Natty
18.01.18,19:44
V zmluve uzatvorenej v marci 2016 je uvedená zmluvná pokuta pevnou sumou. Do konca 24-mesačnej viazanosti ostávali už len 2 mesiace. Mám záujem zaplatiť zmluvnú pokutu za porušenie povinnosti, avšak nie v celej sume, ale v primeranej výške vzhľadom k obdobiu nedodržania viazanosti. Ďakujem krásne za každú cennú radu a skúsenosti.
profesional
18.01.18,19:41
1 Požiadať môžeš vždy. Ale oni ti môžu a nemusia vyhovieť.

2. Ak ti nevyhovejú, je možné jej zníženie formou moderačnej žaloby. V tej je v tamom prípade v akom si ty, značná šanca uspieť. Nakoľko tým, že zmluvná pokuta je paušalizovaný nárok na náhradu škody, táto nesmie byť v zjavnom nepomere k hodnote zabezpečovaného záväzku.
Natty
19.01.18,08:31
Ďakujem pekne za odpoveď. Ak mojej žiadosti nevyhovejú, čo ďalej? Mám v pláne im uhradiť primerane zníženú zmluvnú pokutu, v opačnom prípade ju neuhradím vôbec. Čo môžem potom očakávať? Sú za neuhradenie zmluvnej pokuty aj nejaké iné postihy (napr. úrok z omeškania z nezaplatenia zmluvnej pokuty)? Takže ak tomu dobre rozumiem, v prípade, ak by to dali na súd, mám veľkú šancu, že mi súd zmluvnú pokutu zníži? A čo trovy konania?
profesional
19.01.18,09:49
Uhradiť len pomernú časť pokuty a to tak, že uhradíte toľko, koľko by ste im uhradili normálne za služby za tie zvyšné 2 mesiace. Zároveň treba napísať list, že pokuta bola uhrade á v rozsahu tak, aby zodpovedala právu.
Následne nič, čakať. Ak by to dali na súd, tak protinávrhom žiadať súd o moderáciu.
Natty
19.01.18,10:49
Nie celkom tomu rozumiem, prečo uhradiť vo výške služieb za zvyšné 2 mesiace? Je rozdiel, či uhradím alikvótnu časť zmluvnej pokuty z ceny mobilného telefónu prislúchajúcu dvom mesiacom a či im uhradím za 2 mesiace služieb (čo je o dosť viac). Všetky služby boli doteraz riadne uhradené, dokonca k posledne vystavenej faktúre už došiel aj dobropis. Na zaplatenie zmluvnej pokuty sme zatiaľ neboli vyzvaní, keďže to stále riešime, lebo aj keď po lehote uvedenej v žiadosti o prenos čísla, ale ešte v čase, kedy manžel bol ich zákazníkom, prejavil dodatočný nesúhlas s prenosom čísla. Nakoniec k nemu aj tak došlo, už sa údajne nedalo nič robiť... Ponúkli nám storno zmluvnej pokuty, ak sa s preneseným číslom vrátime k nim. To by ale situáciu neriešilo, nakoľko aj z novej zmluvy plynie zmluvná pokuta, ktorá je dokonca ešte vyššia. Odporúčaš počkať na výzvu na úhradu zmluvnej pokuty alebo už konať aj bez nej? A teda na akom právnom základe im uhradiť prislúchajúcu sumu?