student1234
12.12.17,10:39
Zdravim,

mal som poistnu udalost, stret so zverou. Je to kryte vramci mojho PZP v Kooperative. Obhliadka, servis, riesenie udalosti prebehlo bez problemov, po tyzdni je auto opravene.

Servis mi oznamil, ze mam vyplatit cca 300 EUR ako spoluucast (10% podla poistnej zmluvy) a dalsich cca 350 EUR, co poistovna vyratla ako amortizaciu pri nahradnych dieloch - mam 10-rocne auto a poistne plnenie bolo znizene o amortizaciu na nahradnych dieloch, ktore boli pouzite (kedze tento rozdiel udajne plati poistnik).

Celkom sa mi to vsak nezda, nakolko Kooperativa sa prezentuje tym, ze uhradza plnu vysku plnenia a o amortizaciu ho neznizuje (http://www.koop.sk/o-nas/press/kooperativa-uhradza-plnu-vysku-skody-z-pzp). Taktiez som o amortizacii nenasiel zmienku ani v zmluve, vseobecnych obchodnych podmienkach ani verejnom prislube poistovne.

Mate niekto skusenost s reklamaciou znizovania poistneho plnenia o amortizaciu, viete mi poradit, ako postupovat pri ziadosti o plne poistne plnenie? Ma taketo znizenie o amortizaciu podporu v zakone? Cim mozem argumentovat?

Dakujem za info,

Mato
misoft
12.12.17,12:54
A) Vytlač si tú stránku!
B) Obi im o hlavu ich vlastné tvrdenie.
C) Povedz im, že ak skončí nutnosť mať u nich PZP, odchádzaš.
D) Povedz im, že všade budeš oznamovať, akí sú nespoľahliví a klamú a budeš radiť iným, aby sa tejto poisťovni vyhýbali.


Ale prečítaj si toto (staršieho dáta, ale celkom sa hodí): http://www.poistne-plnenie.sk/amortizacia-pri-pzp-navod-ako-sa-jej-vyhnut
Martuk
14.12.17,18:13
ľudia sú nepoučiteľní!! Kooperativa, Komunálna a Groupama patria medzi najhoršie poisťovne na Slovensku, nielen, čo sa týka plnenia, ale aj prístupu, komunikácie a likvidácie. A aj tak sú ľudia sprostí a poisťujú sa v týchto poisťovniach, lebo im je ľúto dať možno o pár desiatok eur viac a poistiť sa radšej v poriadnej poisťovni. A keď sa niečo stane, tak potom vypisujú po nete kade tade, čo s tým a ako z toho von.

K tomu, čo napísal misoft, by som dodal ešte dva body:

E) povedz im, že v brzkej dobe budú v televízii
F) povedz im, že už si bol za právnikom, ktorý chystá žalobu a takisto si bol "akože na polícii podať trestné oznámenie"

Ale pozor na jednu vec: V tom linku, ktorý si pridal, sa v časti Auto - Povinné zmluvné poistenie, Výhody, bod 5 píše: neuplatňujeme amortizáciu – škodu na vozidle uhradíme poškodenému v plnej cene náhradných dielov za vás. A toto je dôležité, podľa tohoto Koop vyplatí poškodenému, ktorému ty spôsobíš škodu, plnú výšku škody.

Tebe sa však stala škoda na tvojom vozidle vinou stretu so zverou. Do teba nenabúral iný klient Kooperativy, takže si nepleť jablká s hruškami a vrelo ti doporučujem riadne si preštudovať buď všeobecné a osobitné podmienky v PZP, ak si stret so zverou mal dohodnutý v rámci PZP alebo podmienky k stretu so zverou, ak si si toto pripoistenie dojednal samostatne. Poistné a osobitné podmienky by Kooperativa mala mať na nete a pokiaľ nemá, tak zbehni do najbližšej pobočky a vyžiadaj si ich. Sú povinní ti poistné a osobitné podmienky poskytnúť.
Ice dive
14.12.17,20:40
No skôr ako spravíš mediálne BUBU a podáš všetky tie trestné oznámenia, žaloby na súdy a pod... tak si prečítaj o čom verejný prísľub je... a to: http://www.koop.sk/userfiles/RelatedLinks/736/1508924531558.pdf takže a takže amortizáciu pri 10 ročnom aute ti odrátať mohli... to že sa prezentujú, že škody hradia bez amortizácie platí ak spôsobíš ty niekomu škodu z PZP, v tomto prípade máš kvázi benefit, že zrazil si srnku alebo inú lesnú zver, a kooperatíva ti časť škody zaplatila... síce z obmedzeniami ale aspoň niečo.... iná poisťovňa by ti nezaplatila nič... pokiaľ by si nemal havarijné poistenie, alebo iný druh pripoistenia, za ktorý by si aj platil poistné...
roman34
19.12.17,06:43
nestaci si precitat len verejny prislub ... treba prestudovat aj poistne podmienky uvedene v prislube ... a kedze su to poistne podmienky z havarijneho poistenia v ktorom sa amortizacia neodpocitava myslim ze by tu mohla existovat moznost ze odpocitanie amortizacie nebolo s kostolnym poriadkom :)
Ice dive
19.12.17,07:35
vo verejnom prísľube sa píše, že sa hradí skutočná škoda.... t.j. amortizácia je s kostolným poriadkom...
vicktor
19.12.17,07:38
Nerozumiem - najprv odporucas medialny humbuk a trestne oznamenie a vzapati to spochybnis ze pletie jablka s hruskami a nema narok...
roman34
19.12.17,08:03
no skutočnú škodu som tam nenašiel ... ale v bode vii sa píše o výške poistného plnenia ... ak ale bola podľa úvodného príspevku spoluúčasť 10% = 300 € ... potom celá oprava stála aspoň 3000 € a podľa bodu iv je max poistne plnenie 2000 € takže amortizácia sa javí ako bezpredmetná v tomto prípade
Martuk
19.12.17,08:24
Tie dva body boli este ku komentu misofta, ako som tam napisal. K problemu zadavatela som sa vyjadril v predposlednom a poslednom odstavci mojho prispevku.
vicktor
19.12.17,08:33
Amortizacia a z(ne)hodnotenie vozidla je paradox.
10 rocne auto pri predaji ako "nikdy neburane" ma vacsiu hodnotu nez naburane a opravene a podla poistovne zhodnotene.
Vsak nech to poistovna zabezpeci do povodneho stavu.
preboha
11.03.18,18:27
amortizáciu je možné odrátať, ak má auto po oprave reálne vyššiu hodnotu. To Vaše určite vyššiu hodnotu nemá, ale poisťovňa to bude tvrdiť, pretože jej to šetrí peniaze. Je to jednoducho pokus poisťovne oklamať Vás. záleží iba na Vás, či sa necháte.....
preboha
11.03.18,18:29
v súčasnosti u 95% všetkých opráv je skutočná škoda rovná cene opravy, takže v zásade máte pravdu, ale iba u 5% prípadov.......