Terezia13
07.01.18,20:37
Súrne sa hľadajú darcovia vzácnej krvnej skupiny pre 15 ročnú Terezku
Terezia13
07.01.18,19:38
misomiso
07.01.18,19:57
No to je fajn, ze nam tajis, aka skupina sa vlastne hlada. Zacina to mat detektivny nadych.
vicktor
08.01.18,10:01
Ako surne? Clanok je z novembra a vtedy sme to tu obsirne rozoberali, az sme sa poskriepili.
arizona
08.01.18,11:16
https://hitky.sk/surne-hladaju-sa-darcovi-vzacnej-krvnej-skupiny-ktori-by-terezke-15-zachranili-zivot/
Mne ta stranka nejde ani otvorit,nepusti ju AD Block,hlasi, ze je nedoveryhodna...
bodliak
08.01.18,11:29
Vhodní darcovia musia spĺňať tieto podmienky:

· Krvná skupina: AB Rh negatívna (Krvná skupina bude skontrolovaná v NTS)

· Môže byť žena aj muž

· Darca/darkyňa musí mať váhu minimálne 60kg

· Dobré žilné prístupy do oboch rúk (skontrolujú to sestry NTS Ružinov BA)

· Bez alergie toho času aj bez alergie v minulosti

· Bez užívania antibiotík posledný 1 mesiac

· Bez operačných zákrokov a endoskopických vyšetrení posledných 6 mesiacov

· Bez cestovania do exotických tropických krajín posledných 6 mesiacov

· Bez zmeny se*uálneho partnera posledné 3 mesiace

· Bez užívania pravidelných liekov okrem antikoncepcie

· Súhlas s podkožným podaním rastového faktora krvotvorby pred odberom granulocytov a ferézou

· Bežný odstup od posledného darovania krvi (erytrocyty – 3 mesiace muži, 4 mesiace ženy, trombocyty len 2 týždne)
Terezia13
08.01.18,16:03
je tam uvedený aj mobil, dá sa overiť
ospravedlňujem sa, ak som niekomu spôsobila zvýšenú tvorbu adrenalínu
Terezia13
08.01.18,16:03
„Prestala jej pracovať kostná dreň, preto sa jej netvorí krv. Žije z darovanej krvi a stále pre ňu rodičia a kamaráti hľadajú darcov. Stav sa jej ale zhoršil, lebo nemá imunitu, a jej telo sa nevie brániť infekcii,“ povedal pre portál cas.sk.

Situácia je preto naďalej veľmi vážna. Terezka sa nachádza v nemocnici na bratislavských Kramároch a v jej blízkosti je neustále mama Eva, ktorá na tom tiež po psychickej stránke nie je najlepšie. Tá práve kvôli dcére odišla z práce, aby jej mohla byť neustále nablízku. Podľa slov starej mamy je osud mladého dievčaťa doslova v “Božích rukách”.

Veľká pomoc prichádza i od tety Jarmily z Krásna nad Kysucou, ktorá na sociálnych sieťach prosí verejnosť o pomoc pre svoju neter. Ako ďalej uviedla hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická pre cas.sk, DFNsP Bratislava ďakuje verejnosti za každú pomoc tejto pacientke a darcovstvo si veľmi váži. Želanie rodiny však nemocnica naplno rešpektuje a nebude zatiaľ poskytovať bližšie informácie o zdravotnom stave Terezky. Danú situáciu rieši v súčinnosti s NTS a rodinou pacientky.

V prípade, že by ste boli ochotní Terezke pomôcť, môžete tak urobiť darovaním krvi rovnakou krvnou skupinou, akú má mladá pacientka, teda AB Rh negatív. Tieto biele krvinky napomôžu zastaviť zápal v jej tele.

