kuko1978
22.12.17,17:38
Od zamestnávateľa som mala písomne odsúhlasené, že do 30.11.2017 (3 narodeniny môjho dieťaťa) môžem čerpať rodičovskú dovolenku. K 1.5.2017 manžel nastúpil na rodičovskú dovolenku a začal poberať materský príspevok. Ja som sa tým pádom odhlásila z poberania RP. Myslela som si ale, že poberanie RP a čerpanie RD nie je to isté, to znamená som naďalej bola doma a starali sme sa o dcérku spolu s manželom. Teraz mi zamestnávateľ poslal list, že keďže som sa od 1.5.2017 odhlásila z poberania RP a jeho som o tom neinformovala, vlastne som nebola na rodičovskej dovolenke a môže mi dať za uvedení obdobie absenciu. Má zamestnávateľ pravdu a pochybila som?
veronikasad
22.12.17,17:36
Nemá pravdu, čerpanie rodičovskej dovolenky do 3 rokov veku dieťaťa nie je podmienené poberanim rodičovského príspevku z UPSVAR.

Po ukončení poberania rodičovského príspevku si si však sama mala poriešiť v zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného v zdravotnej poisťovni.
kuko1978
22.12.17,17:50
Dakujem za rychlu odpoved. Poistne mam v poriadku, to bolo platene tak ako ma byt. Len ma prekvapilo ze sa mi vyhrazaju absenciou ako nejakemu zlocincovi. Celkove si neviem predstavit ako sa riesi pol roka trvajuca absencia. Pekny vecer.
veronikasad
22.12.17,17:55
Trvanie rodičovskej dovolenky si zamestnávateľovi oznamovala písomne? Ukončenie tiež písomne mesiac vopred? Od 1.12.pracujes?
kuko1978
22.12.17,18:08
Najprv som mu oznamila ze budem na rodicovskej do 1.3.2017. Len potom malu nezobrali do skolky tak som im v januari napisala ze ziadam o RD az do 3 rokov a to bolo do 30.11.2017. Oni mi aj nasledne listom odpovedali ze s tym suhlasia aby som do 30.11.2017 RD cerpala. Teraz som na normalnej dovolenke, ktoru mi od 1.12.2017 do 31.12.2017 nariadili cerpat. Ale chcu ma prepustit a zacali ma takto plasit. Pritom som im 1.12. jasne povedala ze im podpisem aj dohodu, neviem preco to robia, asi len aby co najviac okresali odstupne ked ma naplasia. Moja povodna pozicia stale existuje a neponukli mi ju, ani nic nahradne, aj ked by mohli minimalne 3 dalsie pozicie na ktore splnam podmienky. Ale v podstate o to ani nestojim, len ma sklamalo ze po 12 rokoch sa so mnou bavia ako s nejakym odpadom.
veronikasad
22.12.17,19:51
Neporušila si Zákonník práce, nemôžu ti udeliť absenciu. Ak nemáš prácu a pôjdeš na ÚP, výhod nejsie by bolo pre teba vyčerpanie len jedného dňa dovolenky a zbytok preplatiť. S tým už spätne nič neurobis.
kuko1978
23.12.17,07:51
To by bolo fajn, ale oni mi nedali vôbec výpoveď a ani ma nikam nezaradili na pracovisko. V podstate plávam niekde vo vzduchoprázdne a 2.1.2018 mi reálne hrozí, že si asi pôjdem sadnúť na vrátnicu a budem čakať čo ďalej. Keď som ich vyzvala mailom nech mi povedia čo mám toho 2.1.2018 vlastne urobiť, tak mi prišiel ten papier v ktorom písali presne to s tým nepoberaním RP od 1.5.2017 a tým pádom že som nečerpala RD a majú právo mi od 1.5.2017 dať absenciu a krátiť mi dovolenku.
veronikasad
23.12.17,08:19
Nemajú právo krátiť ti dovolenku, odpis im, že dáš podnet na prešetrenie na Inšpektorát práce. Aj výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny alebo okamžite skončenie pracovného pomeru z tohto dôvodu by bolo neplatné. Musela by si ho napadnúť na súde. Snáď k tomu nedôjde
kuko1978
27.12.17,13:07
Na súd a IP sa mi s tým teda fakt nechce ísť, ale zatiaľ to vyzerá, že ma k tomu donútia. Ešte mi vŕta v hlave, ako im mohol UPSVAR takýto doklad vystaviť. Keď som tam raz poslala manžela aby mi vypýtal nejaké potvrdenie tak ho rovno poslali do kelu a ani sa s ním nebavili a zamestnávateľovi kľudne o mne poskytnú akúkoľvek info.
ivka70
27.12.17,18:47
niekedy staci sa tym povyhrazat a potom ide vsetko
Mila123
27.12.17,19:11
opýtaj sa na §§ a zákon, ktorý si vraj porušila (nič si neporušila)....
kuko1978
28.12.17,04:39
Citujem čo mi píšu:
"Vec: Výzva

