branislav.hadzima
19.01.18,15:30
Pozdravujem všetkých.
Mám možnosť kúpiť pozemok, kde je možná výstavba rodinného domu. Nie je však k nemu prístup priamo z obecnej komunikácie, ale jedna z možností je prístup cez parcelu, ktorá je vedená ako orná pôda a z tejto parcely sa priamo dá dostať na obecnú komunikáciu. Túto parcelu s ornou pôdou tiež môžem kúpiť. Otázka je, či je potrebné rozparcelovať pôvodnú parcelu na ornú pôdu a ostatné plochy, alebo môžem mať prístup k stavebnému pozemku aj po ornej pôde.

Ďakujem
Ondrej Kozlovsky
22.01.18,08:00
Nevidel by som v tom zasadny problem. Pre stavebne povolenie musite deklarovat pristup k pozemku t.j. isto treba tu cast od cesty odkupit.
branislav.hadzima
22.01.18,09:32
Ďakujem za odpoveď. Otázka ešte je, či deklarujem prístup len "majetkovo", alebo je potrebné deklarovať prístup aj typom pozemku, t.j. zmeniť ornú pôdu na ostatné plochy.
Chobot
22.01.18,09:36
Nemusí byť problém, ale môže byť. Otázne je, či ti dovolia na tej ornej pôde postaviť prístupovú cestu.

Druhou vecou sú financie. Vybudovať riadnu, skolaudovateľnú cestu stojí možno aj 500 €/ meter.

Treba si zistiť na miestnom úrade, či ten tvoj zámer je možné schváliť.
Ondrej Kozlovsky
22.01.18,09:45
myslim si je vela pody ktora ma na liste vlastnitva druh pozemku a nesedi to v skutocnosti... treba si uvedomit ze druhy pozemkov boli naposledy aktualizovane vela krat 30 rokov a viac dozadu t.j. vôbec to nemusi sediet..