Pre darovanie potrebnej krvnej skupiny sa môžete prihlásiť na tel. čísle: 0907 504 846.
Terezia13
08.01.18,16:04
stav teda stále trvá
Terezia13
08.01.18,16:37
nová správa, práve ma moja známa prosila o toto zdieľanie, dievčinka je z ich susednej obce a stav trvá, nemôžu ju transplantovať, ale nevedela mi povedať prečo
Dáša_
08.01.18,17:31
trochu sa o tom píše na fb v skupine Daruj krv pre Jakuba
Dievča potrebuje darcov, ktorí sú ochotní dať súhlas s podkožným podaním rastového faktora krvotvorby pred odberom granulocytov aferézou."

Podľa všetkého Terezka potrebuje krv neustále. Všetci dúfajú, že sa dostane do stavu, kedy bude transplantácia možná. Niektorým sa už také podarilo
Terezia13
09.01.18,16:25
Terezka je práve po transplantácii a potrebuje veľa krvi
Terezia13
17.01.18,17:07
ďalšia prosba

Dôležité:
POTVRDENIA O DAROVANÍ KRVI PROSÍM ZASIELAJTE NA:
- dominika.palascakova@gmail.com,
- osobne doručte priamo na Detskú onkológiu v Košiciach,
- zašlite poštou na adresu:
Dominika Palaščáková
Ploské 26
044 44 Kráľovce

ĎAKUJEME!
vicktor
18.01.18,06:26
Pockaj, potvrdenie o darovani pre REBEKU, ale poslat DOMINIKE?
Raz som daroval pre kolegu a chceli odo mna presny nazov oddelenia kde lezal.
Neviem ci "Detska onkologia KE" postacuje, vtedy "Onkologia BA Kramare" nestacila.
A to som isiel schvalne darovat na Kramare, hoci obvykle chodim do Ruzinova.
Terezia13
26.01.18,16:50
Pockaj, potvrdenie o darovani pre REBEKU, ale poslat DOMINIKE?
Raz som daroval pre kolegu a chceli odo mna presny nazov oddelenia kde lezal.
Neviem ci "Detska onkologia KE" postacuje, vtedy "Onkologia BA Kramare" nestacila.
A to som isiel schvalne darovat na Kramare, hoci obvykle chodim do Ruzinova.
Viktor, Rebeka je dieťatko - pacient, takže je to pre ňu a Dominika to zrejme zabezpečuje a poskytuje informácie
Terezia13
26.01.18,16:51
nová správa o Rebeke - momentálne majú dostatok krvi, ale nie na dlho, bude jej potrebovať veľa a dlhšie
Terezia13
06.06.18,15:15
Terezia13
16.09.18,17:59
príspevok som zmazala:o
vicktor
17.09.18,06:50
willma
17.09.18,07:04
[QUOTE="Terezia13"]
...žiada POLICIA(?) verejnosť na svojom Facebooku veru mali to zverejnené na FB
buchač
17.09.18,07:46
https://www.cas.sk/clanok/702890/simonko-7-mes-potrebuje-urgentnu-pomoc-naliehava-prosba-na-slovakov-s-dobrym-srdcom/?AT=wgt.article_clanok-podclankom.c.x...A
...žiada POLICIA(?) verejnosť na svojom Facebooku
Keby tam bolo miesto "ziada" napísané "prosi"...bolo by to v poriadku ? Podla mna aj hej, aj ked mam k takymto vyzvam svoj nazor.
Neviem, nečítal som na Fejse...ale kto napisal tu ziadost ?
Zeby nejaky absolvent sociálnej prace ?

