Valinka7758
18.01.18,19:06
Chcem sa opýtať ohľadne bankrotu...ak má človek dlhy voči nebankovkám, ktoré spláca po 5eur mesačne len aby sa nedostal do exekúcie môže aj takýto človek vstúpiť do osobného bankrotu? alebo je podmienka mať exekúciu
Dáša_
18.01.18,18:58
musíš mať exekúciu. A je otázka, či nebankovka v tomto momente exekúciu dá...

Len tak na okraj, centrum právnej pomoci dáva termíny už niekedy na máj. Aj ked možno závisí od miesta...
profesional
18.01.18,19:38
Nemusíš mať exekúciu. Nie je povinnosťou veriteľa uplatňovať nároky exekučne. Postačuje, ak si platobne neschopný.
profesional
18.01.18,19:39
Nie je pravda, že bh musel mať exekúcium Čítala si zákon, či len tak strelila od boku?
Dáša_
18.01.18,20:22
robil si aspon jeden osobný bankrot?
jurmiro
18.01.18,20:27
Treba si pozriet zákon o konkurze a reštrukturalizácii 7/2005 - § 166 ods. 3, tam je celkom jasná a jednoznačná odpoveď a tiež § 167 ods. 2 písm. f) - náležitosti návrhu
jurmiro
18.01.18,20:31
oprávnenie podať návrh na oddlženie je jedna vec a právo veriteľa podať alebo nepodať návrh na exekúciu vec iná
Dáša_
18.01.18,20:34
a čítal si ten zákon ty?

§ 166

(3) Dlžník je oprávnený podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo návrh na určenie splátkového kalendára iba vtedy, ak sa voči nemu vedie exekučné konanie alebo obdobné vykonávacie konanie.


§ 167
Návrh na vyhlásenie konkurzu

(1) Návrh na vyhlásenie konkurzu podľa tejto časti zákona je oprávnený podať dlžník, ktorý je fyzickou osobou.

(2) Návrh na vyhlásenie konkurzu sa podáva elektronickými prostriedkami do elektronickej schránky súdu prostredníctvom na to určeného elektronického formulára, ktorý sa zverejní na webovom sídle ministerstva. Okrem všeobecných náležitostí návrhu podľa § 127 Civilného sporového poriadku návrh na vyhlásenie konkurzu obsahuje

a) dlžníkov životopis spolu s opisom jeho aktuálnej životnej situácie,

b) zoznam osôb spriaznených s dlžníkom,

c) zoznam aktuálneho majetku a zoznam majetku väčšej hodnoty, ktorý vlastnil v posledných troch rokoch,

d) zoznam veriteľov,

e) vyhlásenie dlžníka o platobnej neschopnosti,

f) doklad nie starší ako 30 dní preukazujúci, že voči dlžníkovi sa vedie exekučné konanie alebo obdobné vykonávacie konanie.
rudolf83
22.01.18,19:30
Podmienkou pre bankrot je aspoň jedna exekúcia. Ak má dlžník veľa dlhov voči rôznym veriteľom (ale zatiaľ nie je v žiadnej exekúcii) mohol by sa pokúsiť do exekúcie dostať sám.
Relatívne rýchlym spôsobom by mohlo byť uznanie dlhu v notárskej zápisnici. Pri malej dlžnej sume je stojí vyhotovenie not. zápisnice 16,6 € (v zmysle vyhlášky 31/1993 Z.z.) Notárska zápisnica v zmysle § 45 ods. 2 písm. c) Exekučného poriadku exekučným titulom bez potreby civilného konania.

Záver: ak som dlžník, mám veľa dlhov bez exe a chcem byťv exekúcii kvôli vyhláseiu bankrotu, tak veriteľovi uznám do zápisnice dlh, a exekúciu mám na seba vedenú čoskoro.

PS: s tou nebankovkou mi to príde zbytočne zdlhavé. Nezaplatím, príde výzva, vyhrážky... a až potom asi platovný rozkaz, a až následne exekúcia.. Zatiaľ čo ak budem mať exekúciu vedenú svojim "spriazneným" veriteľom, tak aj prípadné blokácie v bankách, obstávky hnuteľného majetku, resp. ex. zál. právo na nehnuteľnosti bude na nich prednostným veriteľom môj známy a ostatní veritelia a nebankovka - no "majú smolu", lebo medzičasom som už podal návrh na os. bankrot, ktorý bude do jedného roku a dlhy sú vymazané.

PPS: až to zvádza človeka k úvahe si pobrať úvery v dalších spoločnostiach ešte pred vyhlásením os. bankrotu. No to by už mohlo byť aj naplnenie skutkovej podstaty TČ podvodu v prípade dokázania od OČTK.
Dáša_
22.01.18,20:49
Otázka je, čo s týmto celým urobí exekučná amnestia, ako bude nastavená.

V zákone je popísané aj niečo ako nepoctivý zámer. Ak sa veriteľ domnieva, že úmysly dlžníka neboli poctivé, môže sa v lehote 6 rokov od vyhlásenia konkurzu alebo určenia splátkového kalendára na súde domáhať zrušenia.
rudolf83
23.01.18,15:43
Ano tvrdiť môže veriteľ nepoctivý zámer, no ak ho nedokáže preukázať pred súdom, tak dlžníkovi zaplatí ešte aj trovy (advokáta). Sám som zvedavý do akej miery do toho veritelia pôjdu. No ak si po osobnom bankrote odpíšu pohľadávky ako nevymáhateľné, tak si nemyslím, že do žalôb z tohto titulu veritelia pôjdu.

Ex. amnestia nebude zasahovať do bankrotu a bude sa týkať len exekúcií, takže bankrot ostane pre dlžníka stále najlepšia možnosť.
Dáša_
23.01.18,15:53
no, môže zasahovať do exekúcii, lebo občas sú dlžníci, ktorí majú iba exekúcie z poisťovní.
Samozrejme, oveľa viac je tých, čo to majú rôzne kombinované.