luk.y89
07.12.17,19:17
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať jednu vec. Mám založenú jedno-osobovú s.r.o. cca 3 roky kde som konateľ aj spoločník, nie som v nej zamestnaný.Som zamestnaný v inej spoločnosti na TPP. Teraz by som potreboval založiť na seba novú živnosť a tu ma zaujíma ako je to z odvodmi do ZP a SP. Platí v tomto prípade že ako nový živnostník prvý rok neplatím, alebo tým , že už mám s.r.o. to neplatí? Ďakujem za odpovede.
Onko
07.12.17,18:59
s.r.o. na to nemá vplyv. Ide o to, že odvody do SP sa prvýkrát vyčísľujú až po prvom daňovom priznaní, v ktorom sa zdaňujú príjmy zo živnosti, napr. od 1.7.2018 začnú platiť odvody tí, čo začali so živnosťou v roku 2017 a výška odvodov bude závisieť od príjmov vykázaných v daňovom priznaní za rok 2017. Aj to je možné, že odvody nebudú žiadne, pokiaľ príjmy nepresiahnu určitú minimálnu hranicu. Čo sa týka ZP, tak tam už funguje ročné zúčtovanie a aj keď sa prvý rok neplatia preddavky, bude treba po zúčtovaní odvody doplatiť, tam sa nedá ušetriť.
luk.y89
08.12.17,07:33
Dakujem za reakciu. Tak ak tomu chapem ZP platit hned od zaciatku lebo by som ju aj tak musel potom doplatit jednorazovo. A SP sa plati az po prvom danovom priznani cize cca po tom prvom roku na zaklade predchadzajucych projmov.