JOFO128
06.12.17,09:39
Som SZČO bez zamestnancov t.j. pracujem sám. Potrebujem riešiť BOZP alebo nie? Jedni vravia že ano, dhuhi že nie. Vie mie niekto povedať, ako to vlastne je?
Vopred ďakujem :)
frzanony
07.12.17,19:12
Veľmi dobre rozumiem Vášmu dotazu a všetko vyjadruje posledný symbol, on je fakt pravdivý! No a teraz vážne. O podmienkach bezpečnosti a ochrane zdravia hovorí zákon 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V §-e 2, odsek 1) sa uvádza, že tento zákon sa vzťahuje na zamestnávateľov a zamestnancov vo všetkých odvetviach výrobnej sféry a nevýrobnej sféry. Kto je zamestnávateľ a kto zamestnanec to uvádza § 3 zákona. Zatiaľ je všetko zrozumiteľné, takže na SZČO sa zákon nevzťahuje. Ale nebuďme tak naivný, že to môže byť také jednoduché. Hneď je ustanovenie odsek 2, písm. b), zákona, kde sa uvádza, že povinnosti a opatrenia ustanovené zákonom sa v rozsahu nevyhnutnom na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vzhľadom na povahu činnosti vzťahujú aj na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom a nie je zamestnávateľom, a na ... A ktoré sú tie činnosti v rozsahu ktorých nevyhnutných prípadoch na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vzhľadom na povahu činnosti sa vzťahuje aj na fyzickú osobu to sa nikde neuvádza, to vie jedine ... O oboznámení a informovaní zamestnancov hovorí § 7 zákona a príloha 1 vyhlášky 356/2007 Z.z.
Záver, čiže sa nevzťahujú, ale sa vzťahujú. Jeden i druhý to čo tvrdí ma svoju pravdu, bude tvrdenie proti tvrdeniu, ale najväčšiu pravdu bude mať asi inšpektorát práce. Ak s názorom, resp. stanoviskom inšpektorátu práce nebudete súhlasiť môžete celý prípad dať na súd, ale musíte počítať s tým, že Vám začne nekonečný argentínsky seriál. Stojí to za to???
Ja doporučujem sa skontaktovať s niekým čo má oprávnenie skupiny 01.1 vydané Národným inšpektorátom práce (je to na portáli NIP) a nech Vám vykoná školenie z BOZP. A budete mať pokoj.