vzxx2002
06.01.18,17:01
Moja neboha matka bola spoluvlastnickou casti nehnutelnosti, ktora bola vyvlastnena v 80 rokoch. O tejto skutocnosti ze bola spoluvlastnickou nevedela. Stat vyplatil celu hodnotu nehnutelnosti vacsinovemu majitelovi, ktory zaprel moju matku ako spoluvlastnika. Na tuto skutocnost sme dosli az teraz z archivnych dokumentov. Vzhladom na novo objaveny majetok - pozemky vacsinoveho vlastnika sa obnovuje dedicske konanie po vacsinovom majitelovi. Ako si uplatnit vlastnicke pravo - oproti komu a je mozne prihlasit pohladavku v novom dedicskom konani z dôvodu zatajenia majitela a vyplatenia si podielu z nehnutelnosti?
ZahradnikAmater
06.01.18,20:44
A ja naivný som si myslel, že aj v tomto štáte máme právnikov, ktorí sa vyznajú v dedičskom práve aj v pozemkových sporoch a budú vedieť dobre a správne poradiť, určite lepšie, ako anonymné diskusné fórum, ktoré nenesie žiadnu zodpovednosť za chybné alebo iné nezaručené "právne rady"...
misoft
06.01.18,21:14
Právnik pýta za kecy peniaze, fórum nie....
Mária27
07.01.18,16:00
Ak nevedela ona, že bola spoluvlastníčkou, nemusel to vedieť ani on. Zrejme išlo o nezapísané nehnuteľnosti.
Podľa akého zákona či právneho úkonu došlo k vyplateniu nehnuteľností?
Ak išlo o reštitúcie, tam boli často prekluzívne lehoty na uplatnenie nároku a hradilo sa len tým, čo sa skutočne prihlásili - rozdelil sa im celok.
Ak by išlo pri vyplácaní o (dodatočný) "prevod" nehnuteľnosti, treba podať žalobu o určenie vlastníctva, lebo nikto nemôže previesť viac práv ako má.
Premlčujú sa všetky práva okrem vlastníckych. Čiže ak by išlo len o "vyplatenie", išlo by o zánik práva alebo by to bolo premlčané.
Podľa zadanej otázky sa dá len dedukovať, nie riadne odpovedať.
ZahradnikAmater
07.01.18,20:03
Lenže fórum ju zastupovať v spore nebude ;)
vzxx2002
08.01.18,07:11
Jednalo sa o rodinny dom a vacsinovy majitel nazvime ho B vedel o tom, ze spolumajitelom je aj moja matka. Jednalo sa o nedorieseny spor o rozdelenie majetku. Navyse moja matka v tej dobe uz nezila. Uvedeny dom bol vyvlastneny aj s pozemkami Csl statom za ucelom vystavby sidliska. Dom dnes uz neexistuje, pozemky su pod panelakmi. Preto zvazujem uplatnit si vlastnicke pravo k uvedenemu majetku a navrhnut do dedicskeho konania pohladavku. Nejednalo by sa o vyplatenie casti kupnopredajnej ceny ale o kompenzaciu - zameny casti majetku za novoobjaveny majetok - pozemky. Mne to vychadza tak, ze B nemohol predat nieco, co nebolo v jeho vylucnom vlastnictve. A kedze povodny stav je nedosiahnutelny - dom je zburany a pozemky su pod panelakmi, chcem poziadat o vydanie nahradneho majetku z majetku poricitela.
Mária27
08.01.18,10:06
Krivda je jasná. Treba nájsť právny dôvod a potom právny spôsob.
Nedoriešený spor o rozdelenie majetku - čo to je? Boli už spoluvlastníkmi, len sa chceli reálne podeliť? Ak mama nežila, s kým viedol spor?

Dom s pozemkami bol vyvlastnený: Máte tú listinu? Komu ho tam vyvlastníli? Za náhradu? Komu mala byť vyplatená náhrada? Ak bola mama na LV a nedali tam jej dedičov, on mohol napr. sfaľšovať splnomocnenie, ale mohol aj dostať záväzok ostatných vyplatiť... Toto treba zistiť (právny dôvod), aby sa našiel právny spôsob vymáhania.

