Marti-tinka
18.01.18,08:20
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu, momentálne som na materskej dovolenke a poberám materskú, tá mi prestane chodiť v máji. Začnem poberať iba rodičovský príspevok a prídavok na dieťa čo dokopy robí max. 250€. Chcem sa opýtať, či mám nárok na dajaký príspevok v hmotnej núdzi alebo na dajaký iný príspevok od štátu. Nakoľko môj partner ( otec dieťaťa ) je nezamestnaný a má množstvo dlhov, vymáhaných exekútorom. Občas má dajakú prácu vyplácanú na ruku, ale len zriedka. Dá sa povedať, že doposiaľ sme fungovali len vďaka mojej materskej. A keď ju prestanem poberať, dostaneme sa do existenčných problémov. Napadlo mi, či by bolo možné dať v práci výpoveď a začať poberať podporu na ktorú mám nárok a partner by začal poberať rodičovský príspevok a prídavok na dieťa ? Na prídavok a príspevok mu nesmie siahnuť exekútor . Ale mohli by mu dané peniaze chodiť aj na môj účet kde je vedený ako disponent ? Alebo by si ich mohol prevziať na danom úrade prace a sociálnych vecí ? Čo sa týka bývania, bývame v jednej domácnosti s mojou mamou, tiež je nezamestnaná a poberá vdovský dôchodok, cca 280€. Čo sa týka trvalého pobytu, každý ho máme uvedený na inej adrese, partner ho má v Ružinove, ja v Petržalke a v skutočnosti bývame v Rači, kde ma trvalý pobyt uvedený iba moja mama. Na adrese, kde mám trvalý pobyt uvedený ja, ho má uvedený ešte imoja sestra, s ktorou síce nie som v kontakte, ale predpokladám, že je nezamestnaná a tiež má dlhy vymáhane exekútorom. Neviem, či pochopíte to, čo som napísala, ale ak áno. Chcem sa opýtať, či si môžem požiadať o predlženú materskú ako osamelá matka, alebo o iný príspevok, prípadne, či by partner mohol poberať dané príspevky. Za Vašu odpoveď, predom ďakujem. Ak by to ešte pomohlo v niečom, tak som externá študentka na VŠ. Ďakujem
ivka70
18.01.18,07:46
Nie si osamela matka, lebo zijes s otcom dietata v jednej domacnosti, trvaly pobyt kohokolvek z vas na to nema ziadnyt vplyv..
Co sa tyka vypovede a poberania podpory - odlozis cely problem len o 6 mesiacov, naco to bude dobre? O 6 mesiacov uz existencne problemy nebudete mat?
Ak si otec dietata nevie najst zamestnanie (alebo skor nechce?), nech ostane doma s dietatom on a ty sa vrat do prace.
Peniaze mu mozu chodit na tvoj ucet, UP peniaze nevyplaca na urade, moze ich este posielat postou.
Kazdopadne, otec dietata by mal pristupovat k otcovstvu zodpovedne a zamestnat sa a platit svoje dlhy a zivit svoje dieta.
A mala by si aj riadne poziadat o stanovenie vyzivneho na dieta.
Marti-tinka
18.01.18,13:10
A to výživne na dieťa by mi mal vyplácať partner ? A na čo by to bolo dobré ? Keď aj tak nemá z čoho, zbytočne by sa dostal do ďalších problémov, nie ? Ja som o jeho finančnej situácii vedela, no i tak som sa rozhodla mať s ním dieťa. Svoju situáciu si už rieši, no ešte to chíĺu potrvá.... Čo sa týka tej výpovede, po dokončneí štúdia sa chcem opäť zamestnať, takže ak dám teraz vypoved budem poberať podporu partner prídavok a príspevok a aspon budeme 6 mesiacov zavodou...zamestnávateĺ by ma na rovnaku pozíciu vzal aj v prípade, že by som dala výpoveď, no zároveň už budem mať vyšie vzdelanie a môžem si nájsť prácu aj inde. Viac by ma zaujímalo, či nemám nárok na príspevok v hmotnej núdzi. A ak by som sa vyhlásila za osamelú matku, ako socialna poisťovna príde na to, že osamelá , nie som ?
veronikasad
20.01.18,16:39
čestné prehlásenie ti nič nehovorí ? Ak by si bola naozaj osamelá, vznikne ti nárok na dlhšie poberanie materského zo SP.
Bez súdom stanoveného výživného od otca dieťaťa ti úrad práce dávku v hmotnej núdzi neprizná,
Oliwa
20.01.18,16:51
Ak má mladý pán otec ruky-nohy zdravé, neverím, že si nemôže nájsť prácu minimálne za minimálnu mzdu 480 €, alebo niekoľko brigád, aby priniesol nejaké peniaze do rodiny a nežil na jej úkor... Ak sa to "nedá" v BA, tak potom kde? Vždy mi je smutno, keď čítam, ako sa mladí ľudia dobrovoľne prepadajú do sociálnej siete... a najmä ich deti...