hanelle
27.12.17,08:20
Ahojte. Máme dohodára od 20.12. do 31.12.2017. Čiže prihlásený je v sociálke ako DoPČ nepravidelný príjem. Potrebujeme ho však ešte na január 2018. Mám ukončiť riadne tú prvú dohodu a prihlásiť ho novou dohodou? a opäť nepravidelný príjem? Alebo urobiť dodatok k tej prvej dohode, že sa predlžuje termín do 31.1.2018 --- a čo vtedy so sociálkou - pravidelný/nepravidelný príjem??
Jana Motyčková
27.12.17,09:02
Jednoduchšie sa mi zdá urobiť novú dohodu.
Ak by ste to predĺžili, dá sa, potom v SP treba ukončiť nepravidelný príjem, od 1.1. prihlásiť pravidelný príjem. Nechce sa mi to celé písať, tak len prikladám z odpovede k tomuto problému zo SP : Zamestnancovi – dohodárovi v tomto prípade zaniká povinné dôchodkové poistenie posledným dňom prvého kalendárneho mesiaca trvania dohody. Zamestnávateľ týmto dňom odhlási zamestnanca – dohodára z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia ako zamestnanca s nepravidelným príjmom. Zamestnávateľ vykazuje vymeriavací základ zamestnanca – dohodára za obdobie prvého kalendárneho mesiaca vo Výkaze poistného a príspevkov – lehota splatnosti je stanovená v tomto prípade do ôsmeho dňa druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po prvom kalendárnom mesiaci trvania dohody.

Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti vzniká (ak nie je dohodár poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku alebo invalidného výsluhového dôchodku) a zamestnanec – dohodár sa stáva zamestnancom s pravidelným mesačným príjmom od prvého dňa druhého kalendárneho mesiaca trvania dohody. Zamestnávateľ prihlasuje dohodára ako zamestnanca – dohodára s právom na pravidelný mesačný príjem od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po prvom mesiaci trvania dohody. Za toto obdobie zamestnávateľ vykazuje dohodára na Mesačnom výkaze poistného a príspevkov.

Zamestnávateľ na základe vyššie uvedeného odhlási dohodára prostredníctvom Registračného listu FO z typu zamestnanca, na ktorý je prihlásený - zamestnanec – dohodár s nepravidelným príjmom a prihlási ho na nový typ zamestnanca – zamestnanec - dohodár s právom na pravidelný mesačný príjem