Stanoso
12.01.18,17:36
Exekútor ma voči mne dve exekúcie .Jedna je z roku 2011 a druhá 2012.Vymahanu čiastku blokuje na bankovom účte od roku 2014.Exekucny titul je v oboch prípadoch VšZP-vykaz nedoplatkov.Nedoplatky sú za obdobie 1996 až 2011.Podal som Žalobu zastavenia exekúcie keďže by mala byť použitá podľa zákona 5 ročná prekluzia.Co si o tom myslíte poradaci???
draik
12.01.18,18:25
Včas začaté exekučné konanie sa nepremlčuje a už vôbec neprekluduje. Zastavenie exekúcie je možné po 5 rokoch vtedy, ak v tejto dobe exekútor nezistí majetok alebo príjmy, ktoré možno postihnúť exekúciou. Platí to pre exekučné konania začaté po 1.4.2017.
profesional
13.01.18,19:55
Máš guláš v premlčaní a preklúzii.

Ani jedno v tvojom prípade účinne nenastalo.
Stanoso
14.01.18,14:55
Chápem ,ale čo v prípade že mi od samotného začiatku Súdnych konaní a samozrejme aj neskoršej exekúcie nebolo zatiaľ nič doručené do vlastných rúk?Môžem žiadať na základe tohto o zastavenie exekúcie?
Stanoso
14.01.18,14:58
Guláš v tom mám ,to je pravda.:-).
Už som poslal návrh premlčania dlhu,a taktiež som poslal žalobu zastavenie exekúcie na základe premlčania dlhu.
Prečo podľa teba ani jedno nenastalo?Ďakujem.
draik
14.01.18,15:53
Pri výkaze nedoplatkov platí fikcia doručenia, teda sa považuje za doručený, aj keď si ho neprevezmete. Zároveň je exekučným titulom. Či nastalo alebo nenastalo premlčanie dlhu, nie je možné posúdiť ani na základe Vami doplnených info do otázky. Záleží od toho, o aké nedoplatky ide, akú povinnosť ste zanedbali, kedy poisťovňa zaslala výkaz nedoplatkov a pod. V istých prípadoch sa dokonca právo na predpis poistného nepremlčuje.
Stanoso
14.01.18,16:09
Rozumiem.Uz som zaslal návrh premlčania dlhu VšZP.Jedna sa o obdobie ,ktoré siaha až do roku 1996.Dlh vznikol mojou chybou ,keďže som nevedel že som vedení ako samolatitel.Vedel by som o tom ,ak by sa spisoval zmluva o samoplatitelstve,ale keďže k takému činu nedošlo,nemal som dôvod si myslieť že som automaticky vedení ako samoplatitel.Samozrejme,je to moja chyba.To ale neznamená, že sa trošku nepobijem o svoje peniaze.
O dlhu som sa dozvedel až po blokacii na účte.
A čo hovoríte na paragraf 57,odseku.1,pism.b)???
profesional
14.01.18,17:45
Ak sú blokované prostriedky, tak exekúcia nie je bezúčelná. Lebo existujú prostriedky na uspokojenie opráveného.

Samotná pohľadávka už nie je napadnuteľná námietkou premlčania, lebo tá nebola uplatnená v zákonom predpísanom konaní.
ivka70
14.01.18,17:51
Tak taky dlh (ked si sa neprihlasil na poistenie) sa vobec nepremlcuje.
Taky navrh je zbytocny - staci si pozriet. Zakon o ZP.
draik
14.01.18,19:16
Netuším, aký zákon spomínate, ale ako je už uvedené, ak ste si nesplnili zákonné povinnosti ohľadom zdravotného poistenia (napr. ohlásenie atď), tak právo poisťovne na predpis poistného a úroku z omeškania sa nepremlčuje (21 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z.z.); ustanovenie sa nemenilo a platilo aj v roku 2011.
Stanoso
15.01.18,11:04
Nesúhlasím s tým že by to bolo úplne zbytočné.
Sú tu v podstate dve veci.Dlh a exekútor.
Exekučný titul bol vydaný o mne bez môjho vedomia(napríklad)čo by sa mohlo klasifikovať ako nevykonateľnosť exekučného titulu.
Na dlhý sa vzťahuje 5 a 10 rocna prekluzia.
Ak niekto môže amnestovat skutočne vážny trestný čin ,neviem prečo by som nemohol uspieť!?;-))