100, alebo aj x1000 EUR tak to zaplat.
Uvazuje spravne, ak si mal povinnost platit, raz Ti ten pozdrav s nedoplatkom pride. Suma vsak moze byt omnoho vyssia. Mne presne z toho isteho dovodu prisiel pozdrav o 9 rokov ;). Nastastie sa jednalo len o jeden mesiac a platba bola vtedy malicka a teda to az tak nebolelo.
arizona
06.12.17,07:22
Neututles nic! Aj ked ti bude chybat co i len jeden nezaplateny den, ZP ti to neodpusti.
Najrozumnejsie je ist osobne do ZP,dat si vycislit nedoplatky a zaplatit ich. Aj ked neskoro. ZP to bude brat ako ustretovy krok.
Ked nebudes komunikovat a budes sa spoliehat na to,ze ZP na teba zabudne, tak si na omyle! Zaplatis neskor a o hodne viac.

Vsetky zmeny si povinny hlasit do /myslim/ 8 dni-to je rada do buducna :-)
avalik
06.12.17,07:52
Ano, poistovna sa to dozvie od ministerstva skolstva. Vznikne ti nedoplatok.
Odporucam kontaktovat poistovnu. Oznamenie o zmene platitela poistneho si vie najst na stranke poistovne, vyplnit a poslat postou. Nedoplatok a preddavky mozes zaplatit bankovym prevodom.
Katy a R
06.12.17,09:16
ako už máš napísané - treba doplatiť ... a myslím, že zatiaľ to budeš mať aj bez nejakých pokút - treba to ale riešiť!
a čo píšeš ten " doklad o zdravotnej nespôsobilosti" ... tak teoreticky by si sa mohol dať vypísať DPN - ale aj tak ti to bude pr .. figu platné - lebo len za poberateľov nem. dávky platí poistné do ZP štát. A ty by si na dávku nemal nárok - lebo nemáš ani SP poistenie . A spätne - v žiadnom prípade.
Jedine v prípade žeby si mal priznaný ID . (doložiť rozhodnutie)
veronikasad
06.12.17,15:42
O výkon akej práce ide? Ak neide o závislú činnosť, nemal si mať živnostenský list?
V zahraničí pracuješ na pracovnú zmluvu, teda si tam zdravotne poistený?