Mariika219
07.12.17,06:41
Dobry den potrebovala by som poradit som z malym na OCR a musim pocas tych dni byt iba doma s malym, ci sa mozem aj inde pohybovat bez maleho, ked mi ho ma kto postrazit. dakujem.

Chcela by som sa aj opytat: kamaratka je tiez na ocerke a tento piatok maju vianocne posedenie z prace, moze tam ist ked to veducemu nevadi?
ivka70
07.12.17,05:58
Mozes.
Aj kamaratka moze ist na vecierok, pri OCR nemusi byt neustale doma s dietatom, nie je to PN.
Mila123
07.12.17,06:42
Definícia/Účel dávky
Ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa (vlastného, osvojeného alebo zvereného do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu), chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky). Poskytuje sa aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov jeho veku.
t.j. nemôže, takto (u teba i kamošky) poskytnutá dávka je zneužívanie sociálneho systému
vicktor
07.12.17,07:17
uz som pisal inde
kopretinka
07.12.17,08:55
mila píše,že nie,nemôže...tak?
ivka70
07.12.17,09:05
SP nema dovod kontrolovat tvoju pritomnost pri dietati ako je to pri PN, ked nemas vychadzky. Ani taky institut ak onedodrzanie OCR rezimu neexistuje. Mozes vybehnut do obchodu, mozes ist choremu po lieky, mozes pracovat v zahrade ... nie si priviazana k choremu, aby si musela vedla neho 24 hodin denne sediet.
Pokial s tym tvoj zamestnavatel nema problem, SP to riesit nebude.
https://poradna.hnonline.sk/otazka/koho-kontroluje-poistovna-pri-ocr-ke#.WikSZlWnGUk
kopretinka
07.12.17,11:01
aj ja si tak myslím....
Mila123
07.12.17,11:01
a čo tak oznámenie na SP?
ivka70
07.12.17,11:13
ake oznamenie, o com, ze sa nezdrziavala na mieste, ktore nema urcene? :)
Pepa
07.12.17,12:57
Kkkkss, to na základe čoho toto tvrdíš? Tvoje riešenie nie je riešením. Opakovaná OČR na tú istú dg sa preveruje. SP nekontroluje skutočnosť, či a kde sa oprávnená osoba zdržiava. Môže ísť s dieťaťom aj na druhý koniec republiky. Môže ísť ošetrovať chorého rodiča do Ameriky napríklad. Asi tak .......
Mila123
07.12.17,13:56
ja, nech si kopnú do mňa...aj neužitočný som dostala, len za to, že som napísala to čo na svojej stránke tvrdí SP....
preto napíšem na ústredie SP, ich stanovisko sem priložím, nech to máte od tých , kt. platia dávku
Katy a R
07.12.17,15:00
dostala si asi zato, že si napísala - poradila ukončiť a o deň začať novú OČR - a to by určite nebolo s kostolným poriadkom! (už je to vymazané) .
A celodenná osobná starostlivosť neznamená, že ty sa nemôžeš od opatrovanej osoby vzdialiť ani na krok. Môžeš si za seba nájsť aj náhradu (a ísť, kde potrebuješ). :)
misoft
07.12.17,16:11
Alebo nakúpiť niečo, vybaviť niečo.......
misoft
07.12.17,16:18
No - asi takto:
OČR (ošetrovanie člena rodiny): pretože je to prekážka v práci zo strany zamestnanca
http://www.epi.sk/zz/2001-311#p141
§141 ods.2 ods.b, čís.1 - ošetrovné je (zdá sa mi) 55% z vymeriavacieho základu. Ale nespomína sa, že je potrebné tam byť neustále. Nie je to PN!
Pepa
08.12.17,10:21
Mila123 - Neviem kam sa podel môj koment, ja som ho nevymazala, Priložím niečo zo stránky SP, kde je pekne napísané, že prerušenie OČR je "nemožné" (aĺebo aj áno .....), to si mala v niektorom z príspevkov ako radu (ako keby prerušenie nebolo zneužívaním). " • S tou istou diagnózou nárok na ošetrovné vznikne opäť len za predpokladu, že pôjde o návrat ochorenia (teda ak pôjde o recidívu ochorenia, nie o neprerušené ochorenie)".
Mila123
08.12.17,14:40
odpoveď zo SP (ústredie):

Dobrý deň, pani Mgr. Horvathová.

Keďže pri ošetrovnom je potrebné dodržať osobnú a celodennú potrebu ošetrovania – starostlivosti o dieťa, nie je možné sa zúčastniť vianočného posedenia.

S pozdravom

Turská Jana
Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Tel.č.: 0906 171 989


On Thu Dec 07 16:02:08 CET 2017, "Horvathová" :
Dobrý deň,

chcela by som od Vás stanovisko pre prípad (na jednej soc. sieti sa diskutujúci nevedia dohodnúť),
že zamestnanec - matka si uplatňuje nárok na OČR ku chorému dieťaťu (vlastnému). Keďže sa chce matka zúčastniť vianočného posedenia , ktoré organizuje zamestnávateľ, (cez očr), môže ísť na takéto posedenie? dieťa by niekto iný ošetroval za dobu kedy bude na posedení. .

ďakujem
vicktor
09.12.17,05:53
O polnoci ktosi zazvoni - kontrola zo SP.
Otvorit ide pan domaci ako odvaznejsi.
Hladame pani xy.
Ona spi.
Aha, takze nedodrziava "osobnu a celodennu potrebu osetrovania"!
:D
ivka70
09.12.17,07:06
Rovnako ak by isla napr. do obchodu :) Tiez si myslim, ze ide o individualny nazor jednej pani, nijako nepodlozeny zakonom
A aj keby im niekto nahlasil, ze pani na OCR bola v piatok vecer na vecierku, nemaju v zakone ziadnu moznost kratenia ci vymahania davky osetrovneho. Ani moznost nejako inak postihovat danu osobu.