adriana001
13.12.17,15:38
Ahojte idem si po radu. Syn uziva liek tegretol na liecbu epilepsie uz 2 roky. Pravidelne si ho vyzdvihujem v tej istej lekarni. Nikdy nebol problem, ale ked som teraz v nedelu otvorila nove balenie padol mi do oka datum 31.12.2017. Je to ok stihneme to dobrat. Ale mam doma 2 dalsie balenia ktore dobrat nestihneme. Lieky som vyberala v novembri a teda moja chyba, ze som si datum neskontrolovala. Dnes som v tej lekarni bola tie lieky vymenit a sokovala ma odpoved, ze ma dobrat tie lieky po expiracii alebo si mam obehat ine lekarne lebo oni iny datum nemaju napriek tomu ze je dnes 13.12
Katy a R
13.12.17,15:00
no ale akú radu čakáš .... ak ten liek nemajú? ty sa rozhodni - ako ti povedali - buď obeháš lekárne, alebo ..... , alebo ...
pozorne prečítaj príbalový leták, ... aj správne uchovávanie
arizona
13.12.17,15:03
https://www.slovenskypacient.sk/lieky-po-zaruke-expiracna-doba/
https://www.aktuality.sk/clanok/481429/lieky-po-expiracii-uzivat-alebo-radsej-nic-z-tohto-neriskovat/

Porad sa radsej s lekarom, on bude vediet poradit presnejsie.
Aj ked podla mojho nazoru,kratky cas po datume expiracie sa zlozenie lieku moc nezmeni.
Valcake
13.12.17,18:31
Rob ako myslíš. Skús, možno niekde sa nájde a vymenia, ale ja o tom pochybujem. Moja lekárnička hovorí, že expiráciu musia písať, ale to neznamená, že liek sa po...nemôže brať..no isteže nie po roku. Inak ja to mám vyskúšané, ale iba s obyčajným ..na trávenie.
vicktor
14.12.17,06:07
Ja by som sa toho nebal.
Dáša_
14.12.17,06:19
aby bol liek už týždeň, dva po expirácii nepoužiteľný, muselo by ísť o veľmi nestabilný liek. Priam by som povedala taký, ktorý sa musí držať v chladničke pri presne predpísanej teplote. Inak pár dní nebude problém.
buchač
14.12.17,06:25
Exspiračná lehota (v súvislosti s liekmi aj len exspirácia) je stanovené obdobie, ktorého uplynutím niečo (napr. výrobok, liek, cenný papier) stratí platnosť, prestane byť použiteľné a podobne.

Pri potravinách §616 Občianskeho zákonníka ukladá povinnosť vyznačiť dátum MINIMÁLNEJ trvanlivosti resp. dátum spotreby. Platí, že ak je vyznačená exspiračná lehota (lehota na použitie), záručná doba k tejto veci sa NEKONČÍ pred uplynutím tejto exspiračnej lehoty.

Čiže aj na lieku je vyznačené minimálna trvanlivosť - exspirácia.
Predsa sa nedá určiť povedať, že ak uvedený (a týka sa to samozrejme aj iných) liek má dátum 31.12.2017, tak úderom polnoci (prípadne o týždeň,mesiac) stratí na svojej účinnosti.


P.S.:
Rád by somaj videl, že ako by sa zatvárili v inej lekárni pri požiadavke na výmenu lieku...ej veru rád. ;) Veď to je proti logike, ktorú ale nemienim vysvetľovať. :)
adriana001
14.12.17,06:55
ako mne je jasne, ze ten liek po tom datume nie je nepouzitelny, akurat ci nahodou ten ucinok napriklad nezoslabne, ale volala som dnes rano s lekarkou a ze pokial to prechadza traviacim traktom a nie je aplikovany priamo do zily tak lieky mesiac - dva v nevyhnutnych pripadoch sa douzivat mozu aj po datume expiracie. Mna skor nastval ten arogantny pristup a totalna neochota, gulanie ocami a divne ksichtikovanie s kolegynou, akoze co ich takou vecou vobec otravujem... Ako skusala som rozne moznosti dohodnutia, ale vsetko bolo zamietnute.... A poslanie do uplne inej lekarne bol vrchol...naco som sa jej spytala, ze ci by oni boli ochotni vymenit nieco co u nich nebolo zakupene a bolo ticho....
Katy a R
14.12.17,18:46
adri - ber to tak, že kočka nemala svoj deň (naša úroveň služieb) - ale v podstate ti poradila to isté, čo aj lekárka ;) Tiež som raz takto nabehla do lekárne vrátiť nespotrebované lieky (ako píšu na každom príbalovom letáku) ... to boli ksichty! (na čelo si hádam klepkali až po mojom odchode:)). Nuž čo - odvtedy idú do koša.
misoft
14.12.17,18:49
I ty si to zažila? Ja tiež... a lekárničky "...a čo my s tím?"
Katy a R
14.12.17,18:53
dokonca nezobrali ani "nový" liek - na druhý deň som chcela vrátiť - nech niekomu dajú, lebo syn nemohol brať (a nebol lacný) ... vraj musí byť originál zavreté balenie . jedna krabička bola otvorená, jedna nie! fakt to nemchápem!
Dáša_
14.12.17,19:14
mne to vysvetlili - oni sa musia zaručiť za podmienky, v ktorých to bolo skladované. A to u týchto liekov nevedia. Ja som už pár krát takéto lieky priniesla príslušnému lekárovi. Hlavne ak boli drahšie. A on ich potom posunul inému pacientovi. Teda, nie po expirácii, ale často mi lieky menia a tak mi ostávajú nespotrebované.
buchač
14.12.17,19:18
Hehehe....a že jak múdro hovoríte...až mi je to divnô.
Valcake
14.12.17,23:21
Presne tak..aj ja to robím. Lekárka milerada vezme liek a posunie ďalej. Ale aj ja som dostala od nej. Dokonca aj na gynde som odovzdala injekcie za ktoré som zaplatila a nebrala ich. Ak niekomu pomôžu, som rada. V lekárni som zažila ako pacientke povedali, či nemá doma odpadkový kôš.
Dáša_
15.12.17,08:22
len tak na okraj, lieky by v žiadnom prípade nemali skončiť v odpadkovom koši. Dokonca si myslím, že ani v zbernom dvore. Voľakedy bola v lekarni nadoba na ne, len ju zlikvidovali, lebo im tam vraj chodili na návštevy narkomani.
Naposledy sme tie nespotrebovane prešlé lieky lekárni vnútili.