Jan445
23.01.18,06:39
Dobrý deň. Pracujem v strojárskej firme na 3 zmeny. 7,5h pracovný čas. Zamestnávateľ nám prikazuje prácu cez prestávku. Robím na cnc strojoch. Ak stroj pracuje cez prestávku tak ja po prestávke musím premerať, vyložiť kusy ktoré boli vyrobené cez prestávku, a naložiť nové kusy. Chcem sa spýtať či má na to zamestnávateľ právo. Veľmi pekne ďakujem za rady.
veronikasad
23.01.18,05:52
Cez prestávku oddychujes, alebo obsluhuje s stroj?
buchač
23.01.18,05:56
Máš zle rozplánovaný čas na strojoch. ;)
Máš prestávku ? Nuž vypni stroje...šak nech si odfrknú.
Keď vzniknú týmto konaním nejaké nepodarky, tak sa prihlásiš novou otázkou..."má zamestnávateľ právo dať mi preplatiť zlé výrobky" ?
lubko6394
23.01.18,06:18
Zamestnávateľ má právo vyžadovať od Teba prácu počas pracovnej doby. Ak máš Ty prestávku na obed to ešte neznamená že má prestávku aj CNC-čko. Je normálne že obsluha pred odchodom na prestávku spustí operáciu a zvlášť vtedy ak operácia trvá viac ako prestávka. Sú 2 extrémy. Jeden človek a jedno CNC a po spustení operácie si obsluha číta román, alebo 1 človek a 5xCNC, lebo dĺžka operácií umožní výmenu obrobkov na všetkých piatich - na román potom nezostane čas. V mojom okolí je to dokonca tak že výmenu súčiastok a spustenie stroja vykonávajú aj vyučení pekári.
Jan445
23.01.18,08:03
Cez prestávku oddychujem. Ale po prestávke roboty 2x tolko. Lebo stroj pracoval aj cez prestávku.
veronikasad
23.01.18,08:06
Je to v poriadku, vysvetlil ti to lubko6394
Jan445
23.01.18,08:40
Toto je prípad kde za 30 min. prestávku vyrobí stroj okolo 20 ks x 2 stroje. A výmenu dokáže aj u nás pekár. Ale problém nastane pri nastavení cca 2x za zmenu a úprave miery, drsnosti, rovinnosti, atď. Kde tieto veci upravuješ 15x za zmenu. Sú to brúsky takže sa robí na tisíciny.
Jan445
23.01.18,08:42
Ja oddychujem. Ale stroj robí, a po prestávke mám 2x toľko roboty ako normálne. Cca 20ks x 2 stroje
lubko6394
23.01.18,09:25
15x za smenu to je teda cca každých 30 minút. V reále je treba nastaviť parametre pred prestávkou a potom hneď po prestávke. V čom vidíš nelogickosť ?
veronikasad
23.01.18,09:55
Pokiaľ sa to dá fyzicky zvládať bez ovplyvnenia kvality výrobkov, nič s tým neurobíš.
Jan445
23.01.18,13:07
Ja som sa nepýtal ako sa to dá robiť, ale či má zo zákona na to právo. A ako sa proti tomu dá brániť. Či inšpektorát práce, alebo ako?
veronikasad
23.01.18,20:08
Má na to právo, Inšpektorát práce s tým nič nemá. Môžeš požiadať o prenormovanie práce, či je možné túto prácu zvládať bez vplyvu na kvalitu výrobkov, za ktorú by si mohol byť postihnutý.
sosak
24.01.18,05:12
Nejedná sa o prikázanie práce cez prestávku. Ty sa cez prestávku v kľude naješ. Keby si sa cez prestávku nemohol najesť, vtedy by išlo o prácu cez prestávku. To, že po prestávke musíš vyložiť a zmerať obrobky, ktoré vyprodukovala CNC brúska je predsa normálne a zvládnuteľné. V prípade brúsenia na tisíciny milimetra nemôžeš predsa brúsku na guľato vypnúť a ísť na obed. Zmena prevádzkovej teploty stroja má veľký vplyv na presnosť a po opätovnom spustení by trvalo nejaký čas, kedy by sa ustálila. Tak isto, produkcia stroja je ekonomika a tá nepustí. Pri striedaní pracovníkov obsluhy strojov taktiež brúsky nevypínate.
Keďže sa nejedná o prácu cez prestávku,pretože ty oddychuješ, tak zamestnávateľ má právo žiadať od teba spracovať produkciu stroja vyprodukovanú cez tvoju prestávku.
Jan445
24.01.18,06:22
Cez prestávku sa spustí zahrievací program. Takže po prestávke sa len obtiahnu kotúče na diamante, a spustí sa vyroba. Ďakujem za odpoveď
Jan445
24.01.18,06:42
Ďakujem. Ešte by som sa chcel spýtať, či sa môže pracovať na slovensku na stroji kde je talianský softvér. Všetko v CNC je v taliančine