Na inom fore som cital, ze spravca stranky Policie na FB je poriadny neschopak.
Terezia13
04.03.19,18:39
misoft
04.03.19,19:57
vicktor
05.03.19,07:12
Aj taku treba, hoc pre ineho.
misoft
05.03.19,08:28
Viem, viem.... len mi už nechcú brať :( - vraj som za zenitom. Ale vedia o mne a v prípade, ak by to bolo nutné - kľudne môžu zo mňa vycucať, koľko potrebujú.
Terezia13
14.10.19,14:30
Terezia13
14.11.19,18:12
willma
15.11.19,08:30
Terezia13
21.02.20,16:31
Terezia13
04.04.21,18:45
prosba
Aďo Hunka

2. apríla o 11:12 ·
Ahojte priatelia, obraciame sa na Vas s velkou prosbou o pomoc pre mojho ocina. V utorok 6.4.2021 ho caka narocna operacia, pri ktorej bude potrebovat krv od vacsieho poctu darcov. Krv môze byt lubovolnej krvej skupiny, no musi byt darovana na jeho meno Jaroslav Hunka narodeny 4.12. 1969. Pri odbere treba informovat, ze je hospitalizovany v Narodnom ústave srdcovo - cievnych chorob v Bratislave. Krv moze byt darovana aj po operacii v priebehu celeho buduceho tyzdna, nakolko je akutny nedostatok krvi bude medzi krvnymi bankami vymenena za tu, ktoru mu pri operacii daju. Za kazdu pomoc alebo zdielanie velmi pekne dakujeme.
http://www.ntssr.sk/.../vzva-na-darovanie-krvi-darcovia...
Terezia13
29.05.21,17:17
Prosím
misoft
30.05.21,05:46
mimotemy
Len faktická poznámka:
Darcovstvo krvi a jej derivátov je záslužná vec, ktorá pomáha iným pri liečbe, pri operáciách BEZ OHĽADU ako sa volá, akej je národnosti, vyznania, farby pleti, veku. Je to dobrovoľná činnosť založená na dobrovoľnosti.
Preto ma zaráža, že niektorí robia z toho PR (darovanie na meno - to evokuje, že darovať LEN tejto osobe). Je to NEETICKÉ, NEDÔSTOJNÉ!
Preto sa - Terka - čudujem, že to propaguješ. Ak by si uviedla, že v Prešove je nedostatok zásob krvi pre operácie - to by bolo OK! Ale darovať pre NIEKOHO - to sa zdá, ako keby sa malo darovať len TEJTO osobe a na ostatných kašľať?
Krv sa daruje transfúznemu centru, ktoré podľa požiadaviek túto dáva tam, kde je potrebná.

Ja som za to, aby sa krv darovala (lebo je nenahraditeľná), ale som proti tomu, aby sa darovala V MENE NIEKOHO!
willma
31.05.21,06:48
mimotemy
Len faktická poznámka:
Darcovstvo krvi a jej derivátov je záslužná vec, ktorá pomáha iným pri liečbe, pri operáciách BEZ OHĽADU ako sa volá, akej je národnosti, vyznania, farby pleti, veku. Je to dobrovoľná činnosť založená na dobrovoľnosti.
Preto ma zaráža, že niektorí robia z toho PR (darovanie na meno - to evokuje, že darovať LEN tejto osobe). Je to NEETICKÉ, NEDÔSTOJNÉ!
Preto sa - Terka - čudujem, že to propaguješ. Ak by si uviedla, že v Prešove je nedostatok zásob krvi pre operácie - to by bolo OK! Ale darovať pre NIEKOHO - to sa zdá, ako keby sa malo darovať len TEJTO osobe a na ostatných kašľať?
Krv sa daruje transfúznemu centru, ktoré podľa požiadaviek túto dáva tam, kde je potrebná.

