retriever007
23.12.17,09:34
Zasekávanie myši vs. zvukovka


Mám notebook Acer s Windowsom 8.1 (pomerne vyladený, povypínané zbytočné služby a pod.) V poslednej dobe mi zvyknú sekať USB myšky. V správcovi zariadení všetko pracuje správne, vírusovo by to malo byť čisté, žiaden cudzie procesy neukazuje ani Process hacker. Sekanie je nepravidelné, skôr sa prejavuje po nečinnosti myši (akoby dlhá odozva, nejaké zahltenie). Tomu by zodpovedala aj teória, že za to môže vadný driver Realtek audio. Pozrel som teda na drivery a správca zariadení mi ukazuje, že tam mám dva drivery: Intel zvuk pre obrazovky 6.16.0.3131, a spomínaný Realtek high definition audio 6.0.1.7541.

Neviete niekto náhodou, k čomu slúži dotyčný Intel zvuk pre obrazovky ? Mne celé toto príde ako konflikt zariadení. Akurát neviem, či dotyčný driver tam bol od začiatku, pretože sa tam nemal ako dostať - od istého času som zakázal aktualizácie (a ukazuje sa že som urobil lepšie ako W8 nechať na pospas Microsoftu). Podľa istých zdrojov dokonca za to môže priamo aktualizácia KB 2962407.

Prípadne, ak máte s týmto mrznutím niekto skúsenosti, budem vďačný, ak sa s nimi podelíte. Najlepšie, ak sa dá dotyčný konflikt nastaviť rovno cez registry. Dík vopred.
misoft
23.12.17,09:21
No asi takto: ovládač zvukovky absolútne nesúvisí s generickým ovládačom myši!!!. Každý si ovláda svoje!
Nenapísal asi AKÝ Acer máš!! Predpokladám, že má integrovanú grafiku Intel - takže ovládač je k nej a MUSÍ tam byť od začiatku. Samozrejme - tieto majú aj ovládač pre zvuk, pretože má HDMI - a to posiela zvuk spolu s obrazom do HDMI - takže tam musí byť.
Realtek je samostatná zvuková karta, má svoj ovládač. Pokiaľ sa prepojí HDMI (a aktivuje sa) - Realtek posiela zvukový signál okrem konektorov na zvukový výstup (Jack) aj do Intelu na zvukovú časť a ten Intel potom oba signály spojí do HDMI výstupu.
Ale v ŽIADNOM prípade to nemá NIČ SPOLOČNÉ s ovládačom pre myš!
Ak myš myš cez USB, skontroluj si ovládač pre USB radič! Vyhľadaj si podľa VENDOR ID (VID.....) zariadenie a podľa toho hľadaj na nete ovládač. Hľadaj v Správcovi zariadení pod Radiče Univerzálnej sieťovej zbernice.
Taktiež myš v USB sa javí ako HID compliant mouse - hľadaj v Myš a ostatné ukazovacie zariadenia ... všetko cez Vlastnosti - Podrobnosti - Identifikácia hardvéru.

Pokiaľ sa v Správcovi zariadení pozrieš - Myš, USB a zvukovka sú každý rozpísaný ODDELENE.
Pokiaľ vyhľadáš ovládače - ulož si ich a daj aktualizovať. (Odporúčam pred tým urobiť si bod obnovy (pre prípadné vrátenie sa späť).



Ovládače hľadaj najskôr na stránke výrobcu Acer.



Niekedy pomôže odobrať myš zo systému - reštartovať NB (ešte stále má touchpad (v Správcovi vedený ak PS/2 mouse), pripojiť myš a bude jej pridelený ovládač - cez USB OS identifikuje VID myši a pridelí jej ovládač, ktorý je implementovaný v OS.

Ťahať ovládače od M$ je volovina - väčšinou dodrbú OS. Zakáž si aktualizácie ovládačov pri WU.
retriever007
24.12.17,02:32
No zdá sa, že problém je "solved". Podľa jedného zdroja z internetu som pri driveri Realtek high definition audio 6.0.1.7541 klikol na Vrátiť zmeny ovládača, vrátilo to na verziu 6.3.9600.16384 z 22. augusta 2013 (čudné číslovanie!), a po reštarte to nielenže už nerobí, ale znížilo sa mi zaťaženie RAM z 13 na 8-9% (mám 8GB). Inak, mám Acer E3-111 s win 8.1. Grafika je zjavne Intel integrovaná, a inak ďakujem za vysvetlenie, teraz mi je jasné čo tam robí ten Intelácky driver. Ja myslím, že je síce pravda že myš resp. USB nemá nič spoločné so zvukom, ale ako sa ukazuje, boli tam nejaké konflikty a z toho sa odvíjal celý ten problém. Celý zdroj z internetu nájdete tu: https://technet.idnes.cz/problemy-windows-10-0am-/software.aspx?c=A150824_115534_software_kuz
misoft
24.12.17,09:42
Trochu divné - hádať sa nebudem - je možné, že ten ovládač pristupoval na USB bus netradične... ja mám Realtek High..... ver.6.0.1.7404 - a všetko funguje. Je pravda - mám AMD grafiku (integrovanú i dedikovanú).