liluska1506
13.12.17,12:39
Vlastním byt, mám tam podnájomníka. Ako majiteľ bytu som povinná platiť poistenie bytu alebo môžem žiadať od podnájomníka nech si to uhrádza sám?
ivka70
13.12.17,11:45
Tvoj byt, tvoje poistenie, platit ho musis ty.
Mozes si ale jeho vysku premietnut do ceny najomneho - ak si schopna za vyssiu cenu byt prenajat.
liluska1506
13.12.17,11:50
Ďakujem za odpoveď.
liluska1506
13.12.17,11:52
To je jasné ....
Katy a R
13.12.17,11:52
ak chceš mať byt poistený - tak si poisti a plať. A môžeš podnájomníkovi zvýšiť nájom. Ak nechceš - nemusíš.
Podnájomník si môže poistiť domácnosť - ak by chcel? . Byt - ako nehnuteľnosť môžeš tuším len ty - ako vlastník poistiť.
mari2x
13.12.17,12:11
"Treba sa registrovať na DÚ" kvôli poisteniu ?
Tweety
13.12.17,12:11
Kvôli prenájmu.
mari2x
13.12.17,12:14
Vie malú násobilku = dá si nájom dovolený.
jslancik
13.12.17,12:43
platiť ho má ten, kto ho uzavrel. a myslím, že "podnájomníkovi" nedovolia poistiť byt, v ktorom je iba podnájomník.

Kto to poistenie zaplatí v konečnom dôsledku, je už druhá vec. Len to nikomu nerozpisuj v nájomnej zmluve...
Martuk
14.12.17,18:05
Katy a R, presne ako píšeš. Nájomník si môže poistiť len domácnosť (čiže veci, ktoré si sám kúpi - PC, chladnička, práčka, telka, možno nejaký gauč a pod., skrátka veci, ktoré sa dajú premiestniť. Takisto si nájomník môže poistiť aj stavebné súčasti, napr. barový pult, sadrokartónové podhľady a podobne, samozrejme po príslušnom schválení obce, mesta, obyvateľov domu a samozrejme prenajímateľa. Byt ako nehnuteľnosť môže poistiť len majiteľ, resp. splnomocnená osoba. Čiže podnájomník si:

1. nemôže poistiť byt, ktorý mu nepatrí, v prípade plnenia by za zničený byt nič nedostal, nakoľko nie je majiteľ.

2. podnájomník síce poistí byt, ktorý mu nepatrí, na zmluve bude len ako poistník a poistený bude majiteľ, v takomto prípade však v prípade totálnej škody dostane plnenie (ak nebudú problémy) a poistník, čiže nájomca nedostane nič a ešte k tomu bude platiť poistné a zbytočne.
sito
14.12.17,21:44
liluska, číslo nie je podstatné, medové motúzy ... :D
vicktor
15.12.17,06:44
"...nájomník môže poistiť aj stavebné súčasti, napr. barový pult, sadrokartónové podhľady a podobne, samozrejme po príslušnom schválení obce, mesta, obyvateľov domu..." - to mas odkial? :D

1. nemoze poistit byt
2. sice poisti byt
Tak moze ci nemoze? Sam sebe protirecis.
vicktor
15.12.17,06:47
"Byt - ako nehnuteľnosť môžeš tuším len ty - ako vlastník poistiť."
Nepravda. Poistil som rodicovsky byt.
Poistovna sa nebrani ak chce niekto platit za druheho.
bjuty smis
15.12.17,07:41
pokial ho má na hypo, tak je povinná....v prospech banky samozrejme
buchač
15.12.17,08:49
Otázku by som posunul do úplne inej problematiky...znenie by znelo napríklad :

1. Mám si poistiť byt, ak tam mám podnájomníka ?
2. Môžem mu to dať do ceny podnájmu ?

Odpoveď (moja) by znela jednoznačne :