Nakoľko XY, ako Váš zamestnávateľ disponuje písomným vyjadrením Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny XX, v zmysle ktorého ste ukončili poberanie rodičovského príspevku dňom 30.04.2017, žiadame Vás o odôvodnenie, preukázanie a vydokladovanie neprítomnosti na pracovisku od 1.5.2017.

Máme za to, že ukončením poberania rodičovského príspevku dňom 30.04.2017 ste ukončili/prerušili čerpanie rodičovskej dovolenky pred dosiahnutím 3. roku veku Vášho dieťaťa, dcéry YY, narodenej 30.11.2014. Vašej žiadosti zo dňa 10.1.2017 o poskytnutie rodičovskej dovolenky do veku troch rokov Vášho dieťaťa XY listom zo dňa 3.2.2017 vyhovel. Súčasne ste v ňom boli vyzvaná, aby ste v súlade s par. 166 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľovi najmenej 1 mesiac pred ukončením rodičovskej dovolenky oznámili predpokladaný deň skončenia alebo prerušenia rodičovskej dovolenky, čo sa Však z Vašej strany nestalo.

Zamestnávateľa ste kontaktovali až v priebehu mesiaca november, pričom ste ho uviedli do omylu tým, že ste naďalej vystupovali ako matka na rodičovskej dovolenke, s úmyslom nastúpiť do práce 1.12.2017....."

Potom sú tam už len citácie o absencii zo ZP a že mi môžu krátiť dovolenku. A že som svojim podpisom potvrdila čerpanie dovolenky od 1.12.2017 do 31.12.2017, takže mi žiadna nebola nariadená ako tvrdím. A tiež že ma informovali, že mi nemôžu pridelovať práce podľa pracovnej zmluvy a v podstate všetko čo povedali na tom stretnutí 1.12.2017 tak nejak negujú, čo sa im v podstate nečudujem, keďže tam padli naozaj zvláštne veci. Pravda je taká, že moje pôvodné pracovné miesto stále existuje a keď som sa naň opýtala tak mi povedali, že keď bude treba k 31.12.2017 ho zrušia, len to musia prerokovať s odbormi. Keďže je to veľký zamestnávateľ tak majú na Profesii minimálne 20 inzerátov s ponukou práce a 1 z tých inzerátov bol v deň môjho nástupu presne na moju pracovnú pozíciu. Takže mi jednoducho nechcú nič ponúknuť a chcú sa ma zbaviť. Za posledného pol roka sa mi vymenili obaja šéfovia, takže jednoducho nemám s kým o tom hovoriť a vybavuje ma personalistka čo tam je pol roka a správa sa ku mne ako sa správa.

Čo sa týka toho kontaktu a informovania tak ten prebiehal nasledovne:
- List 10.6.2015 - žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky do 1.3.2017
- Keďže sa malá nedostala do škôlky list 10.1.2017, že žiadam o poskytnutie RD do 30.11.2017 (na tento list mi odpovedali písomne dňa 3.2.2017 že mi ju do 30.11.2017 poskytujú).
Potom ma ešte oslovili v priebehu apríla/mája či sa nevrátim k júnu (tam boli len telefonáty a osobné stretnutie), ale nemala som kde dať dcéru. Už vtedy mi naznačili že ak sa nevrátim, tak to dopadne ako dopadne. Takže s tým, že ma prepustia som rátala, len som nerátala že sa to takto vyhrotí.
No a potom ešte telefonický kontakt v priebehu novembra asi 3x, kde sme sa už len dohodli, že 1.12.2017 na 8.00 hod prídem do práce.

Prepáčte za tak siahodlhý príspevok, chcela som to celé zhrnúť.
kuko1978
28.12.17,04:54
Áno, budem musieť ísť touto cestou.