Eva Kacianová Karáčová
11.01.18,18:25
Plánujem si kúpiť auto v Rakúsku..Študujem si teraz, kde čo všetko treba vybavovať. Našla som, že pri odchode zo zahraničia je potrebná aj platná Stk a emisná...To sa mi zdá blbosť a nikde ďalej to už nie je spomenuté, že tie doklady tu treba. Ako je to teda? Auto, ktoré budem kupovať totiž už nemá platnú stk, emisnú..
Aké máte skúsenosti s prihlasovaním takýchto áut u nás na úradoch? Je to taká hrozná byrokracia a lietanie z jedného úradu na druhý, ako mi to z tohoto pripadá? Ďakujem za všetky rady :) .
Žabinka
11.01.18,18:06
ak auto bude privezené na prívese, zahraničná STK a EK nemusí byť platná.. len keby vozidlo išlo po kolesách, a zastaví ho polícia, kontroluje okrem iného aj STK a EK..
čo sa týka prihlásenia na Sk, nie je to až také strašné, keď sa to dobre naplánuje a dopredu sa zistia informácie..
celý proces prihlásenia začína okresným úradom dopravným, poplatok 106€.. s tým súvisí preklad domumentov- cena je individuálna u prekladateľov.. STK, EK, KO tak isto, ale je to cca 115€.. od nového roku KO vystavuje protokol o histórii km, preto sa mierne zvýšila cena.. “recyklačný poplatok” tiež závisí od značky vozidla, pohybuje sa okolo 30€.. poplatky na dopravnom inšpektoráte sú v závislosti od roku výroby a kW.. no a ešte samozrejme PZP, cena je rôzna v závislosti od poisťovne..
takže ako prvé treba dať úradne preložit faktúru, technický preukaz všetky časti, ak je zvlášť tak aj odhlášku.. s orginálmi dokladov aj s prekladmi potom pôjdeš na STK, EK a KO.. k tvojim dokladom pribudnú protokoly a so všetkým ideš na OU dopravný, auto tam nemusí ísť.. vypíšeš si z dostupných údajov v tvojej dokumentácii Žiadosť, zaplatíš poplatok 106€, a potom už len čakáš, kým ti vystavia Sk osvedčenie o evidencii spolu s ďalšími dokladmi.. je na to lehota 30 dní.. ak to chceš mať skôr (asi 5 dní), poplatok je 306€.. medzitým zaplatiš poplatok do recyklačného fondu cez www.idovoz.sk.. potom si urobíš PZP, so všetkými papiermi, ktoré dostaneš na OU dopravnom, ideš na dopravný inštepktorát, vypíšeš poslednú žiadosť, zaplatíš poplatok za prihlásenie do evidencie, dostaneš OEV so zapísaním teba ako držiteľa/vlastníka plus ŠPZ, a hotovo..:)