zelislav
09.12.17,08:51
Chcem sa poradiť

Cez ZSDIS sme robili prekládku el. energie. pôvodný stav bol taký že s nasej streche išlo k ešte k dvom rodinným domom. Tak že tri rodinne domy na jednom vzdušnom prepojení, a náš dom bol nositeľom vzdušného prepojenia.

Nová situácia je taká že s jedného vzdušného prepojenia sú teraz dve vzdušné a jedno podzemné (to naše). To znamená že ani jeden zo susedov nerobil upravy vo svojom dome ale len my.

Pri prekládke el. vedenia pracovníkov ZSDIS sme upozorňovali nezávislé i ja i suseda ktorá bola v tom čase doma, aby dodržali sled fáz, keďže mame ponorne čerpadla v dedine (nemáme mestskú vodu), medzitým nedodržali sled fáz u susedy a jej čerpadlo sa spálilo.

Teraz ma veľké náklady a chcem vedieť akým spôsobom vymáhať škodu zo ZSDIS keďže je to ich vina.

Vopred vám ďakujem za všetky rady.
buchač
09.12.17,08:11
Ja by som postupoval asi nasledovne.

1. Napísaním (nazvime) reklamácie, kde je potrebné všetko podrobne rozpísať. Zároveň žiadať (ak už tak nebolo urobené) o vykonanie nápravy, t.j. zapojenie fáz do správneho stavu.
V neposlednej miere vyžadovať finančné odškodnenie.

2. Domáhať sa svojho práva na súde.

No jedno je isté. V oboch prípadoch je dôkazné bremeno na susedke...a elektrikári sa budú brániť.
Žabinka
09.12.17,08:17
a to že je to ich vina, si posúdil ty, alebo odborník? nebolo by vhodné toto tvrdenie podložiť odborným posudkom? ak ho nemáte, bolo by dobré dať si urobiť znalecký posudok, v prípade krajného riešenia, súdneho sporu, sa budete mať o čo oprieť..;)
pavol54
09.12.17,09:15
Montážnici určite sled fáz podľa normy dodržali, na to majú revízneho technika, oni môžu tvrdiť že vy ste si v ich minulosti prispôsobili (elektráreň trafo spotrebič nie opačne) DISTRIBUčKA je silný pes spravodlivosti sa nedovoláš. mne takto vyskratovali jednu fázu pri výmene elektromeru tak som ich vyzval nech sa neopovážia bez mojej prítomnosti manipulovať na ich koncovom rozvode ( ističe) Dodržiavajú vždy uvedú písomne aj hodinu
zelislav
09.12.17,09:46
už to urobili... jediný dôkaz je spálené čerpadlo...
zelislav
09.12.17,09:48
Ďakujem veľmi pekne