ReniNata
19.12.17,18:23
Aka je nadpolovicna vacsina pri hlasovani o neparnom pocte hlasujucich? Napr. 21. Je to 11 alebo az 12 platnych hlasov?Vdaka
Tweety
19.12.17,17:26
11.
ivka70
19.12.17,17:30
Polovica je 10,5 --> nadpolovicna vacsina je 11.
ReniNata
19.12.17,17:36
No pocula som aj alternativu ze to ma byt 12, nakolko 0,5 nie je jeden cely "clovek:
preto sa pytam...
Tweety
19.12.17,17:39
Ale veď ak 10,5 je polovica, potom 11 je viac ako polovica, či?
ReniNata
19.12.17,17:41
jasne ;-)
sito
20.12.17,05:40
ReniNata (Včera 19:36) No pocula som aj alternativu ze to ma byt 12, nakolko 0,5 nie je jeden cely "clovek:
preto sa pytam...

Nepočúvaj, čítaj a myslí pri tom!

" 182/1993, § 14, ods. (2) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome jeden hlas pripadajúci na byt alebo nebytový priestor v dome. Ak je byt alebo nebytový priestor v dome vo vlastníctve viacerých osôb, môžu uplatniť svoje hlasovacie právo len ako celok."

Druhá veta. Ak byt zdedili tri deti, majú jeden hlas. Na schôdzi môžu byť všetci, ale pri hlasovaní sa zo šiestich rúk sa počíta len jedna.

" ods. (3) Schôdza vlastníkov je uznášaniaschopná, ak sú prítomní vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú aspoň dve tretiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na prijatie rozhodnutia na schôdzi vlastníkov je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak odseky 4 a 5 neustanovujú inak. Ak schôdza vlastníkov nie je ani hodinu po oznámenom začatí schôdze vlastníkov uznášaniaschopná, je na prijatie rozhodnutia potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome; to neplatí, ak sa hlasuje podľa odsekov 4 a 5, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4."

Vo vašom prípade 21 bytov, aby mohli spoluvlastníci domu rozhodovať o všetkých veciach týkajúcich sa správy bytového domu? O bežných veciach správy domu sa musí schôdze zúčastniť najmenej 14 vlastníkov bytov. Aby bolo uznesenie schôdze platné musí zaň zdvihnúť ruku 8 vlastníkov bytov, čo je nadpolovičná väčšina prítomných na schôdzi. Samozrejme, že počty hlasov pre schválenie podľa odsekov 4 a 5 je treba dodržať, nejedná sa o bežné veci. Ak sa na schôdzi na jej začiatku nezúčastnia 2/3 spoluvlastníkov domu rozhoduje o bežných veciach po hodine nadpolovičná prítomných spoluvlastníkov domu, Jeden nie je nadpolovičná väčšina, dvaja nie sú nadpolovičná väčšina. Ak sú na schôdzi prítomní traja spoluvlastníci z 21 spoluvlastníkov, dvaja sú nadpolovičná väčšina, ktorá rozhodne a rozhodnutie platí pre všetkých 21 bytov v dome. Ale, nemôžu rozhodovať o veciach o ktorých im to zákon neumožňuje.

Zákon neurčuje koľko bytov je polovica bytov z domu. Vo vašom prípade je to 10,5 bytu. Zákon požaduje za každý byt jeden hlas, teda 11 bytov je nadpolovičná väčšina zo všetkých bytov v dome. Tak to kedysi bolo v zákone uvedené.

Vždy je vyšší predpoklad, že sa na schôdzi stretne nadpolovičná väčšina 11 bytov z 21bytov aby bola schôdza uznášania schopná ako keď zákon požaduje zúčastnenie sa 14 bytov. Tým novým znením zákona sa zvýšil počet schôdzi, ktoré nie sú na jej zahájení uznášania schopné. Nuž čo, zákon je zákon, aj špatný treba rešpektovať, konať v súlade s ním! :D
sito
20.12.17,07:36
Noo, počty sú to jednoduché. Ale to pochopenie v bytovom dome. Ja som ja, vlastník bytu som, nepatrí mi, nevlastním dom. Ani podiel na ňom, robte si vy čo chcete, hlavne je, že odomňa nič nechcete, nepýtajte nič, hýbe mi to žlč.

Dom strechu ma, len niekomu vadí, že sa má zatepliť, šetriť teplo domu, nie mne, komu? :D
sito
20.12.17,16:05
:eek: Nuž čo, číslo si riadne! Ale, dve a dve dať si dokopy je pre teba problém, že? :D:D:D
sito
20.12.17,16:59
Pravda, dve a dve sú dva páry, ale tebe tu niet páru, jednička si tu ... a 896 krát ... :D:D:D
vicktor
21.12.17,07:20
Nevies? Ved to je otazka pre tretiaka.
mari2x
21.12.17,09:40
Lebo 11 je viac ako 10 :D
mari2x
21.12.17,09:45
Upresnenie
" Ak je byt alebo nebytový priestor v dome vo vlastníctve viacerých osôb, môžu uplatniť svoje hlasovacie právo len ako celok"
- bezpodieloví spoluvlastníci majú na katastri 1/1 = stačí jeden
- podielových vlastníkov musí byť "za " toľko, aby súčet ich vlastníckych zlomkov (na katastri) bol väčší ako 1/2 !
mareko
21.12.17,09:49
...že aké ťažké ;)
mareko
21.12.17,09:50
11 celých "človekov" ;)