Ja som za to, aby sa krv darovala (lebo je nenahraditeľná), ale som proti tomu, aby sa darovala V MENE NIEKOHO!
musím ťa trochu vyviesť s omylu - bohužiaľ takto neskutočne to funguje, Prídeš do nemocnice na plánovanú alebo aj neplánovanú operáciu, poúrazové stavy, onkoliečba - prvé čo je - zožeňte si darcov krvi. Preto sú tie výzvy na konkrétne meno. Aj týmto spôsobom sa snažia mať rezervy v krvných bankách.
buchač
31.05.21,07:07
Prídeš do nemocnice na plánovanú alebo aj neplánovanú operáciu, poúrazové stavy, onkoliečba - prvé čo je - zožeňte si darcov krvi. .....
Dorezaný som statočne...aj krvičku mi pár krát dali...ale ani raz som sa s takouto požiadavkou nestretol.
misoft
31.05.21,08:13
...Prídeš do nemocnice na plánovanú alebo aj neplánovanú operáciu, poúrazové stavy, onkoliečba - prvé čo je - zožeňte si darcov krvi. Preto sú tie výzvy na konkrétne meno. Aj týmto spôsobom sa snažia mať rezervy v krvných bankách.
V tom prípade je niečo zle nastavené v našom zdravotníctve!
A) Je to lekársky zákrok - mala by náklady preplácať ZP.
B) Kedysi darca dostal za odber aspoň vodu, kávu, čas, možno i chlebíček. Neviem, čo dnes dostane.
C) Zamestnávateľ mu preplatil ten deň - dnes len cestu tam a späť + samotný odber - ako prekážka v práci. A zamestnanec buď potom má neplatené, dovolenku, NV, alebo satarmo.
D) Kedysi bola propagácia darcovstva - dnes je čo? Žiadosti a príkazy - ZOŽEŇTE SI DARCOV!
E) Kedysi darca mal výhody - dnes z nich zostali omrvinky.

Je to úplne zvrátené. Náklady, ak by preplácala ZP - refundovali by sa im, akurát to občerstvenie by zaplatili. Pretože 500ml krvi sa nedá skoro ohodnotiť - je to často na nezaplatenie!

A ako buchač písal - ani odo mňa nik nežiadal, aby som si darcov zohnal. Sám som daroval viackrát - a nežiadal som o Jánskeho plaketu - ja to nepotrebujem, mne stačil pocit, že som niekomu inému pomohol.
willma
31.05.21,11:18
Prídeš do nemocnice na plánovanú alebo aj neplánovanú operáciu, poúrazové stavy, onkoliečba - prvé čo je - zožeňte si darcov krvi. .....
Dorezaný som statočne...aj krvičku mi pár krát dali...ale ani raz som sa s takouto požiadavkou nestretol.
ver, že ja som sa s takou požiadavkou stretla, v prípade operácie môjho syna, a faktom ale je, že v tom čase som už mala na konte pekných pár desiatok odberov a danú osobu som si vychutnala.
willma
31.05.21,11:26
no a keď bude zdravie slúžiť, tak by som to mohla dotiahnuť na viac ako 200 a tým končím, lebo potom už nepustí vek :D
vicktor
31.05.21,11:54
Ja som za to, aby sa krv darovala (lebo je nenahraditeľná), ale som proti tomu, aby sa darovala V MENE NIEKOHO!
Trochu si sa rozohnil.
Ja som tzv zlaty darca, ale dvakrat som daroval konkretnej osobe. Budes ma odsudzovat?
Vlastne iba raz, pretoze ked v robote oznamili kto je ochotny darovat pre kolegu, netusil som aku krvnu skupinu ma, taketo darovanie na meno je len symbolicke.
Takze jediny raz som adresne daroval na zaklade telefonatu z tranzfuzky, aby som prisiel v NEDELU darovat moju skupinu, ktoru potrebuju na pondelok pri operacii srdca novorodenca.
Este ze som ta nepoznal, bol by si ma odhovoril.
Terezia13
18.07.21,17:53
prosba
Terezia13
09.08.21,17:48
Mária27
09.08.21,18:20
Prečo teraz neplatia za krv? Myslím, že by jej mali oveľa viac. Kedysi aj tak brali.
Mne zobrali len raz 0,8 dcl na laboratórne účely :) aby mi mohli dať preukaz darcu :D - za to, že som v práci urobila nábor!