Jana_clenka
09.01.18,09:17
Máme zmluvu o nájme technického zariadenia, pričom táto nájomná zmluva je uzavretá na 24 mesiacov, t.j. 24 splátok nájomného. Z textu zmluvy je zrejmé, že ide o nájom spojený s následným predajom, t.j. prenajímateľ aj nájomca majú záujem prenajať a následne predať/kúpiť toto zariadenie. Vlastnícke právo prejde na nájomcu po uplynutí doby nájmu. Celková suma splátok je 2600 Eur.

V podstate sa mi to podobá na lízing, ale nie je tu dostatočná dĺžka nájmu ... No napriek tomu ma to zvádza účtovať toto zariadenie ako dlhodobý majetok odo dňa začatia jeho používania, t.j. od dňa začiatku prenájmu. Čiže aj do daňových nákladov uplatniť daňové odpisy a nie platby nájomného.

Poprosím o potvrdenie, či uvažujem správne. Ďakujem.
profesional
09.01.18,10:46
Podľa mňa je podstatné o aké zariadenie ide, aká je jeho životnosť, účel, zaradenie.. Ale v podstate rozmýšľaš správne
Jana_clenka
09.01.18,11:04
Ďakujem za reakciu. Je to zariadenie na riadenie objednávania, plánovania a časovania pacientov u lekára, vrátane príslušného softvéru. Životnosť ... niekoľko rokov. Z tohto pohľadu je to ako dlhodobý majetok OK, len tie akoby splátky formou prenájmu ma mätú.
profesional
09.01.18,16:09
Hmm.. podľa mňa majoritnou čásťou hodnoty bude softvér. Takže nie je o čom. Softvér sa k tomu legálne podľa slovenského práva lízovať ani nedá.
Jana_clenka
10.01.18,07:15
Teraz si ma asi zmiatol ... softvér sa považuje za nehmotný majetok, ak je kúpený samostatne, t.j. nie ako súčasť dodávky hardvéru. Tu ide o reálne tech. zariadenie, v ktorom nejaký soft samozrejme je, ale celé je to funkčné iba dohromady. Aký je pomer ceny HW a SW neviem, ale ani to, myslím si, nepotrebujem, chápem to ako hmotný majetok.
Napriek tomu - tiež to nepovažujem za lízing, ten má stanovenú minimálnu dobu prenájmu a tá tu nie je dodržaná.
No keďže je nájomná zmluva koncipovaná so zámerom následného odkúpenia majetku, chápem to ako formu postupného splatenia jeho ceny a preto by som ho zaradila ako majetok už na začiatku prenájmu. Napr. na osobitnej analytike, keďže ho ešte nevlastním, ale už užívam.
Druhá možnosť by bola, účtovať počas trvania prenájmu jednotlivé splátky ako nájomné, len potom čo ďalej - po skončení prenájmu prejde majetok do vlastníctva nájomcu ...