lubko6394
08.01.18,09:20
Včera v telke zase minister zdravotníctva hovoril o tom ako chce zabrániť neúmerným ziskom zdravotných poisťovní. Uvádzalo sa že súkromné sú v zisku a VŠZP v strate. Nie som od fachu takže tomu nerozumiem.
Kdesi v makovici mi ostalo že to čo vyberú jednotlivé ZP sa potom prerozdeľuje podľa "náročnosti poistencov". Ako je teda možné že súkromné majú zisk ( a to ešte z toho jedna si vraj vytiahla zisk budúcich období ) a tá štátna je v strate ?
Mne to pripadá akoby štát nevedel zdravotníctvo riadiť a asi najjednoduchším spôsobom ako to vyriešiť by bolo oceniť a prerozdeliť poistencov VŠZP do tých 2 súkromných, VŠZP zrušiť, a následne by štát ako akcionár za hodnotu poistného kmeňa poberal zo zisku dividendy.
Chobot
08.01.18,08:56
V podstate je to tak, ako si myslíš. Poistné vybraté od klientov sa prerozdeľuje podľa "chorobnosti" klientov. Teda najlepšie je na tom tá poisťovňa, ktorá ma najviac chorých klientov (s presne určenými diagnózami, podľa ktorých sa vybraté poistné prerozdeľuje).

Tým ,že vo VśZP sú väčšinou starší klienti, tak z Dôvery a Unionu mesačne prídu do VšZP milióny EUR poistného. Čiže poisťovne nehospodária s tým, čo vyberú od klientov. Napriek tomu je štátna stále v strate. Je ťažké hovoriť, prečo. To možno nevie ani vedenie, keďže to nevedia odstrániť. Jednoducho majú vysoké výdaje a príjmy ich nestačia pokryť. Ale čo s tým spraviť? To musí rozhodnúť manažment.

A Fico. Lebo stačí jeden jeho telefonát a celý ozdravný plán im zruší.... :D :D

Zrušiť VšZP a rozdeliť pacientov do súkromných ZP je utópia a sci-fi, ako všetky diely Star Wars.

Korene problému budú ďalej, než v poisťovniach. Celé zdravotníctvo je jedna čierna diera. Na tom sa nabaľujú všetci zúčastnení - od farmaceutických firiem, cez poskytovateľov, dodávateľov zdravotníckej techniky, zdrav. pomôcok a pod.

Si zober, že invalidný vozík pre dieťa stojí 1300 - 2000 €. Kurňa, veď toľko stojí špičkový bicykel. Nech mi nehovoria, že sú také vysoké náklady na výrobu invalidného vozíka. Ale zaplatí to zdravotná poisťovňa. Musí, lebo je to v zozname kategorizovaných pomôcok. Nemá na výber. Ani pacient.

Zisk zdravotných poisťovní je tŕňom v oku nielen ministra, ale aj vlády, médií a aj verejnosti. To, že zisk tvoria (alebo môžu tvoriť) všetci účastníci systému zdravotníctva, nikoho netrápi. Iba to, že zdravotné poisťovne majú ZISK!! A Keď majú stratu? Kto to má zaplatiť? Potom už je dobrý akcionár?

Ja to vidím tak, že je to takmer neriešiteľný problém. Náklady na pacientov a zdravotnú starostlivosť stúpajú, príjmy ľudí nie až takým tempom. Poistné, čo odvádzajú z príjmov nestíha pokryť tieto náklady. Trebalo by zvýšiť poistné na zdrav. poistenie, ale to sa nedá - ľudia nemajú na to peniaze, príjem.

Toto by mohla byť nekonečná téma. Zmenil som otázku na diskusiu, aby mohol každý dať viac príspevkov, nie iba jeden.