Stanoso
08.12.17,15:36
Zdravím.
Momentálne riešime dedičstvo po otcovi,a pri nahliadnutiu do registra v katastri som si všimol že byt v ktorom žijem a na ktorý mám vlastnícke práva bol v roku 2011 bez môjho vedomia zapísaní na katastri na meno môjho nevlastného brata.Tento družstevný byt nebol zatiaľ prepísanie mojou osobou do osobného vlastníctva aj keď jeho zostatková hodnota je 0,ale keďže byt neplánujem predať tak som bol celkom spokojný že je vo vlastníctve bytového družstva s mojimi vlastnickimi právami.Byt bol prepísani na moje meno v roku 1993 mojou mamou .
Domovemu dovernikovi chodia papiere z bytového družstva na moje meno celú tú dobu od 2011,takže ma ani len nenapadlo že rodina zo strany môjho nevlastného brata by sa o niečo takéto pokúsili!!Ďakujem za radu ako postupovať.Tito je zatiaľ čo predpokladám že je stále na bytovom a samozrejme v pondelok začnem zisťovať čo sa stalo.Inaksim spôsobom ako podvodom sa k tomu prevodu nemohlo prísť!!Zatiaľ ďakujem.
Mila123
08.12.17,14:55
nechápem, tvoj nevlastný brat čo má spoločné s katastrom?
neprepisuje kataster nehnuteľnosti iba na základe právoplatného rozhodnutia? KP? a pod.?
misoft
08.12.17,14:55
Nejaké popletené!
Pokiaľ nebol ešte odovzdaný bytovým družstvom do osobného vlastníctva - tak nie je to tvoj byt! Patrí družstvu. A tak ty ani nemáš nejaké vlastnícke práva k tomu bytu - ty máš len UŹÍVACIE právo ako nájomník bytu!
Takže nemôže byť ani zapísaný na LV na meno brata, ani na tvoje meno.
Over si u tohto družstva, či byt je stále v majetku družstva, alebo či družstvo nejako neodovzdalo tento byt do OV tohto nevlastného brata.
V prípade, že je stále v správe družstva, je jeho majetkom - bytové družstvo MUSÍ (ako vlastník bytu) zjednať nápravu na katastri.
Stanoso
08.12.17,17:22
Úplne súhlasím.Rodina brata ma konexie všade,tak by ma neprekvapilo,ak sa dáko prepracovali k tomu bytu.
Ja som (asi to zle formulujem)nájomník s vlastnickimi právami.Tzn.sice nie je môj,ale ak ho chcem prepísať na moje meno na družstve ,tak mi v tom nemôžu brániť,keďže ako som už spomenul,hodnota bytu bola dávno splatená.Byt bol prevedení na mňa mamou dobrovoľne ešte počas jej života.
Mila123
08.12.17,19:34
P A R A N O J A ????
Stanoso
09.12.17,12:06
Paranoja?To určite nie.Tento byt v ktorom žijem od 1975 je družstevný ktorý som mohol už dávno previesť do osobného vlastníctva a potom registrovať na katastri.K prepisu do osobného vlastníctva nikdy neprišlo,nájomné bolo vždy platené,takže nemal som sa prečo niečím takýmto stresovať,až do včera.Paranoja by bola ak by som očakával že niečo chcú proti mne urobiť.Ale v tomto prípade je evidentné že sa niečo nekalé už robilo za mojím chrbtom na úradoch.Babka nevlastného brata bola za bývalého režimu veľká ryba.
Milá určite by sa ti dobre spalo ak by si zistil že viac-menej tvoj(družstevný)byť o hodnote 87000 je registrovaný na katastri.;-))
Stanoso
09.12.17,12:09
Ja chápem že nie je môj.Vlastny ho družstvo,ale jeho zostatková hodnota bola dávno splatená a nájomné vždy platené a prevod do osobného vlastníctva je úplne na mne.Odmietnut to nemôžu,a tak isto nemôžu vlastnícke práva previesť na inú osobu bez môjho súhlasu.
misoft
09.12.17,12:20
Nuž - odmietnuť nemôžu, ale prepísať na inú osobu môžu... najmä ak tá osoba nejako dokáže, že je potomkom predchádzajúceho nájomníka (otca), dedil po ňom členský podiel družstva ..... a sme doma, stará mama!
A ty - tým pádom na ulici... ak ťa on ako vlastník bytu vypoklonkuje preč....
Mila123
09.12.17,12:35
a prečo to doteraz neurobil?
Mária27
10.12.17,16:53
Vychádzam z toho, že matka ako jediná nájomníčka družstevného bytu previedla na teba členské práva a povinnosti spojené s nájmom tohto družstevného bytu. Taký prevod nepodlieha súhlasu predstavenstva (§ 230 obchodného zákonníka).

