Milan73
04.01.18,10:46
Dobrý deň
Poreboval by som odbornú právnickú pomoc/nápovedu ako sa mám pokúsiť vyriešiť môj problém.
Po rozvode ktorý som inicioval ja sme s manželkou vlastnili trojizbový byt, auto a garáž. Kedže máme dve deti, tak sme a dohodli na nemalom výživnom.
Vrámci delenia majetku sme sa vysporiadali s garážou a autom dohodou. Problém však je, že doteraz ma exmanželka nemieni vyplatiť z polovice bytu hoci už prešli tri roky po rozvode a pri prepise garáže súčastne sa riešilo
aj vlastníctvo bytu z bezpodielového vlastníctva na podielové 1/2 a 1/2 čo je súčasný stav na katastri.
Dôvod nevyplatenie exmanželka uvádza, že nemá peniaze. Z bytu som nevzal nič, exmanželka nebola zaťažená ani zriaďovaním bytu.
Keďže ja som sa odsťahoval do inej nehnuteľnosti na ktorú som si musel vziať hypotéku, je samozrejmé že potrebujem peniaze z polovice bytu na uspokojenie časti hypotéky. Preto sa chcem spýtať akým právnym spôsobom mám požadovať vyplatenie bytu. Všetky snahy o dohodu a riešenie jej dlhu voči mne zlyhávajú. Samozrejme že to viem dať na súd, ale exmanželka ma straší deťmi, že ich neuvidím, a zvyšovaním výživného. Možno by mi pomohol nejaký vzor žaloby o vyplatenie polovice bytu na základe vyššie spomenutých skutočností.
Ďakujem za odpoveď.
Katy a R
04.01.18,10:05
Nuž právnickú radu nemám - ale takú laickú : oznám manželke, keďže nezvládaš platiť hypotéku - máš v pláne ten nový byt predať - a iné ti neostáva, len sa nasťahovať do vlastného bytu k nej:). Neviem síce, či to zaberie?? ... ak naozaj nemá peniaze - ale za pokus to stojí;)
inak - to súdne vyporiadanie
Mila123
04.01.18,10:09
alebo aj odpredať svoju 1/2 bytu, ako ona nemá záujem, že budeš hľadať inú osobu......
Jakubec
04.01.18,10:29
Mozete s manzelkou uzavriet dohodu o vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva. Pokial k dohode nedojde, mozete podat na sud navrh na vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva.
Pokial manzelka vyuziva vacsiu cast nehnutelnosti, ako je jej podiel, mozete ziadat od nej najomne. To sa ale moze obratit proti Vam vo forme navrhu na zvysenie vyzivneho pre zmenu pomerov.
Chobot
04.01.18,11:06
Nevidím to pre teba ružovo. Je málo pravdepodobné, že nejaký súd nariadi manželke predať byt, keďže sa stará o 2 maloleté deti. Súdne dosiahneš maximálne, že ti bude musieť splácať nejakú sumu alebo že primerane upravia výživné, keďže deťom poskytuješ bývanie, ktoré vlastníš. Ale môžem sa mýliť, aj sudcovia sú len ľudia.

Za pokus stojí aj to, čo navrhla Katy - povedať jej, že sa k nej nasťahuješ.
Mária27
04.01.18,13:05
Tu je vzor žaloby na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Treba uviesť všetko, čo je na liste vlastníctva a čo vyžaduje katastrálny zákon.

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/reality-nehnute-nosti-stavba/domy-chaty-chalupy/zaloba-o-zrusenie-podieloveho-spoluvlastnictva/

Ak manželka nemá peniaze, tiež si môže zobrať úver.

Súd nie je viazaný návrhom na vyporiadanie, môže rozhodnúť podľa § 142 občianskeho zákonníka napr. aj o predaji bytu, kedy by si manželka mohla kúpiť menší byt alebo nájsť nájom.

Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
Potom môžeš od nej žiadať odplatu za užívanie tvojej časti (ako nájomné), čo by ti pomohlo splácať tvoj úver.
Oliwa
04.01.18,18:03
Vymeniť 3i za menší a môže Ťa vyplatiť, prípadne doriešiť úverom...
Alebo že svoju polovicu niekomu prenajmeš a z nájmu budeš splácať svoju hypo...