Stanley654
15.12.17,21:00
V roku 2013 prebehlo dedičské konanie,v ktorom mi prisudili okrem iného 30 árový pozemok.Majitelmi su aj moje 2 sestry a ja ich zastupujem.Mojou chybou bolo,že som vtedy nejako prehliadol,že takýto pozemok vlastním.Až tohto roku ma upozornil užívatel,že obrába moj pozemok,kde je vysadený vinič.Je to moj bratranec,ktorý je známy vinár a vie vo všeličom chodiť.Ten odmieta prenechať mi pozemok s tvrdením,že on sa dohodol s pozemkovým fondom na 15 ročnom prenájme.Mne ponukol tiež 15 ročný prenájom za smiešnu sumu s ktorou som aj so sestrami odmietol.Vraj tam pred 10 rokmi vysadil on ten vinič a ja som mal oznámiť pozemkovému fondu,že ho budem užívať ja.Mám ja vobec takuto oznamovaciu povinnosť voči pozemkovému fondu?Ako mám postupovať,ked chcem aj s mojími sestrami užívať náš majetok? Dakujem pekne poradáci za odpovede.
misoft
15.12.17,20:10
Pokiaľ prebehlo dedičské konanie, znamená to, že vlastník pozemku bol známy - pozemkový fond v nijakom prípade nemohol disponovať týmto pozemkom. Vlastníkmi (ty a sestry) ste sa stali rozhodnutím o dedičstve a následným zapísaním stavu v katastri.
Ty ako vlastník a dedič pozemku nemusíš NIČ pozemkovému fondu oznamovať (ako som vyššie napísal - PF totiž nebol ani majiteľom, ani držiteľom pozemku, keďže vlastník pozemku bol známy).
Bratranec síce užíval pozemok, lenže zapísaním pozemku do katastra na vás by vám mal platiť nájomné (samozrejme museli by ste s nim uzavrieť nájomnú zmluvu). On nie je vlastník, nemá ti čo PRENAJÍMAŤ tvoj vlastný pozemok - dopúšťal by sa neoprávneného obohatenia a zároveň sa už teraz dopúšťa neoprávneného užívania cudzieho pozemku.

Písomne (doporučene) ho vyzvi, aby do (urči lehotu) pozemok dobrovoľne vypratal, alebo s tebou ( s vami) uzavrel nájomnú zmluvu. Pokiaľ nepristúpi - máte (ty a sestry) v ruke právoplatné rozhodnutie o dedičstve, máte v ruke LV a cestou súdu budete súdnym rozhodnutím žiadať o vypratanie pozemku, zároveň mu môžete vyčísliť ušlé nájomné za tri roky spätne. A basta.
Spadne mu sánka, až zistí, že bude musieť platiť (ak prehrá) nielen nájomné, ale aj súdne poplatky, prípadne i vašich právnych zástupcov....
Nada 2
16.12.17,07:08
Skvelá rada. Ďakujeme za pomoc. Prajeme Ti všetko najlepšie. Som jedna z dedičiek. Urobíme tak ako nám radiš.
Ice dive
16.12.17,17:35
no len sa treba pripraviť, že v prípade, ak pôjdete do súdneho sporu tak rodinné vzťahy s bratrancom pôjdu ta tam.. a súd nebude rýchlo tak ako si myslíš... ja som obdobnú vec riešil 5 rokov... vedz, že ak vy podáte žalobu, nech pozemok vyprace.. on môže podať protižalobu, že daný pozemok vydržal... a vaše pojednávanie sa môže odročiť do doby, kým súd nehozhodne o jeho žalobe o vydržaní... jasné, máte LV a právoplatné dedičské rozhodnutie, ale aj on má právo na proces... t.j. súd bude musieť skúmať aj jeho žalobu a dôkazy.. t.j. minimálne o dva roky by sa ti to časovo natiahne... okrem toho, čo bude trvať ten Váš súd...
misoft
16.12.17,18:13
Vydržanie by ten oný skúšať mohol - ale neprešlo by mu to.
Od SPF - ťažko! On má (údajne) zmluvu o prenájme na 15 rokov od SPF.
http://www.pozfond.sk/sk/informacny-obsah/ine/vydrzanie-pozemkov-do-vlastnic
Obč. zák. §134 - keby aj bol pozemok v SPF - už podľa tohto paragrafu sa vydržaním oháňať nemôže.

Naopak - Nada 2 sa môže oprieť o §126 ods.1 Obč. zák.
"§ 126


(1) Vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje."
Nada 2
17.12.17,17:57
Napísala som Oznam nášmu príbuznému o našich zámeroch, doporučene ho pošleme. Aj ja predpokladám, že proces nebude ľahký. Milí poraďáci želám Vám príjemné sviatky a veľa zdravia, lebo Vaša pomoc je pre nás neoceniteľná. Nech sa vám darí!