Gizela Nováková
02.01.18,12:42
Mám problém u klienta, poprosím o názor.
Klient ma lizované auto, je platitel DPH. Auto však nepoužíva a preto ho dal do prenájmu. Tu nastáva problém, pretože to dal do prenájmu s nulovou odmenou. Viem, že je povinnosť služby učtované do nákladov pri poskytnutí dalej znova účtovať minimálne cenou obvyvklou. čo je podla mna výška lizingu a jeho DPH. Neviem však pre majiteľa najsť predpis, podľa ktorého postupovať. Prešla som už všetky mne známe servery. Poprosím o pomoc, ak niekto vie, podľa čoho postupovať, napíšte mi. Úprimne ďakujem za informácie k uvedenej problematike. Obávam sa sankcie z DU za nesprávnu DPH.
leskovskysami
05.01.18,00:08
Jediné východisko je zmeniť zmluvu a to prenájom auta za PHM a servis. Ale neviem či je to až tak rentabilné. Ak je možnosť tak prípadne to vôbec do účtovníctva nedávať ako keby prenájom nikdy neexistoval. Samozrejme ak je prenájom poskytovaný FO a nedáva si to do nákladov.
Dav
05.01.18,06:24
Auto môže prenajať aj bezodplatne. Podmienka je, aby bola zmluva písomná. Iné je, čo s bezplatným prenájmom v daniach a účtovníctve. Nastáva situácia, keď treba posúdiť, či je lízing daňovým nákladom a či je nárok na odpočet DPH, keď sa auto nepoužíva v podnikaní " za účelom dosiahnutia zisku".(Zákon o dani z príjmov a zákon o DPH). Cena za prenájom vozidla sa počíta zo všetkých nákladov, ktoré na vozidlo sú - poistné, daň z MV, opravy a udržiavanie auta, odpisov atď., nielen z lízingových splátok. A ešte - komu to auto prenajal zadarmo? Nejde o blízku osobu, kde je potrebné transferové oceňovanie a dodanenie toho prenájmu? Nie je to zamestnanec, u ktorého to je nepeňažný príjem?