Veronika.R
03.01.18,23:59
Dobry den, planujeme sa na dochodok prestahovat za synom do Ceskej republiky a nie je mi jasna otazka riesenia trvaleho pobytu. V CR mozeme o trvaly pobyt poziadat az po 5 rokoch, do tej doby tam budeme mat prechodny pobyt. Na to, aby sme si mohli v CR kupit byt budeme musiet predat nas byt tu na Slovensku. Tym padom zanikne miesto trvaleho pobytu. Kde ho teda budeme mat minimalne po dobu 5 rokov? Na obecnom urade ako bezdomovci? Budeme obcania SR s prechodnym pobytom v CR bez trvaleho pobytu? Pokial sa v tom niekto vyzna, dakujemza odpoved.
Ing. Ľubomír Janoška
04.01.18,07:12
Ak máte za cieľ trvalo žiť v ČR, máte podľa ust. § 6 ods. 1 zákona 253/1998 o ohlasovaní pobytu povinnosť odhlásiť sa z TP:
"Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu."

Ak nemáte za cieľ trvalo žiť v ČR alebo ešte nie ste jednoznačne rozhodnutí, môžete sa zariadiť podľa ust. § 3 ods. 3 citovaného zákona:
"Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ... ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter."
To znamená, že TP si môžete dohodnúť s niektorým vlastníkom RD, ktorý Vás bude (za odplatu) informovať o doručovaní písomností na adresu jeho TP bez toho, že by riskoval, že Vás bude musieť vypratávať (budete mať TP. nebudete mať nájom).
profesional
04.01.18,13:58
V rámci EÚ máš nárok na 1 pobyt. Je úplne jedno, či je nazvaný prechodný, alebo trvalý. To pomenovanie je už len relikt zo starých čias. Tj. na Slovensku si pobyt zrušíš a v ČR sa prihlásiš k prechodnému pobytu. Slovenským úradom nahlásiš českú adresu. K tomu, nie je povinnosť mať trvalý pobyt vôbec. Existuje obmedzenie čo sa týka súbehu pobytov. Ale môžeš normálne fungovať aj bez trvalého pobytu.
misoft
04.01.18,16:42
Poopravím ťa.... môže mať TRVALÝ pobyt a PRECHODNÝ pobyt....
Profesionál - ráč pekne si preštudovať zákon 253/1998 §7 a §8.
Hodnotím ako neužitočné, pretože zavádzaš s nepravdivými údajmi.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-253#f2439809
profesional
05.01.18,13:13
Ja rozoberám situáciu cezhraničnú. V rámci 1 krajiny môžeš mať oba pobyty. Ale nie jeden v jednej a druhý v druhej. Odporúčam naštudovať elementárne základy európskeho práva.

A potom radšej obes seba.. Právny analfabet.

Už raz a navždy pochop, že právo EÚ je nadradené vnútroštátnemu právu a že cezhraničná situácia nie je tuzemská. Amatér..
misoft
06.01.18,21:49
"Právny analfabet.".............. neurážaj.... i keď máš nick "profesionál" - neznamená to, že si PROFESIONÁL!
Si taký istý analfabet ako ja....
Ja som SLUŠNE na niečo upozornil - ty však - aroganciou tebe vlastnou - sa vyvyšuješ......