stefannafets
20.12.17,08:36
poslal som slovensku PN Rakuskej personalnej agenture kde pracujem. mam narok na PN ?
arizona
20.12.17,08:01
Kde mas ZP?
stefannafets
20.12.17,08:11
poisteny som v Rakusku tam pracujem.
stefannafets
20.12.17,08:12
na europsky preukaz marodim alebo e kartu
ivka70
20.12.17,08:47
V EU su vseobecne uznavane tlaciva PN z inej krajiny EU.
Ak mas narok na nemocenske davky (podla zakona v Rakusku), budu ti na zaklade vystavenej PNky zaplatene.
stefannafets
20.12.17,09:06
poprosim aky je postup ? poslal som kopiu pn ze to staci ale teraz zamarodil kamarat u tej istej agen, a prisla mu sms ze nemoze marodit. kde sa da zistit ze ci marodim ? na socialversicherung ? dakujem vopred.
ivka70
20.12.17,09:13
A skusal si uz agenturu, u ktorej si zamestnany?
Alebo nebodaj mate zivnost v AT a tak "pracujete" ?


Pre väčšinu zamestnaných kompetentnou inštitúciou sociálneho zabezpečenia je „Gebietskrankenkasse“.



Zamestnancovi je pridelená Sociálna poisťovňa. Zamestnanec si ju nemôže vybrať sám.



Registráciu do príslušnej sociálnej poisťovne musí vykonať zamestnávateľ.

Zamestnancovi je pridelené číslo sociálneho zabezpečenia – Socialversicherungsnummer.

Zamestnanec následne dostane elektronickú kartu, tzv.e-card, ktorá ho oprávňuje požadovať od poisťovne služby týkajúce sa sociálneho poistenia.

Príspevky sú zrážané zamestnávateľom pre všetky oblasti sociálneho poistenia – zdravotné, úrazové, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti.
http://www.eures.sk/clanok_detail.php?id=782
arizona
20.12.17,09:22
Ak pracujes na prac.zmluvu,tak zamestnavatel za teba plati odvody,mas narok aj na PN.
Ak pracujes na svoju zivnost,tak na to,aby ti bola vyplacana marodka, si musis platit pripoistenie. Ak ho nemas, marodku ti budu vyplacat az po 42.dni- to je pri dlhodobejsej chorobe.

V sanone, ktory si dostal od svojej ZP najdes tlacivo Krankenmeldung./ak nemas, najdes napr.na nete/ treba vyplnit a odoslat doporucene /akceptuju aj mailom/ na tvoju ZP do 7 dni.
Ak marodis dlhsie, treba opakovane, maximalne kazdych 14 dni posielat znovu potvrdene od lekara-pokracovanie marodky. /rovnake tlacivo/

Pozor na to! , ze rakusania neakceptuju slovensky doklad o marodke.Musi byt ich tlacivo. Ak mas,doloz aj nejake vysledky vysetreni,ktore si absolvoval.
Odporucam aj dolozit aspon strucny preklad,staci od teba, rukou napisany.

Niekomu marodku ZP posle do par dni, niekto caka aj mesiac.Ak by ti meskala,tak si zavolaj na ZP,oni to preveria.
arizona
20.12.17,09:26
Od koho mu prisla ta sms? SVA urcite nekomunikuje sms-kami.Ak zamietli, museli uviest dovod,ktory napisali.Treba tam zavolat a spytat sa,alebo zajst osobne.
stefannafets
20.12.17,13:19
mozem vas poprosit kde najdem to tlacivo krankenmeldung ?
arizona
20.12.17,13:55
Ved som ti napisala, ze hladaj v sanone, ktory si dostal od ZP. Alebo si stiahni z linku-vlozila som do mojho prispevku . To je ale tlacivo SVA poistovne,neviem,aku mas ty .Alebo pozri na web stranke tvojej poistovne
stefannafets
08.01.18,08:11
Dobry den. mozem sa este spytat ako by som mal postupovat dalej ? som mna pn od 30.11.2017 a teraz 5.11.2018 nam poslali e-mailom vypoved ze som prepusteny od toho 7.12 a kedze som mal este dovolenku 4 dni tak tie mi tam dali a nasledne prepustili.takze vypoved mi prisla s 24 dni pozadu. poradite mi co dalej ?
stefannafets
08.01.18,13:35
ako postupovat ked pracujem za agenturu a agetura mi neuznala pnku a nasledne ma prepustila ale ze ma prepustila mi poslala vypoved a vypoved je spred mesiaca. poradite mi co robit dalej kam sa obratit ?
stefannafets
08.01.18,13:37
sms mu prisla od tej magentury za ktoru pracuje ,taka vystrazna sms ze ak pnku nezrusi tak ho vyhodia co sa aj stalo a z pn nic nerobili neodoslali ju.
ivka70
08.01.18,13:53
Je to rakuska agentura, pracoval si podla rakuskeho prava, odpoved musis hladat tam.