Si členom družstva, máš členské práva a povinnosti spojené s nájmom družstevného bytu. Družstevný byt je tvoj majetok. Tohto majetku ťa nikto nemôže zbaviť, pokiaľ ho sám neprevedieš na inú osobu. Aj keby ťa z družstva vylúčili, musia ti dať náhradný byt a vrátiť členský podiel (§ 714 občianskeho zákonníka).
Majetok je širší pojem ako vlastníctvo. Podľa Čl. 20 ods. 1 Ústavy SR „Každý má právo vlastniť majetok.“

Ty si vlastníkom členského podielu, ktorý má hodnotu rovnú trhovej hodnote bytu. Tento členský podiel môžeš previesť na iného (aj predať ho) zmluvou. Pokiaľ si tak neurobil, nemôže to urobiť nikto iný za teba - taký právny úkon by bol absolútne neplatný a nepremlčuje sa to. Ani družstvo ako zapísaný vlastník nemôže s bytom nakladať - pozri článok 20 ods. 1 Ústavy SR : „Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom.“

Podľa § 28 bytového zákona "Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu.7)" Nikomu inému nemôže družstvo družstevný byt previesť do vlastníctva. Ak je splatený investičný úver, zaplatíš len nejaké poplatky. Zostatková hodnota sa od r. 1994 už nesleduje.

Požiadaj družstvo o prevod bytu do vlastníctva, zároveň oznám, že si chceš zachodvať členstvo v družstve (je tam veľa spoločného majetku). Mali by ti vyhovieť, prípadnú chybu sami napraviť. Ďalšie kroky môžeš robiť až potom, ako zistíš, čo sa vlastne stalo.

Bytové družstvá v súčasnosti skutočne robia rôzne podvody - v Bratislave som to zistila už u troch.
korela
10.12.17,18:12
"Bytové družstvá v súčasnosti skutočne robia rôzne podvody - v Bratislave som to zistila už u troch." A to sú iba tvoje vlastné skúsenosti. Čo ďalších?
Tak prečo sa tu spomína hneď paranoja?
Mila123
10.12.17,18:16
pýtala som sa, predpokladám, že otáznik je dostatočne vidno
Mária27
10.12.17,18:16
však som si musela pozrieť presný význam toho slova :D
korela
10.12.17,18:37
Najväčšie podvody sa robili na katastri v Senci al. BA 2 myslím, pred pár rokmi, celá agenda sa presunula tuším zo Senca na dvojku, tak sa čakalo na všetko oveľa dlhšie, dostatočné množstvo z katastra vyletelo nadobro, takže netreba sa na katastre spoliehať a občas si svoje veci skontrolovať. Zrejme sa o tom dosť aj písalo, ja viem z počutia. Po tejto čistke je dnes malý predpoklad zneužitia zápisov. Majú strach. Ale nevylučujú sa v praxi.
Mária27
10.12.17,18:59
Teraz jedného šéfa z katastra odsúdili - konečne to aj zverejňujú. Keby sa však radoví zamestnanci katastra nebáli rozprávať viac, mali by veru o čom hovoriť.!