Gret
13.01.18,18:07
Som SZČO, automobil kúpený na IČO
>- mám zaradený v majetku. Za rok 2017 som sa
>rozhodla pre 60 % paušálne výdavky /daň z príjmu/.
>
> Musím zaplatiť daň z motorových vozidiel za r.2017 alebo stačí iba
>oznámiť do 31.1.2018 na DÚ zánik daňovej povinnosti.

Alebo musím najskôr t.j. v januári 2018 požiadať na polícii o prepis auta z IČO na r.č., zaplatiť DMV za rok 2017 a oznámenie o zániku daňovej povinnosti prichádza až od 31.1.2018

V prípade, že nevykonám prepis na DI - ponechám auto zaevidované na IČO, vyradím ho z majetku k 1.1.2017 - uhradím DMV za rok 2017. Ak by som sa rozhodla v budúcnosti uplatniť skutočné výdavky pri dani z príjmu a nie paušálne, môžem auto znova zaradiť do majetku a účtovať výdavky súvisiace s prevádzkou automobilu?
Ako by to bolo v prípade predaja auta....
Nemám v tom jasno, čo by bolo v danej situácii výhodnejšie.
jakubzemko
14.01.18,19:13
http://www.porada.sk/t303897-auto-v-majetku-a-dan-z-mv.html#post3004891
Tu som dal moju odpoveď. Ak niečo nebude jasné dajte vedieť. Len doplním: Prepis auta z ICO podnikateľa na rodné číslo je z daňového pohľadu nič. Auto treba vyradiť z obchodného majetku a či ho prepíšete na rodné číslo je len a len na vašom rozhodnutí. V prípade predaja dochádza k zmene vlastníka vozidla, čo je dôvod na zánik daňovej povinnosti. Samozrejme auto sa nedá predať samému sebe. Auto priradené z obchodného majetku do osobného užívania je možné znovu zaradiť do obchodného majetku pričom odpisy za roky kedy nebolo auto v obchodnom majetku sa neuplatnia. Predaj auta je zdaniteľný príjem.
Gret
14.01.18,19:34
ďakujem za odpoveď