1. Len dilino by si nedal poistiť v takomto prípade byt.
Suma cca 10€/mesiac ešte nikoho nezabila.
2. Samozrejme, že áno.
Martuk
15.12.17,11:00
Moze si poistit sucasti ktore vybuduje na vlastne naklady, napr. postavi barovy pult, znizi a odhlucni strop sadrokartonom a pod. Body 1 a 2 som dal len ako priklad. Robil som v poistovni a taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou (vysvetlenie a popisanie situacie) bolo bez problemov mozne poistit, aj ked klient bol v podnajme a byt nebol jeho. Krom toho, co sa tyka tvojej citacie, s takymito upravami musel byt oboznameny minimalne majitel bytu, mozno spravca bytoveho domu a v pripade vacsich zasahov aj stavebny urad, pripadne obec alebo mesto.
Martuk
15.12.17,11:02
Ako pise smis, v pripade 99 % bank musi byt poisteny byt ako nehnutelnost v prospech banky. Hovori sa tomu vinkulacia. A banka ponuka ako poistenie hypoteky, tak aj poistenie bytu. Ale nedoporucujem sa poistovat cez banku.
vicktor
15.12.17,12:40
Este raz si precitaj tu citaciu - "najomnik moze poistit ... po schvaleni obce, mesta, obyvatelov". Zamysli sa ci to budes este raz obhajovat.
Dalej - vobec to nemusi vybudovat, ale uz to v byte je po predchadzajucom najomnikovi.
Na zaver - robil si v poistovni a taketo stanoviska si daval k udalostiam? Necudo ze drviva vacsina ludi je s poistovnou nespokojna.
bjuty smis
15.12.17,12:43
:)))))))
vicktor
15.12.17,14:11
Vsak 896 dobre pise: "Banka ponuka poistenie hypoteky, nie poistenie bytu" - banka poistenie bytu neponuka, ale POZADUJE.
buchač
15.12.17,15:18
Martuk
15.12.17,17:34
tak ctený viktorko, aby som to uviedol na pravú mieru:

po 1. ešte raz a poriadne si prečítaj môj príspevok, hlavne časť ohľadom stavebných súčastí a tiež môj predošlý príspevok.

Ohľadom vybudovania, ak to už je vybudované: Je jasné, že pokiaľ nejaká takáto vec už v byte je, tak nájomník ju nebude robiť znovu, takáto pravdepodobnosť je veľmi malá.

Ohľadom možného poistenia, po schválení obce atď, tak som sa vyjadril v mojom prvom príspevku a v predošlom komente. Totiž niektoré stavebné úpravy, ktoré chce nájomník riešiť v byte prenajímateľa, nemusia spadať len pod povolenie majiteľa bytu. Ak by chcel nájomca v byte riešiť nejaké väčšie stavebné úpravy (napríklad sádrokartónové podhľady, možno vymurovanie nejakej priečky, osadenie napr. dreveného obloženia v polovičke bytu alebo neviem čo, narýchlo ma nič iné nenapadá, tak minimálne musí uvedomiť správcu bytového domu, ostatných nájomníkov a v neposlednom rade aj stavebný úrad, prípadné obecý úrad. Už len kvôli tomu, že zrejme nejakú dobu bude v priestoroch domu a bytu hluk, prach, zhoršený komfort bývania ostatných susedov po dobu prerábky. Prečítaj si to ešte raz.

Celý môj príspevok zmysel má, ale treba ho poriadne prečítať. A ešte sa vrátim k tvojim dvom bodom v tvojom prvom príspevku na môj komentár: Nemôže, síce poistí. Tak môže či nemôže? Sam sebe protirečíš. Ohľadom tohoto ti doporučím jednu vec: Ešte raz a poriadne si prečítaj môj príspevok a snáď to pochopíš.

Ohľadom danej citácie: vytrhol si jednu vetu z celého príspevku a tým pádom táto veta ztráca zmysel.

A na margo tvojej poslednej vety: Vieš prt o tom, čo som ako poisťovák robil, riešil a s čím som sa stretol. Ohľadom stanoviska k udalostiam čítaj toto:

Robil som v poistovni a taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou (vysvetlenie a popisanie situacie) bolo bez problemov mozne poistit, aj ked klient bol v podnajme a byt nebol jeho.

Dôležitá časť je táto: taketo upravy po predoslej komunikacii s centralou, zdôrazňujem spojenie PREDOSLEJ KOMUNIKACII!!! A po ďalšie, nefungoval som ako likvidátor, bol som prvou osobou pri styku klienta s poisťovňou a ver mi, klientom som sa vždy snažil pomôcť najlepšie, ako som mohol, vedel a dokázal.
Martuk
15.12.17,18:02
gúgel ťa nezaujíma, tvoj syn byt poistený nemá a čo v prípade, že bytovka vyhorí a z poistenia bytovky (ak je vôbec dobre nastavené) dostane tvoj syn napríklad polovicu sumy, ktorú dostal ako hypo?? Čo potom?? Byt nemá a nedajbože, aby sa o tom dozvedela banka, ktorá mu na ten byt požičala. To ešte len začne rošambo a veselica. Ale nie pre tvojho syna. To, že si tvoj syn dodnes nechce dať byt poisťit, je len a len jeho chyba, blbosť a naivita, že jeho bytu sa nikdy nič nestane, prípadne, že ho nikto nikdy nevykradne, nezničí mu vybavenie a podobne. A pritom poistenie bežného bytu može byť podľa predstáv dotyčného človeka, ak to nie je nejaký strašne luxusný byt, tak do tých 100, možno 150 €. Ročne.
Martuk
15.12.17,18:06
nože nám prezraď:

1. rodičovský byt si poistil ako poistník a poistení sú tvoji rodičia?
2. byt si poistil po dedičskom konaní, v ktorom si vedený ako nový majiteľ bytu? Takisto na katastri si vedený ako nový majiteľ bytu?
3. byt si poistil ako nehnuteľnost, alebo len ako domácnosť alebo oboje dokopy?
bjuty smis
15.12.17,18:10
chlapi, nekrmte trolla...

