nikula
13.12.17,10:26
Dobrý deň.... Moja dcéra má psoriázu, hlavne vo vlasoch, preto sa snažíme každý týždeň ísť s ňou ku kožnej lekárke na uvb hrebeň, ktorý jej pomáha. Nakoľko je to trošku dlhšia trasa, tak rozmýšľame zakúpiť tento hrebeň. Nestojí síce veľa, ale pre nás je aj 400 eur dosť. Nevie niekto poradiť, či by bol nárok na nejaký príspevok, prípadne kde sa obrátiť so žiadosťou?
ivka70
13.12.17,09:31
Jedine, co mi napadlo, zistit si taku informaciu vo svojej zdravotnej poistovni.
Darina1234
13.12.17,09:39
myslim, ze aj odborny lekar kozny, by mal mat info, na co ma narok pacient s diagnozou psoriaza, ja ju mam tiez, ale neviem ako to je
jslancik
13.12.17,09:39
informáciu vie poskytnúť aj kožná lekárka a keby to bolo možné, tak by na to dávno spravila poukaz.
Ešte presnejšiu informáciu by vedeli dať na spomínanej zdravotnej poisťovni.
ivka70
13.12.17,09:44
Lekar vie, co jemu zaplati poistovna, ake ukony, ale nemusi vediet, co poistovna preplati ako zdravotnicku pomocku.
Darina1234
13.12.17,09:47
no, mojmu bratovi odborny lekar predpisal zdravotne pomocky a s tym listkom sme isli do zdravotnej poistovne, ktora mu ichnvydala a s druhymi sme isli rovno do zdravotnych pomocok, kde nam ich vydali s nejakym doplatkom
ivka70
13.12.17,09:51
to plati napr. pri ortopedickych pomockach ,ale myslim si, ze UVB hreben je nieco nad ramec standardnych zdravotnickych pomocok
Darina1234
13.12.17,09:56
ano, suhlasim s tebou, a UVB hreben, si moze zakupit bez spoluucasti s platbou poistovne
jslancik
13.12.17,10:04
ivka70, existujú ľudia, ktorí každému odbornému lekárovi, ktorý môže niečo predpisovať, chodia pravidelne vysvetľovať, čo a ako... obchodní zástupcovia príslušných značiek.
vicktor
13.12.17,11:32
... alebo aj vo vydajni zdravotnickych pomocok.
ivka70
13.12.17,11:35
to ja chapem, len si myslim, ze ten hreben nie je vseobecne na predpis ako pomocka a preto treba individualne kontaktovat ZP, ci ma moznost prispiet na taku pomocku
Chobot
13.12.17,12:45
Existuje zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok:

http://www.health.gov.sk/Clanok?zkzp-201710-opr

Pokiaľ je pomôcka uvedená v zozname, tak sú tam aj uvedené ostatné informácie - kto to predpisuje, koľko pacient dopláca, ako často sa to môže predpísať.

Ak tam pomôcka nie je, ale tá, ktorú chceš zakúpiť má pridelený ministerstvom zdravotníctva kód zdravotníckej pomôcky, tak na takú pomôcku môže, ale nemusí chváliť príspevok zdravotná poisťovňa. To by trebalo vopred schváliť.

AK zdravotnícka pomôcka nie je v zozname a nemá ani pridelený kód, nie je možné ju uhradiť ani na ňu prispieť z verejného zdravotníctva, t.j. zdravotná poisťovňa nemôže schváliť príspevok ani na výnimku.

Ako som ale pozeral tabuľku, tak som tam žiadny UVB hrebeň nevidel. Pozeral som aj niektoré UVB hrebene, ale nemali pridelený žiadny kód. Takže sa obávam, že by to bolo zbytočné sa pýtať v zdrav. poisťovni či u lekára. To, že lekárka odporúča mať taký hrebeň doma je pekné, ale musela by si si to kúpiť z vlastného.

A na margo toho, že lekár by mal vedieť.... no z praxe môžem povedať, že nevedia. ALebo nechcú predpisovať. Dokonca jeden rehabilitačný lekár ani nevedel, že môže predpisovať zdrav. pomôcku. Až keď ju kontaktovala zdravotná poisťovňa, tak tú pomôcku predpísala. A pritom to bola štandardná pomôcka uvedená v zozname (išlo o invalidný vozík).


Pre zaujímavosť - našiel som túto informáciu:

https://www.bezpsoriazy.sk/Detail.aspx?id=628