Lubom2
07.01.18,13:43
Dobrý deň, žiadal som od predsedu nášhu Pasienkového spoločenstva, aby mi ukázal výplaty členov výboru-žiadam len meno a mesačný plat a nič viac.
Ale stále sa odvoláva na zákon o ochrane osobných údajov ale ja som tam nič také nenašiel.Za žiadnu cenu mi to nechce ukázať, pričom zo stanov mám na to právo.
Ako mám postupovať? prípadne na aký zákon sa odvolať Ďakujem
Ing. Ľubomír Janoška
07.01.18,15:30
Z popisu nie je zrejmé, čo treba rozumieť pod výrazom "výplaty".
Ak ide o mzdu za vykonanú prácu v pracovnom pomere alebo na dohodu, tak zamestnávateľ nie je oprávnený poskytovať informáciu o "výplate" bez súhlasu dotknutej osoby (§ 10 ods. 2 zákona 122/2013).
Keďže nepoznáme stanovy spoločentsva, nie je možné jednoznačne usúdiť, či odsúhlasenie stanov sa dá považovať za súhlas s poskytovaním osobných údajov. Rovnako nevieme, či dotknuté osoby vôbec odsúhlasili stanovy.
Máte nejaký vlastný kontrolný orgán? Ten by to mal vedieť objasniť.
Jakubec
07.01.18,16:48
Podla § 21 zakona 97/2003 zakona o pozemkovych spolocenstvach:

§ 21

(1) Výbor predkladá zhromaždeniu spolu s ročnou účtovnou závierkou aj návrh spôsobu rozdelenia zisku alebo spôsobu úhrady straty.

(2) Členovia spoločenstva a fond majú právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa hospodárenia spoločenstva a vyžiadať si ich kópie.

Ak sa to neda jednoduchsie, skontrolujte bankovy vypis a pohyby v pokladnici.
Jakubec
07.01.18,17:05
§ 10 ods. 2 zákona 122/2013 umoznuje poskytnut osobne udaje, ak tak ustanovuje osobitny zakon aj bez suhlasu dotknutej osoby. V tomtom pripade umoznuje § 21 ods. 2 zakona 97/2013 o pozemkovych spolocenstvach clenovi spolocenstva nahliadat do dokladov tykajucich sa hospodarenia spolocenstva. Preto nie je potrebny suhlas zamestnanca, aby sa clenovi spolocenstva poskytli informacie zahrnajuce aj podrobnosti o hospodareni spolocenstva, kde podla mna patria aj vyplatene mzdy, a to po jednotlivcoch, nielen v suhrne.
ivka70
07.01.18,17:12
Nahliadat do dokladov v takom pripade znamena, ze mozes vidiet sumarnu sumu zauctovanu v uctovnictve na mzdy, ale nie to, ze k nej dostanes podrobny zoznam s odmenou kazdeho jedneho cloveka.
Jakubec
07.01.18,19:39
Alebo ze sa moze oboznamit s kazdym jednotlivym uctovnym dokladom, s kazdym riadkom uctovnej knihy, s kazdym riadkom bankoveho vypisu. A tam vo vysledku najde kazdu vyplatenu sumu vratane jednotlivych miezd. Vacsina ludi nekontroluje tak podrobne a spolahne sa na dozornu radu, ale pri pozemkovom spolocenstve moze clen spolocenstva kontrolovat i priamo a ziskat tak napr. podklady na vystupenie na zhromazdeni (najvyssi organ pozemkoveho spolocenstva).
Sumarnu sumu zauctovanu na mzdy sa dozvie hociktora tretia osoba (nielen clen pozemk. spolocenstva) z povinne zverejnenej uctovnej uzavierky.
Ing. Ľubomír Janoška
08.01.18,07:59
Máš nejaký judikát, ktorý by podporoval Tvoj výklad "nahliadania do dokladov týkajúcich sa hospodárenia"?
Základné ľudské práva sa podľa Charty ľuských práv práv majú vykladať extenzívne. To v praxi vyzerá tak, že sa popierajú iba výslovným a presným znením ich popretia v právnom predpise.
Ing. Ľubomír Janoška
08.01.18,08:09
PS - číslo bankového účtu fyzickej osoby je rovnako chránený údaj, takže z výpisu z BÚ nevyplýva totožnosť príjemcu.
Jakubec
12.01.18,14:24
Nemam ziadny judikat. Budem rad, ak autor otazky neskor napise, ako to v jeho pripade dopadlo, nech sa vsetci poucime.
Cislo bankoveho uctu. Poprosil som svoju mamu, aby mi vlozila peniaze na moj ucet (fyzicka osoba; mama nie je vlastnickou uctu). Na potvrdeni o vklade je napisany nazov uctu, ktory je zaroven mojim menom. Takze sa mama podla cisla uctu dozvedela meno uctu a tym i meno osoby, ktora ma v banke ucet.
Ten, kto pozna miestne pomery sa moze z uctovnictva dozvediet skutocne vela. Ak napr. niekto vie, ze osoba X ako jedina nastupila do prace v septembri 2012 a od oktobra 2012 je na bankovom vypise kazdomesacna platba v prospech nejakeho uctu, ktora je v uctovnictve zauctovana ako mzdovy naklad si lahko domysli, ze sa jedna o ucet osoby X.
Ing. Ľubomír Janoška
14.01.18,11:26
Na judikát som sa pýtal hlavne kvôli tomu, že zákon, ktorý si citoval, používa výraz "doklady, týkajuce sa hospodárenia spoločenstva". Nehovorí o daňových dokladoch ani o účtovných dokladoch, čo sú pojmy jednoznačne definované inými zákonmi.
Jakubec
14.01.18,13:26
Viete si redstavit danovy lebo uctovny doklad, ktory by sa netykal hospodarenia?
Ing. Ľubomír Janoška
14.01.18,14:54
Opačne: existujú "doklady, týkajuce sa hospodárenia", ktoré nie sú účtovnými dokladmi ani daňovými dokladmi. Zostavy, reporty.
Jakubec
14.01.18,17:24
Takze, pokial mam mat pravo na doklady o hospodareni, tak mam narok na danove i uctovne dokady (kedze vsetky su o hospodareni jednotky) plus na dalsie doklady, ktore sice nie su danovymi alebo uctovnymi, ale tykaju sa hospodarenia danej jednotky.
Ing. Ľubomír Janoška
14.01.18,18:51
To by bola pravda, keby to neobmedzoval iný zákon.
Ale zákon o ochrane osobných údajov to obmedzuje (a GDPR takisto). Prevádzkovateľ môže poskytnúť osobné údaje iba vtedy, keď mu to umožňuje osobitný zákon alebo disponuje súhlasom dotknutej osoby. Zákon o pozemkových spoločenstvách nehovorí o poskytovaní osobných údajov, iba o poskytovaní informácie, ktorá nie je definovaná. Názor, že táto nedefinovaná informácia obsahuje osobné údaje, nemá v ničom oporu.
PS - už sme to tu písali viacerí - základné práva fyzických osôb sa aplikujú extenzívne (podľa Charty základných práv).