:))) robí si z vás srandu...
Martuk
15.12.17,18:23
sranda ako pre koho, pre niekoho sranda, pre iného ťažký prúser, keď sa niečo stane.
bjuty smis
15.12.17,18:28
hej...ale to si banka ustráži...
napriek trepatalovi, čo sa tu zhovaduje....
Martuk
15.12.17,18:29
som stejného názoru
buchač
15.12.17,19:15
cca neznamená automaticky a okamžite práve uvedenú sumu.

ALE vezmi príklad.
Mal som škodu...vcelku dosť vysokú...bavíme sa o stovkách éčiek.
Odstránenie bolo hodnota X.
Plnenie od poisťovne bola hodnota Y.
Ale Y bolo skoro raz také, ako bolo X.
Čiže som zahojený na pár rokov vopred.
------------------------------------
10€ na mesiac za poistku ???
Koľko stojí káva v nejakom podniku ? Povedzme, že 1€.
Koľko stojí pivo a 1/2deci ? Povedzme, že 2€.
Koľko stoja cigi ? Takých 3€...

Takže ?
Martuk
15.12.17,19:29
SLSP nepožaduje vinkulovanie bytu v prospech seba, čiže nevyžaduje poistenie, to viem už dávno. Že SLSP nevadí, že za klienta niekto nejakým spôsobom neručí za požičané peniaze (rozumej neručí v prípade živelných škôd, padnutie nehnuteľnosti - tým myslím celej bytovky- a podobne), to je už jej problém a jej zodpovednosť.

Krom toho - nie každý bytový dom je poistený, by si sa čudoval, koľko bytových domov po celom Slovensku nie je poistených.

A kto tu trepe aké hovadiny, nože prezraď.
buchač
15.12.17,19:42
896 (Dnes 21:09) Netrepte obaja primitivne hovadiny. Informujte sa v SLSP, ci pozaduje k hypouveru poistenie bytu ?
Co sa tyka samotnej potrebnosti poistit byt, to je ina vec.Cez Vianoce to doriesim
====================
Nechápem, prečo urážaš iných....šak dorieš, informuj sa...potom argumentuj.

Som v SLSP...takže z vlastnej skúsenosti vravím, že som dokladoval poistenie nehnuteľnosti pri hypo.
Martuk
15.12.17,19:50
očuj ty odborník, hlavne, že ty vieš všetko naj. Že tvoj syn pri hypo nemusel dokladovať poistenie bytu je jedna vec, že to od neho banka nepýtala je druhá vec.

K tvojej časti odpovedi z dnešného dňa o 17:15 citujem:

Takze SLSP neziadala ziadne poistenie bytu - preco by aj mala.

Prečo by mala? Pokukaj na nete, zistíš.

A prečo ja trepem hovadiny???? Napísal som v prípade 99 % bánk, tak potom nechápem, v čom je toto hovadina? Alebo je pre teba 99 to isté ako 100???
buchač
15.12.17,19:51
Dlab na to....vyhral si.
Myslíš, že mne sa chce chytať za slovíčka ?
Aj keby nebolo pri hype uzatvoriť poistku, aj tak by som ju urobil. Už za socíku som mal poistený byt.
bjuty smis
15.12.17,20:00
si sa dostal nejako do šfungu,...
nehnutelnosť, ktorou sa ručí za hypotéku musí byť poistená v prospech banky.....že si s teba robí syn pošvu, z toho si nič nerob....
bjuty smis
15.12.17,20:47
ja som ťa odhalil prvý :)))
bjuty smis
15.12.17,21:21
ok, nech sa darí..
vicktor
18.12.17,06:33
To prve a oboje dokopy.
vicktor
18.12.17,06:37
Zbytocne dlha slohova praca. Napisal si to domotane a nechces to priznat a vinis druhych.
Ako v Pelíškoch" "Řekl jsem pět, ale myslel jsem deset!"
jasa
10.01.18,19:19
aj v Nemecku prenajaty byt musi poistit najomca... ak by sa nahodou nieco s bytom stalo a nebol by poisteny, nedoplatil by sa....
vicktor
11.01.18,06:50
...ale Eskimaci si iglu nepoistuju