Ak už nejde o vlastníctvo, peňažný dlh sa premlčuje. Ak by však mal záväzok vyplatiť ostatných bez udania termínu, vtedy je povinný vyplatiť veriteľov po požiadaní. V takom prípade plynie premlčacia lehota od požiadania.
Ak by to bolo tak, mohli by ste požiadať práve teraz.
vzxx2002
08.01.18,11:14
Spor: Po smrti jedneho so spoluvlastnikov nehnutelnosti sa malo dohodnut (ako to byva bezne buchanim po stole), ze dom prejde do vylucneho vlastnictva B a ostatne pozemky prejdu na moju matku. Majetok sa mal vysporiadat tak, aky vzdy jeden druh majetku vlastnnila jedna osoba. Dedicske konanie bolo v lete. ale zial moja matka zomrela na jesen toho isteho roku. Zial tato ustna dohoda sa nezrealizovala a stav majetkovych podielov zostal v povodnom stave. Teda ze zostala spolumajitelom domu a B zostal majitelom niektorych pozemkov. V dedicskom konani po mojej matke sa riesil len znamy stav vlastnictva a neriesil sa jej podiel na majetku - domu. Nikto z nas o tom nevedel, ze je stale evidovana ako spoluvlastnicka domu.

Vyvlastnenie. Po vyvlastneni domu s pozemkom kataster PKV uzavrel. Poziadal som kataster o informaciu, z akeho dovodu. Zial kataster sa zdraha uviest mi dovod preco PKV bola uzatvorena. Poziadal som preto o moznost nahliadnut do zbierky listin, kde predpokladam ze by som mal najst doklad o vyvlastneni - vykupeni domu s prislusnym pozemkom. Podla mojich informacii, Csl stat v zastupeni Stavoinvestou vyplatil celu hodnotu domu aj s pozemkom osobe B ako jedinemu vlastnikovi. Bolo to 7 rokov po umrti mojej matky a po poslednom dedicskom konani, takze nepredpokladam, ze by doslo k vydrzaniu majetku. Preco stat nevyplatil moju matku, to neviem a zrejme uz ani nezistim. Zial doba bola taka ako bola.

Zatial dakujem za ochotu poradit, ako celu zalezitost korektne doriesit.
branislavp
23.01.18,05:22
Ak bolo vyvlastnenie čsl. štátom, t.j. peniaze za vyvlastnenie mali byť vyplatené na základe nejakej listiny - právoplatného a vykonateľného rozhodnutia o vyvlastnení.. Rozhodujúce je, či v tom čase Tvoja matka bola skutočnou spoluvlastníčkou toho domu, i keď v tom čase už nežila. A tiež je rozhodujúce, čo je popísané v dedičských konaniach, o ktoré by si sa mohla odvolať, či matka dedičstvo odmietla, či neodmietla po predkoch. Platí iba to, čo je popísané v listinách. Ústne dohody nemajú na úradoch žiadny význam. Po zistení týchto potrebných náležitosti možno riešiť, či neriešiť uplatňovanie si nárokov v novom dedičskom konaní z titulu novoobjaveného majetku po väčšinovom majiteľovi. Toto ber iba ako moju úvahu, nepoznám všetko v tomto prípade, takže radiť je ťažko. Ale, ak si presvedčená, že máš dostatočné dôkazy, uplatni si vlastnícke právo, ale to akou formou poradí právnik, či notár.
vzxx2002
08.02.18,14:13
Podarilo sa mi v archivoch najst kupnopredajnu zmluvu medzi mojou matkou a vacsinovym majitelom. V nej ale nie je uvedene, ze kedy sa ma kupna cena vyplatit. Tato zmluva bola registrovana az po smrti mojej matky. Da sa s tym este nieco robit? Kedy sa zacne pocitat premlcacia lehota?
Chobot
08.02.18,14:41
Ja len uvažujem o hodnote sporu. V 80. rokoch sa domy a pozemky vykupovali za smiešne peniaze. Ak dom štát vykúpil dajme tomu za 100 tisíc Kčs, čo už bol slušný peniaz, tak teraz by si sa súdil o zlomok tejto hodnoty, t.j. ani nie o 1500 EUR (keďže matka bola menšinovým spoluvlastníkom). Na právnikov a trovy konania dáš určite viac.

Neodhováram ťa, len ja by som do toho asi nešiel.
vzxx2002
09.02.18,07:02
Mas absolutnu pravdu, ze ak su naklady na neisty sudny spor vyssie ako je hodnota majetku ktora je predmetom sporu, tak to nema vyznam.