shmoulinka
04.01.18,09:05
ahojte, kupujem vozidlo na sro, chcem si uplatnovat pausal z nakladov, cize budem ho vyuzivat i na sukromne ucely. V sro som jedinym spolocnikom, jedinym konatelom, bez zamestnancov. Moze auto viest moj manzel? Ked, aku zmluvu uzavriet kvoli PZP? dakujem
veronikasad
04.01.18,08:20
Manžel ako vodič na súkromné alebo služobné účely ?
shmoulinka
04.01.18,08:39
zdravim. manzel len na sukromne ucely, kedze f. ma nula zamestnancov :)
veronikasad
04.01.18,09:16
V tom prípade by si mala viesť knihu jazd a vykazovať súkromné cesty, aby pri prípadnej kontrole nebola jazda považovaná za čiernu prácu.
leskovskysami
04.01.18,23:53
Môže ale formou firemných jázd. Čiže v praxi - evidovať jazdy ako firemné. Nakoľko manžel je Vaša priama rodina je možné obhájiť túto skutočnosť pred inšpekciou.
jakubzemko
06.01.18,11:21
Konateľovi sa zdaňuje 1 % - viď paragraf 5 zdp. V prípade, ak chce auto využívať manžel, treba uzavrieť zmluvu o prenájme s nezávislou cenou prenájmu. Čo sa týka pzp tak neviem ci môžu robiť problémy v prípade havárie ak bude auto riadiť niekto iný. Ale ak by k tomu došlo na ten účel nie je predsa problém spraviť zmluvu o výpožičke. Zmluva o výpožičke medzi závislými osobami však môže byť považovaná za daňový únik. Poisťovne však nemá čo zaujímať aké dohody vy a vodič máte a už vôbec nie ako si uplatňujete výdavky. Podľa môjho názoru keď vodičovi dáte ústny súhlas na riadenie vozidla tak to poisťovňa nemá čo riešiť. Právnické osoby neuplatňujú výdavky na obstaranie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie automobilu vo výške 80 %, nakoľko zdaňujú zamestnancom nepeňažný príjem zo závislej činnosti, s výnimkou ak je auto staršie ako osem rokov, keď sa tento nepeňažný príjem už nezdaňuje. No a aby toho nebolo málo, ak využívate firemné auto na súkromné účely a s.r.o. nepožaduje od vás úhradu za spotrebované phl vzniká vám ešte aj nepeňažný príjem z bezodplatne nadobudnutých phl. Využitie auta v s.r.o. na súkromné účely to je dosť komplikované a zákonodarcovia to tak prekombinovali, že byť na mne tak by som také niečo nerobil :) paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky a interný predpis o zákaze využívania automobilu na súkromné účely sú tou najjednoduhšou voľbou bez povinnosti viesť knihu jázd.